5 powodów, dla których warto unikać funduszy indeksowych

17 lutego 2021
Category: Może Zostać

Inwestowanie w indeksy to strategia polegająca na tworzeniu portfeli wokół indeksu giełdowego, benchmarku lub średniej rynkowej. Chodzi o to, że ponieważ większość zarządzających funduszami nie osiąga wyników lepszych od rynku, optymalnym sposobem inwestowania w zdywersyfikowany portfel jest śledzenie indeksu – takiego jak indeks S&P 500 – przy jednoczesnej minimalizacji kosztów i opłat. Inwestowanie w indeksy jest często używane anonimowo z terminem inwestowanie pasywne, ale istnieje kilka powodów, dla których niektórzy uważają, że przeciętny inwestor powinien całkowicie unikać funduszy indeksowych. Oto pięć z tych powodów.

Kluczowe wnioski

  • Inwestowanie w indeksy to popularna strategia inwestycyjna, ale są też powody, dla których niektórzy inwestorzy mogą chcieć unikać funduszy indeksowych.
  • Chociaż indeksy mogą być tanie i zróżnicowane, uniemożliwiają wykorzystywanie okazji gdzie indziej.
  • Co więcej, indeksy nie zapewniają ochrony przed korektami na rynku i awariami, gdy inwestor ma dużą ekspozycję na fundusze indeksów giełdowych.

5 powodów, dla których należy unikać funduszy indeksowych

1. Brak ochrony przed wadami

Giełda okazała się świetną inwestycją na dłuższą metę, ale przez lata miała sporo wstrząsów i siniaków. Inwestowanie w fundusz indeksowy, taki jak ten, który śledzi indeks S&P 500, przyniesie ci zyski, gdy rynek dobrze sobie radzi, ale także pozostawi cię całkowicie podatnym na spadki.

Inwestorzy z dużą ekspozycją na fundusze indeksów giełdowych mogą zdecydować się na zabezpieczenie swojej ekspozycji na indeks, skracając kontrakty terminowe S&P 500 lub kupując opcję sprzedaży w stosunku do indeksu, ale ponieważ poruszają się one w dokładnie przeciwnym kierunku, używanie ich razem mogłoby pokonać cel inwestowania (to strategia rentowności). W większości przypadków zabezpieczenie jest tylko tymczasowym rozwiązaniem.

2. Brak zdolności reaktywnych

Inwestowanie w indeksy nie pozwala na korzystne zachowanie. Jeśli cena akcji zostanie przewartościowana, w rzeczywistości zacznie mieć większą wagę w indeksie. Niestety to właśnie wtedy wnikliwi inwestorzy chcieliby zmniejszyć ekspozycję swoich portfeli na te akcje. Więc nawet jeśli masz jasny pogląd na akcje, które są zawyżone lub niedowartościowane, jeśli inwestujesz wyłącznie poprzez indeks, nie będziesz w stanie działać na podstawie tej wiedzy.

3. Brak kontroli nad zasobami

Indeksy to ustawione portfele. Jeśli inwestor kupuje fundusz indeksowy, nie ma kontroli nad poszczególnymi udziałami w portfelu. Możesz mieć konkretne firmy, które lubisz i które chcesz posiadać, takie jak ulubiony bank lub firma spożywcza, którą szukałeś i chcesz kupić. Podobnie w życiu codziennym możesz mieć doświadczenia prowadzące do przekonania, że ​​jedna firma jest znacznie lepsza od drugiej; może ma lepsze marki, zarządzanie lub obsługę klienta. W rezultacie możesz chcieć zainwestować w tę firmę, a nie w jej rówieśników.

Jednocześnie możesz mieć złe uczucia do innych firm z powodów moralnych lub osobistych. Na przykład możesz mieć problemy ze sposobem, w jaki firma traktuje środowisko lub wytwarzane przez siebie produkty. Twój portfel może zostać powiększony poprzez dodanie określonych akcji, które lubisz, ale składniki części indeksu są poza twoimi rękami.

4. Ograniczona ekspozycja na różne strategie

Istnieje niezliczona ilość strategii, które inwestorzy stosowali z powodzeniem; niestety kupno indeksu rynku może nie dać Ci dostępu do wielu z tych dobrych pomysłów i strategii. Strategie inwestycyjne można czasami łączyć, aby zapewnić inwestorom lepsze zwroty skorygowane o ryzyko. Inwestowanie w indeks zapewni dywersyfikację, ale można to również osiągnąć przy zaledwie 30 akcjach zamiast 500 akcji, które będzie śledził indeks S&P 500.

Jeśli prowadzisz badania, możesz znaleźć akcje o najlepszej wartości, akcje o najlepszym wzroście i najlepsze dla innych strategii. Po przeprowadzeniu badań możesz połączyć je w mniejsze, bardziej ukierunkowane portfolio. Możesz być w stanie zapewnić sobie lepiej pozycjonowany portfel niż cały rynek lub taki, który lepiej pasuje do twoich osobistych celów i tolerancji ryzyka.

5. Osłabiona satysfakcja osobista

Wreszcie, inwestowanie może być niepokojące i stresujące, zwłaszcza w czasach zawirowań na rynku. Wybór niektórych akcji może spowodować ciągłe sprawdzanie notowań i może nie pozwolić zasnąć w nocy, ale takich sytuacji nie da się uniknąć, inwestując w indeks. Nadal możesz ciągle sprawdzać, jak radzi sobie rynek i martwić się krajobrazem gospodarczym. Ponadto stracisz satysfakcję i podekscytowanie związane z dokonywaniem dobrych inwestycji i odnoszeniem sukcesów z pieniędzmi.

Podsumowanie

Były badania zarówno za, jak i przeciw aktywnemu zarządzaniu. Wielu menedżerów osiąga gorsze wyniki niż ich benchmarki porównawcze, ale to nie zmienia faktu, że są wyjątkowi menedżerowie, którzy regularnie przewyższają rynek. Inwestowanie w indeksy ma wartość, jeśli chcesz spojrzeć z szerszej perspektywy ekonomicznej, ale istnieje wiele powodów, dla których nie zawsze jest to najlepsza droga do osiągnięcia osobistych celów inwestycyjnych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy