Bitcoin (BTC)

17 lutego 2021
Category: Może Zostać

Dlaczego Tokens.net to najlepsza giełda do kupowania Bitcoinów

Bitcoin to pierwszy przykład kryptowaluty z odniesieniami do Hashcash od A.Back, b-money od W. Dai i Public key cryptosystems od RC Merkle. Jest to klasa aktywów, która łączy tradycyjną walutę z weryfikacją opartą na kryptografii, wprowadzona po raz pierwszy jako elektroniczny system płatności oparty na dowodzie matematycznym.

Bitcoin to elektroniczna wersja gotówki peer-to-peer używana do płatności przesyłanych bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez przechodzenia przez instytucję finansową. Najbardziej rozpowszechniona definicja opisuje bitcoin jako pierwszą na świeciezdecentralizowaną walutę cyfrowąograniczoną do 21 milionów i bez zaufanej strony trzeciej. Oznacza to, że żadna pojedyncza osoba, organizacja lub władza nie ma nad nią kontroli. Każdy może to kupić, każdy może to otrzymać.

Bitcoin został wynaleziony przez osobę lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto i został publicznie ogłoszony na bitcoin.org w listopadzie 2008 roku. 3 stycznia 2009 roku wydobyto pierwszy blok, oznaczony jako Genesis Block z osadzonym tekstem. , „The Times 03 / styczeń / 2009 r. Kanclerz na krawędzi drugiego pakietu ratunkowego dla banków. Aby dowiedzieć się więcej o twórcach Bitcoin, kliknij link do wpisu na blogu Kto wynalazł Bitcoin.

Znamy bitcoin jako monetę, który jest kodem reprezentującym własność monet, IOU, jeśli chcesz, i Bitcoin jako protokołem, rozproszoną siecią utrzymującą księgę sald wcześniej wspomnianych monet bitcoin.

Co to jest BTC

Symbol bitcoin toa jego cenagiełdowato BTC (XBT). Jednostką rozliczeniową bitcoin jest bitcoin, a nominał to sto milionowych części (0,00000001) z najmniejszą jednostką zwaną satoshi (sat). Inne alternatywne jednostki dla mniejszych kwot to millibitcoin (mBTC) za 0,001 bitcoina lub 100 000 satoshi. Maksymalna podaż bitcoinów to 21 mln, kontrolowana przez algorytm Bitcoin.

Ile kosztuje 1 Bitcoin?Waluta bitcoin działa w sieci Bitcoin, działającej w oparciu o protokół Bitcoin, zwany blockchain. Blockchain to wspólna księga publiczna z zapisami transakcji bitcoin, na których opiera się sieć Bitcoin. Blockchain jest zbudowany jako łańcuch bloków zawierających transakcje i jest utrzymywany przez sieć komunikujących się węzłów z oprogramowaniem Bitcoin. Węzły wykonują zestaw reguł weryfikujących transakcje w sieci. Weryfikacja odbywa się poprzez proces zwany wydobywaniem, węzły te nazywane są węzłami wykonawczymi lub wydobywającymi. Węzły są zaangażowane, aby upewnić się, że wszyscy uczestnicy sieci Bitcoin mają spójny widok danych. Istnieją cztery typy węzłów w łańcuchu bloków Bitcoin: pełne węzły, super węzły, lekkie węzły i wcześniej wspomniane węzły wydobywcze.

Każdy może być użytkownikiem Bitcoin, pobierając jego oprogramowanie open source. Użytkownicy sieci są identyfikowani na podstawie adresów Bitcoin, które pojawiają się jako losowe ciągi cyfr i liter. Te adresy są pseudoanonimowe, więc Bitcoin może być do pewnego stopnia używany anonimowo.

Znajdź aktualną cenę giełdy Bitcoin dla par handlowych BTC / USD, BTC / ETH, BTC / EUR:

Portfele Bitcoin

Bitcoin jest przechowywany pod adresem Bitcoin (klucz publiczny) wygenerowanym z klucza prywatnego (seed). Klucz prywatny to ciąg cyfr i liter związanych z adresem. Właściciel klucza prywatnego jest właścicielem monet przechowywanych na adresach Bitcoin.

Przechowywanie Bitcoinów oznacza przechowywanie kluczy prywatnych.

Klucze prywatne można przechowywać na różne sposoby. Mogą być przechowywane na dysku USB, na komputerze (pełny węzeł) lub bardziej popularnych urządzeniach, takich jak portfele sprzętowe (Ledger, Trezor). Są to fizyczne urządzenia, które szyfrują klucze potrzebne do wydawania bitcoinów. Powszechną praktyką jest to, że te urządzenia pozostają w trybie offline i trudniej je zhakować. Wygodniejsze, ale mniej bezpieczne jest przechowywanie bitcoinów w portfelu programowym, oprogramowaniu, które można pobrać i uruchomić na komputerze lub urządzeniu mobilnym. A pozostałością po pierwszych dniach bitcoina jest papierowy portfel, który jest wydrukowany na kartce papieru z kluczem prywatnym, adresem Bitcoin i kodem QR reprezentującym oba te elementy. Są najtrudniejsze do prawidłowego i bezpiecznego ustawienia. Aby kontynuować czytanie o portfelach Bitcoin, kliknij link do naszego wpisu na blogu Jak wybrać najlepszy portfel Bitcoin

Bitcoiny można również przechowywać na giełdzie, ale nie jest to również zalecane. Bitcoiny przechowywane na giełdzie są przechowywane w portfelu giełdy, do którego użytkownik nie ma klucza prywatnego. Giełdy są zwykle narażone na duże ryzyko włamań i dlatego nie zaleca się pozostawiania dużej ilości bitcoinów na giełdzie.

Transakcja Bitcoin

Transakcja bitcoin to transfer wartości między portfelami Bitcoin i jest zawarta w łańcuchu bloków. Na przykład: jeśli Alicja wyśle ​​Bobowi bitcoiny, wysyła bitcoiny ze swojego portfela Bitcoin, który generuje adres Bitcoin, znany również jako klucz publiczny, na podstawie jej klucza prywatnego (seed). Węzły w sieci, które widzą jej zamiar i najpierw potwierdzają, że naprawdę ma ten bitcoin, a po drugie, że nie wysłała go jeszcze komuś innemu. Alice udowadnia, że ​​bitcoin należy do niej, podpisując go swoim kluczem prywatnym. Po walidacji transakcja zostaje włączona do „bloku z innymi transakcjami.

Pierwszym bitcoinem był cypherpunkHal Finney, który w 2004 roku stworzył system proof-of-work (RPoW) wielokrotnego użytku. Pierwsza kwota transakcji wynosiła 50 bitcoinów, a te zostały wysłane przez Satoshi. Transakcja ta miała miejsce 12 stycznia 2009 roku i została zawarta w bloku 170.

Pierwsza znana transakcja handlowa została potwierdzona w 2010 roku i zawierała10 000 bitcoinówza dwie pizze. Transakcja ta miała miejsce w bloku 57043 22 maja 2010 roku przez Laszlo Hanyecza.

Jak działa Bitcoin: protokoły i architektura

Bitcoin może być używany wszędzie tam, gdzie jest Internet. Sieć Bitcoin jest zdecentralizowana i utrzymywana przez sieć użytkowników w drodze konsensusu członków sieci bez reguł egzekwujących władze centralne. Grupa programistów-ochotników dba o rozwój i prowadzi go otwarta sieć węzłów. Węzeł to komputer z oprogramowaniem Bitcoin, który informuje użytkowników Bitcoin o informacje. Każdy może uruchomić węzeł, który będzie przesyłał transakcje bitcoinowe w sieci. Niektóre węzły są węzłami wyszukiwania. Górnicy świadczą usługi dla sieci, potwierdzając transakcje, które użytkownicy przesyłają sobie nawzajem. Górnicy łączą transakcje w sieci w bloki. Każdy nowy blok odnosi się do poprzedniego bloku. Więcej bloków tworzy łańcuch bloków.

Kopalnia bitcoinów

Wydobywanie to system potwierdzania transakcji oczekujących w bloku, wykorzystujący metodę rozproszonego konsensusu w celu utrzymania uczciwej sieci. Metoda składa się z zestawu reguł kryptograficznych, aby zabezpieczyć łańcuch bloków i zapobiec transakcjom podwójnego wydatku, które mogłyby przetrwać po zmianie poprzednich bloków. Górnicy to agenci, którzy chronią neutralność sieci i przedstawiają porozumienie między różnymi węzłami co do stanu systemu, porządkując chronologicznie transakcje w łańcuchu bloków Bitcoin.

Wydobycie to proces, w którym górnicy wykorzystują energię do utrzymania sieci i otrzymują za to zapłatę. Ich zachętą do zawierania transakcji na bloki poprzez konwersję energii elektrycznej jest nowo wybite bitcoiny i opłata górnicza – składnik każdej transakcji bitcoinowej. Ich płatność, nowa nagroda w bitcoinach, jest postrzegana jako jedna dodatkowa transakcja zawarta w każdym potwierdzonym bloku. Nagroda jest rozdzielana średnio co 10 minut wzdłuż każdego potwierdzonego bloku i najlepiej jest rozumieć ją jako loterię.

Losowo wybrany górnik, który spalił energię, otrzyma nagrodę za zadanie obliczeń matematycznych, zwane również funkcją haszującą. Ta funkcja skrótu zapobiega przewidywaniu wyniku i jest wykonywana przez przypadkowe zgadywanie. W tym zadaniu celem jest znalezienie wartości jednorazowej, która wygeneruje „hasz. „Hasz to kombinacja wartości jednorazowej połączonej z danymi bloku i przekazanej przez funkcję skrótu. Produkt jest ciągiem mieszającym zawierającym liczbę całkowitą zawierającą określoną liczbę zer na początku. Trudność takich obliczeń matematycznych dostosowywana jest do każdego wyzwania obliczeniowego, czyli 10-minutowego potwierdzenia bloku. Trudność jest wyrażona w szybkości mieszania i działa jako jednostka miary mocy obliczeniowej Bitcoina.

Nagroda bitcoinowa za pracę jest również mechanizmem wprowadzania nowych bitcoinów do obiegu. Ta nagroda za wydajność górników celowo spada wraz z procesem zwanym halvingiem i będzie obowiązywać do momentu, gdy wszystkie 21 milionów bitcoinów będzie w obiegu. Nagroda za blok przeszła już czterypołówkii wzrosła z 50 do 25, do 12,5, a obecnie 6,25 bitcoinów na blok.

Jak wydobywać bitcoinyZe względu na losowy charakter wydobycia, poszczególni górnicy mogą łączyć moc mieszania i kopać jako jeden duży górnik w kopaniu wbasenie. Gwarantuje to, że będą częściej znajdować bloki i sprawią, że zarobki z wydobycia będą bardziej stałe.

Każdy może zostać górnikiem, ale wydobycie wymaga zasobów obliczeniowych i energii elektrycznej. Pieniądze reprezentują pracę wymaganą do wyprodukowania towarów i usług i można je postrzegać jako zmagazynowaną energię. Bitcoin to towar wyprodukowany z energii przy użyciuProof-of-Work (POW). PoW przekształca energię elektryczną w aktywa cyfrowe, a tym samym wydobywa się bitcoin.

Dowód pracyKopanie Proof-of-Work (PoW) to system konsensusu, w którym dedykowane maszyny do nagrody blokowej przekształcają energię elektryczną w bitcoiny. Maszyny to układy scalone specyficzne dla aplikacji (ASIC), które nieustannie wykonują operacje mieszania, aż do rozwiązania zagadki kryptograficznej, aby udowodnić za pomocą rozwiązania, że ​​energia została zużyta. Za taką pracę górnicy w zamian otrzymują nagrodę blokową (bitcoiny). PoW staje się szczególnie ważny, jeśli chodzi o Księgę Bitcoinów. Blockchain może być niezmienny tylko wtedy, gdy jest to kosztowne. Właśnie dlatego PoW charakteryzuje się wysokimi kosztami, a księga Bitcoin jest zabezpieczona zbiorczą mocą mieszania, sumą całej wydanej energii. PoW został zaprojektowany w celu zmiany głosów politycznych na apolityczne (hashe) poprzez konwersję energii.

Limit rozmiaru blokuBitcoin to parametr protokołu Bitcoin, który ogranicza rozmiar bloków Bitcoin. Jest to limit liczby transakcji, które można uwzględnić w jednym bloku, który ma miejsce co około 10 minut. Kiedyś rozmiar bloku wynosił 1 megabajt lub zależał od wielkości transakcji, średnio od trzech do siedmiu transakcji na sekundę. W 2017 roku limit rozmiaru bloku został zastąpiony limitem wagi bloku wynoszącym cztery miliony jednostek wagi, co zmieniło sposób zliczania danych w blokach. Teraz bloki Bitcoin mają teoretyczny maksymalny rozmiar czterech megabajtów, ale, bardziej realistycznie, dwa megabajty.

Aktualizacje Bitcoin

Bitcoin przeszedł ulepszenia od pierwszego uruchomienia.Bitcoin Improvement Protocol (BIP)został wprowadzony przez Amir Taaki w 2011 roku, aby rozwój Bitcoin bardziej zorganizowany i odpowiedzialny. BIP to standard proponowania zmian w protokole Bitcoin, w postaci uaktualnień protokołu soft lub hard fork lub innych zmian.

Istnieją różne widelce Bitcoin, widelec bazowy kodu, który jest kopią kodu i zwykle skutkuje zupełnie nową kryptowalutą, widelcem łańcucha bloków, który przynosi dwie wersje historii transakcji. Albo hard fork, uaktualnienie protokołu, które rozluźnia lub usuwa reguły, oraz soft fork, uaktualnienie protokołu, które zaostrza lub dodaje reguły. Czasami widelce nie są łatwe do rozróżnienia i nawet eksperci nie mogą się z tym zgodzić. Dowiedz się o głównych forkach Bitcoin, klikając link do naszego wpisu na blogu Major Bitcoin Forks

Najbardziej znaną aktualizacją protokołuBitcoinaod sierpnia 2017 jestSegWit, Segregated Witness, która eliminuje plastyczność transakcji. SegWit miał wspierać sieć Lightning w celu poprawy skalowalności.

Bech32to format adresu SegWit określony przez BIP 0173, znany jako „adresy bc1. Adresy Bech32 są przyjaznym środowiskiem dla małych transakcji, a jednocześnie posiadają ulepszone funkcje w dziedzinie wykrywania błędów. Mają część czytelną dla człowieka i używają „bc do uzyskiwania dostępu do mainnet, podczas gdy „tb jest używany do testnet. Bardziej szczegółowy opis Bech32 znajduje się w linku do naszego wpisu na blogu Bech-32 Explained.

Starsze adresy Bitcoin(również oryginalne adresy BTC)

np. 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2

np. 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy

Sieć Lightningjest drugą warstwą protokołu bitcoin zaproponowanego w 2015 roku przez Josepha Poona i Thaddeusa Dryę. Został zaprojektowany jako nakładka kanału płatności dla szybkich i tanich transakcji, które nie spowalniają sieci głównej. Płatności błyskawiczne nie są rejestrowane bezpośrednio w łańcuchu bloków Bitcoin, ale poprzez transakcje finansowania i zamykania kanałów. W praktyce oznacza to, że transakcje Lightning są rozliczane za pomocą mniejszej liczby transakcji Bitcoin w łańcuchu.

Najbardziej znanym włamaniem do bitcoinów jest hack Mt.Gox, który miał miejsce w 2014 roku, kiedy giełda bitcoinów z Tokio w Japonii obsługiwała około 70 procent wszystkich transakcji bitcoinowych na całym świecie. Rozliczenia z handlarzami bitcoinów wciąż trwają.

Historia cen Bitcoin

Cena Bitcoin jest oparta na międzynarodowych giełdach online i stale się zmienia. Od początku 2009 roku na cenę Bitcoin miały wpływ liczne wyjątkowe wydarzenia, niekoniecznie wywołane finansowo i handlowo. Na przykład zamknięcie giełdy kryptowalut Mt. Gox lub Crypto Winter w 2018 r. Podążyło za rekordową ceną Bitcoina, która wyniosła 19 166 USD w grudniu 2017 r. Dowiedz się o przeszłych ruchach cen Bitcoin w tym poście na blogu

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy