Co to jest arkusz specyfikacji?

17 lutego 2021
Dołącz do społeczności

Arkusz specyfikacji, zwykle w skrócie „arkusz specyfikacji, jest dokumentem technicznym, który szczegółowo określa, w jaki sposób dany produkt ma działać lub działać. Tego rodzaju arkusze są bardzo powszechne w branży informatycznej, szczególnie jeśli chodzi o projektowanie komputerów i oprogramowania, chociaż są one używane w każdych okolicznościach, w których coś musi zostać zbudowane lub skonstruowane w precyzyjny sposób. Projekty budowlane, ogólna produkcja i niektóre prace telekomunikacyjne to miejsca, w których można znaleźć tego rodzaju dokumenty.

Arkusz specyfikacji zawiera szczegółowy plan i informacje o produkcie.

Zawarte informacje

Głównym celem każdego arkusza specyfikacji jest określenie szczegółów, jak dokładnie dany produkt lub struktura ma działać. W większości przypadków zawarte informacje są bardzo techniczne i dość obszerne. Nierzadko zdarza się, że arkusze specyfikacji używają bardzo skomplikowanego języka, obejmują wiele stron oraz zawierają wykresy, diagramy i zestawy danych.

Przydatność dla konsumentów

Niektórzy producenci publikują specyfikacje swoich produktów, aby dać konsumentom wgląd w potencjalne zakupy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku urządzeń przemysłowych lub innych maszyn – dużych inwestycji, których kupujący zwykle potrzebują w przypadku określonych projektów. Arkusze specyfikacji zorientowane na konsumenta są zwykle zaprojektowane w celu podkreślenia głównych atrybutów konkretnego produktu, jednocześnie wyjaśniając jego możliwości w zakresie wydajności w różnych okolicznościach. Osoby, które mają bardzo specyficzne potrzeby produktowe, często uważają tego rodzaju informacje za nieocenione.

Znaczenie dla wykonawców

Arkusz specyfikacji jest również powszechnie używany jako sposób gromadzenia ofert, aby faktycznie zbudować produkt. Wiele złożonych elementów technologii komputerowej i maszyn wymaga bardzo wymagających procesów budowlanych. To samo dotyczy specjalistycznych projektów budowlanych i telekomunikacyjnych. Menedżerowie zazwyczaj rozpoczynają od zbudowania prototypu lub modelu, a następnie sporządzają specyfikację opisującą proces.

Ten arkusz specyfikacji jest zwykle rozprowadzany do wykonawców, którzy mogą być w stanie odtworzyć opisywany projekt na większą skalę. W tej sytuacji arkusz służy jako coś w rodzaju planu. Wykonawcy przeczytają specyfikację, zdecydują, czy projekt jest tym, którym chcą się zajmować, i złożą ofertę.

Korzystanie z arkusza do obliczania ofert

„Oferta to kwota, którą wykonawca lub zespół wykonawców jest skłonny zaakceptować, aby wykonać pracę. Obliczenie odpowiedniej kwoty jest często trudne. Jeśli wykonawca oferuje zbyt mało, może w końcu zapłacić więcej za ukończenie projektu, niż zarobi. Jednak za dużo i grozi mu odmowa. Producenci zazwyczaj otrzymują więcej ofert niż potrzebują, co sprawia, że ​​proces jest nieco konkurencyjny.

Osoba przygotowująca ofertę to osoba, która dokładnie przeanalizuje specyfikację, aby dokładnie określić, ile kosztowałoby wykonawcę wykonanie danego projektu. Sporządzający bada rynek i domyśla się innych ofert, które mogą być otrzymane, a następnie rekomenduje, jaką liczbę należy podać.

Zaangażowanie w tajemnicę

Większość arkuszy specyfikacji przekazywanych wykonawcom jest ściśle tajna. Firmy często chcą chronić elementy techniczne i projektowe swoich produktów przed oczami konkurencji. Z tego powodu wykonawcy i sporządzający oferty muszą zwykle podpisywać tak zwane „umowy o zachowaniu poufności – wiążące dokumenty obiecujące zachowanie tajemnicy – zanim będą mogli zapoznać się ze wszystkimi szczegółami zawartymi w arkuszach.

Projekty budowlane często zawierają specyfikację.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy