Co to jest finansowanie aktywów?

17 lutego 2021
Category: Ocena Kredytowa

Wyjaśnienie finansowania aktywów małych przedsiębiorstw: różne opcje finansowania i wynikające z nich korzyści, związane z tym koszty i zmienne rozważane przez kredytodawców

Aby Twoja firma mogła się rozwijać, prawdopodobnie będziesz musiał dokonać znacznej inwestycji w nowy składnik aktywów. Może to obejmować zakup nowych systemów komputerowych i oprogramowania, nowych maszyn i wyposażenia lub nowego pojazdu silnikowego, takiego jak furgonetka.

Jako start-up lub mała firma prawdopodobnie patrzysz na cenę swojego nowego aktywa i zastanawiasz się, jak stać Cię na jednorazową, dużą płatność wymaganą do dokonania zakupu. Tutaj może pomóc finansowanie aktywów.

Dzięki pakietom finansowania aktywów, takim jak leasing i zakup ratalny, możesz podzielić spłatę swoich aktywów na miesięczne niewielkie części. Dzięki temu inwestycja jest znacznie bardziej przystępna cenowo i ma mniejszy wpływ na przepływ gotówki.

Co to jest leasing?

Własność:

W przypadku leasingu płacisz za użytkowanie aktywa i w żadnym momencie nie jesteś jego właścicielem.

Kaucja:

Zwykle nie musisz wpłacać depozytu. Leasing to po prostu płatność miesięczna za korzystanie z aktywów. Będziesz związany przez pewien czas, od miesiąca do dwóch lat.

Płacąc co miesiąc, unikasz jednorazowego kosztu zakupu całego zasobu. W przypadku leasingu nigdy nie jesteś właścicielem tego składnika aktywów, ponieważ po prostu płacisz za jego użytkowanie.

Zalety leasingu:
 • Pod koniec umowy możesz po prostu odnowić umowę leasingu lub możesz otrzymać propozycję zakupu składnika aktywów, aby stać się właścicielem.
 • Będziesz mógł zawsze być na bieżąco z najnowszą wersją swojego zasobu, na przykład po 18-miesięcznej umowie, gdy Twoja maszyna jest nieaktualna i umowa dobiega końca, możesz zawrzeć nową umowę leasingu z najnowsze dostępne maszyny. Może to znacząco wpłynąć na jakość Twojego produktu / usługi, którą możesz zaoferować klientowi.Niektóre umowy leasingu oferują również pełen pakiet usług, który może obejmować naprawy i wymiany, oszczędzając pieniądze i czas, gdy coś pójdzie nie tak, ponieważ leasingodawca będzie odpowiadał za utrzymanie aktywów.Co to jest sprzedaż ratalna?

  Własność:

  Po wykonaniu umowy jesteś właścicielem zasobu.

  Kaucja:

  Prawdopodobnie zostaniesz obciążony depozytem w wysokości 10-20% wartości aktywa. Kupno na raty jest podobne do leasingu w tym sensie, że dokonujesz miesięcznych płatności, jednak jest jedna zasadnicza różnica – jesteś właścicielem składnika aktywów na koniec umowy. To rozkłada koszt inwestycji, dzięki czemu przepływ gotówki może być bardziej komfortowy dzięki rozłożeniu kosztów.

  Musisz jednak wziąć pod uwagę, że koszt miesięcznych spłat plus odsetki spowodują, że zwrócisz aż 25% więcej niż wart jest dany składnik aktywów. Będziesz także musiał mieć dostęp do wpłaty wymaganej z góry.

  Zalety sprzedaży ratalnej:
 • Nie musisz zaciągać pożyczki, kredytu w rachunku bieżącym ani przysługi od swojej rodziny, aby znaleźć ryczałt gotówkowy, którego potrzebujesz z góry na opłacenie aktywa – będziesz mógł spłacić aktywo w przystępnych miesięcznych ratach.
 • Nie potrzebujesz żadnych zabezpieczeń ani zabezpieczeń w celu zabezpieczenia transakcji finansowania aktywów, takiej jak zakup ratalny.Gdy umowa zostanie spłacona, staniesz się właścicielem aktywów. Oznacza to, że możesz później sprzedać składnik aktywów za jednorazową kwotę. Pamiętaj jednak, że cena prawdopodobnie będzie niższa niż zapłaciłeś w całym obiekcie sprzedaży ratalnej, gdy nastąpi amortyzacja, a następnie zostaną zwolnione nowe modele aktywów. Jednak w przeciwieństwie do leasingu otrzymasz przynajmniej zwrot z inwestycji w aktywa.Opłaty finansowe za aktywa można odliczyć od podatku, co w praktyce oznacza, że ​​podatnik finansuje część aktywów za Ciebie.Jakie są koszty związane z finansowaniem aktywów?

  Jak podkreślono wcześniej, leasing zwykle składa się tylko z jednego kosztu – miesięcznej dzierżawy. Ułatwia to obliczenia na kontach. Z drugiej strony, zakup na raty składa się z depozytu w wysokości około 20% kosztu aktywów oraz opłaty odsetkowej, która zostanie obliczona i uwzględniona w Twoich miesięcznych płatnościach.

  Przykład zakupu najemnego

  Aby z grubsza oszacować, ile może Cię kosztować umowa sprzedaży ratalnej, spójrz na ten przykład firmowej furgonetki.

  Zasób: Firma

  Wartość Van : 10000 £

  Wymagany depozyt: 20%

  Okres spłaty: 36 miesięcy (trzy lata)

  Miesięczna spłata: 35 £ za tysiąc

  Z 36-miesięcznym okresem spłaty aktywów, takich jak furgonetka o wartości 10 000 GBP, spodziewasz się zapłacić około 35 GBP za 1000 GBP miesięcznie przez 36 miesięcy. To sprawia, że ​​płatności są łatwiejsze w zarządzaniu, ponieważ nie musisz od razu dokonywać znacznych inwestycji gotówkowych.

  Standardowa kwota depozytu, której możesz się spodziewać, będzie wynosić około 20% całej wartości. W tym przypadku 20% z 10 000 funtów będzie równe 2 000 funtów – więc odejmujemy to od całkowitego kosztu, ponieważ płatność została już dokonana z góry.

  Teraz jesteśmy gotowi do obliczenia całkowitego kosztu spłaty, aby zobaczyć, ile firma ratalna pobiera od Ciebie za finansowanie.

  Pozostało do spłaty 8000 GBP (ponieważ wartość depozytu została odjęta), a spłata obejmuje osiem części o wartości 1000 GBP.

  Oznacza to, że będziesz musiał zapłacić ośmiokrotność 35 GBP miesięcznie.

  10 000 GBP minus 20% depozytu = 8 000

  GBP 8 000 GBP / 1 000 GBP = 8

  8 X 35 GBP = 280

  GBP miesięcznie 280 GBP miesięcznie jest znacznie łatwiejsze do zarządzania niż 10 000 GBP z góry.

  Jeśli jednak pomnożymy miesięczne raty przez liczbę miesięcy, za które będziesz płacić, zobaczysz, że całkowita spłata po trzech latach (36 miesiącach) wyniesie 10 080 GBP.

  280 £ X 36 miesięcy = 10 080 £

  Całkowita miesięczna spłata: 10 080 £ (minus depozyt)

  Pamiętaj, że nie obejmuje to wpłaconego już depozytu w wysokości 2000 GBP.

  10 080 £ + 2000 £ (depozyt) = 12080 £ 12080

  £ – 10 000 £ (wartość furgonetki) = 2080 £

  Koszt korzystania z obiektu = 2080 £

  Podobnie jak w przypadku powyższych kosztów, jeśli chcesz uzyskać dłuższe okresy, takie jak cztery i pięć lat, będziesz musiał zobaczyć następujące koszty.

  Umowa terminowa 36 – 35 £ miesięcznie za każde 1000 £ finansowane po odjęciu depozytu.

  Umowa terminowa 48 – 25 £ miesięcznie za każde 1000 £ sfinansowane po pobraniu kaucji.

  Umowa terminowa 60 – 21 £ miesięcznie za każde 1000 £ finansowane po pobraniu kaucji.

  Całkowity koszt obiektu niekoniecznie będzie większy lub mniejszy, jeśli zdecydujesz się na finansowanie w dłuższych okresach, jak sugerują powyższe wytyczne dotyczące kosztów.

  Istnieje kilka zmiennych, które wpływają na koszt miesięcznej opłaty za leasing i zakup na raty i zostaną sprawdzone przez pożyczkodawcę w celu ustalenia, czy masz prawo do finansowania aktywów. Te kontrole mogą obejmować:

  • Rodzaj aktywów, które kupujesz / leasingujesz.
  • Wartość środka trwałego po wykonaniu umowy (wartość rezydualna).Kwota depozytu.Długość kontraktu.Ocena kredytowa Twoich firm.Ogólnie rzecz biorąc, różnica w kosztach między zakupem ratalnym a leasingiem jest trudna do oszacowania bez znajomości powyższych informacji. Może się okazać, że leasing może być droższy lub tańszy niż zakup ratalny, ponieważ leasing w dużej mierze zależy od wartości rezydualnej środka trwałego po wygaśnięciu umowy.

   Podsumowanie

   Zakup na raty pozwala płacić miesięcznie za aktywa, dzięki czemu nie musisz płacić znacznej kwoty z góry, aby sfinansować niezbędny nowy sprzęt, oprogramowanie lub inne aktywa, których możesz potrzebować.

   Leasing oferuje podobną miesięczną płatność, jednak po zakończeniu umowy nie jesteś właścicielem środka trwałego. Aby poznać dokładne ceny poszczególnych aktywów, zechcesz odwiedzić pożyczkodawcę lub brokera finansującego biznes.

   Oba będą w stanie udzielić dalszych porad, czy leasing lub kupno na raty mogą być dla Ciebie odpowiednie.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy