Czy przy uzyskaniu kredytu hipotecznego należy skorzystać z usług brokera lub banku?

17 lutego 2021

Im więcej opcji, tym lepiej, zwłaszcza gdy w grę wchodzą twoje pieniądze.

Niezależnie od tego, czy szukasz kredytu hipotecznego na dom, który zamierzasz kupić, czy odnawiasz kredyt hipoteczny na nieruchomość, którą już posiadasz, zawsze będziesz chciał uzyskać możliwie najlepszy oprocentowanie kredytu hipotecznego. Nawet różnica 0,1% może z czasem zaoszczędzić tysiące dolarów, więc uzyskanie najlepszej możliwej stawki jest kluczowe.

W przeszłości najczęstszym sposobem uzyskania kredytu hipotecznego był bank. Jednak korzystanie z pośrednika kredytów hipotecznych staje się coraz wygodniejsze i bardziej popularne. Badanie przeprowadzone przez Canadian Mortgage and Housing Corporation (CMHC) wykazało, że brokerzy korzystali z 47% wszystkich kredytów hipotecznych w 2019 r., W porównaniu z 26% w 2003 r.

Jaka jest więc różnica między brokerami kredytów hipotecznych a bankami i która jest dla Ciebie najlepsza, aby uzyskać kredyt hipoteczny? Zebraliśmy wady i zalety każdego z nich, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

CZYTAJ WIĘCEJ
 • 1 na 10 kanadyjskich kredytów hipotecznych zostało odroczonych, mówi Bankers Group
 • Kanadyjskie banki oferują odroczenia spłaty kredytu hipotecznego indywidualnie dla każdego przypadkuWstępna akceptacja kredytu hipotecznego może zaoszczędzić stresu podczas zakupu domuKim jest broker kredytów hipotecznych?W przeciwieństwie do specjalisty od kredytów hipotecznych w Twoim banku, który może zaoferować Ci tylko produkty tego banku, brokerzy mają dostęp do różnych produktów hipotecznych od różnych pożyczkodawców, takich jak spółdzielcze kasy pożyczkowe, firmy powiernicze, małe banki i tak, nawet banki Wielkiej Szóstki. Aby zapewnić Ci świetne opcje kredytu hipotecznego, wiele domów maklerskich negocjuje z pożyczkodawcami w Twoim imieniu, a niektóre są w stanie uzyskać rabaty ilościowe, które Ci przekazują. Dlatego brokerzy hipoteczni regularnie oferują niższe oprocentowanie niż te oferowane przez banki Wielkiej Szóstki.

  Zadaniem pośrednika hipotecznego jest zrozumienie Twoich potrzeb i sytuacji finansowej, przedstawienie opcji i pomoc w podjęciu decyzji, który kredyt hipoteczny jest dla Ciebie odpowiedni. Podobnie jak w przypadku specjalisty od kredytów hipotecznych w Twoim banku, nie zostaniesz obciążony żadnymi opłatami za korzystanie z usług brokera, ponieważ ich prowizję pokrywają pożyczkodawcy.

  Opcja pośrednika hipotecznegoKorzystanie z usług pośrednika hipotecznego to popularna alternatywa dla bezpośredniego kontaktu z bankiem. To jednak nieco inne doświadczenie, zarówno z plusami, jak i minusami.

  Plusy:

  • Partnerstwa z wieloma pożyczkodawcami: Brokerzy mogą uzyskać dostęp do stawek z szerokiej sieci dużych banków, małych banków, spółdzielczych kas pożyczkowych i firm powierniczych. Współpracują również z mniejszymi pożyczkodawcami, którzy nie mają takich samych kosztów ogólnych jak banki Wielkiej Szóstki. Oznacza to, że masz większe szanse na dostęp do najlepszych oprocentowania kredytów hipotecznych w Kanadzie.
  • Lepsze stawki: Brokerzy mogą negocjować lepsze stawki i warunki w Twoim imieniu ze względu na specjalne partnerstwa, które mają z różnymi pożyczkodawcami. Mogą również uzyskać rabaty i oferty hurtowe, które Ci przekazują. Punkt kompleksowej obsługi: zamiast kilkukrotnego składania wniosków, aby otrzymać wyceny od różnych pożyczkodawców, brokerzy pozwalają złożyć wniosek raz, aby uzyskać wiele ofert. Niezależna rada: ponieważ brokerzy nie pracują dla jednego pożyczkodawcy, ich wiedza na temat różnych produktów i ofert na rynku kredytów hipotecznych jest bardziej wszechstronna. Mogą udzielić wnikliwych porad, które produkty hipoteczne najlepiej pasują do Twojej sytuacji. Brokerzy mogą również powiedzieć Ci, którzy pożyczkodawcy najprawdopodobniej zaakceptują Twój wniosek, i mogą poinformować Cię, ile kredytu hipotecznego możesz sobie pozwolić. Nie płacisz prowizji brokerowi: większość brokerów nie pobiera opłaty od ciebie, pożyczkobiorcy. Zamiast tego prowizję brokera płaci pożyczkodawca. Cons:

   • Brak wcześniejszych relacji: korzystanie z usług brokera może oznaczać współpracę z nieznaną firmą, a niektórzy ludzie mogą czuć się bardziej komfortowo pracując z jednym z banków Wielkiej Szóstki. Jednak większość brokerów może nadal uzyskać kredyt hipoteczny w jednym z dużych banków. Biorąc pod uwagę potencjalne oszczędności, warto spróbować brokerów.
   • Nie wszyscy pożyczkodawcy współpracują z brokerami: chociaż brokerzy mają wielu partnerów, niektóre instytucje finansowe w ogóle nie współpracują z brokerami. Jeśli masz ochotę na kredyt hipoteczny w jednej z tych instytucji, pośrednik może nie być w stanie Ci pomóc.Idąc z dużym bankiemPomimo siły przetargowej brokera istnieją powody, aby zwrócić się bezpośrednio do banku. Istnieją oczywiście pewne wady.

    Plusy:

    • Szybsze zatwierdzenie: Twoja obecna instytucja finansowa ma już informacje o saldach na Twoim koncie, historii kredytowej i inwestycjach. Może to zmniejszyć ilość wymaganej dokumentacji i przyspieszyć proces zatwierdzania.
    • Istniejące relacje: jeśli od lat korzystasz z bankowości w tej samej instytucji, możesz czuć się z nią bardziej komfortowo. Niektóre banki oferują również klientom specjalne stawki lub oferują pakiety zwalniające z opłat rocznych za inne produkty, takie jak karty kredytowe lub ubezpieczenia. Konsolidacja: zarządzanie finansami jest łatwiejsze, gdy wszystko jest w jednym miejscu. Korzystanie z istniejącego pożyczkodawcy oznacza mniej aplikacji, haseł i miesięcznych wyciągów do śledzenia. Cons:

     • Produkty ograniczone: banki mogą oferować tylko własne produkty. Oznacza to, że możesz przegapić lepszą stopę procentową oferowaną przez innego pożyczkodawcę lub kredyt hipoteczny z opcjami, które lepiej pasują do Twojej sytuacji.
     • Wyższe stawki: banki zazwyczaj nie oferują bezpośrednim klientom najniższych stawek, chyba że negocjujesz twardo. W związku z tym bezpośrednie przejście może kosztować więcej w postaci wyższej stawki. Zakupy w okolicy: Oczywiście możesz sam zwrócić się do różnych banków, aby znaleźć taki, który oferuje świetne stawki. Może to być jednak długi i męczący proces i może być konieczne wykonanie wielu aplikacji.NajważniejszeJeśli decydujesz się na skorzystanie z banku lub brokera, najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie obu. Posiadanie wielu opcji jest dobrym problemem. Zalecamy zapytać swój bank, co zaoferuje Ci, a następnie uzyskać wyceny od jednego lub kilku brokerów. Jeśli otrzymasz lepszą ofertę od brokera, możesz udać się do swojego banku i sprawdzić, czy dopasuje ją.

      W ankiecie z 2019 r. CMHC stwierdziła, że ​​większość kupujących rozmawiała z maksymalnie trzema pożyczkodawcami i dwoma brokerami przed wyborem dostawcy, więc często porównuje się dostępne opcje. Tak, kupowanie kredytów hipotecznych może zająć trochę czasu, ale kupno domu to jeden z największych zakupów, jakich dokonasz, więc jest to dobrze spędzony czas!

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy