Dlaczego akcje banków regionalnych spadły w marcu

17 lutego 2021
Category: Stopy Procentowe

Spadające stopy procentowe i nadciągająca recesja tworzą trudny klimat dla akcji banków.

Co się stało

Akcje banków regionalnych dołączyły do ​​szerszej parady akcji, która spadła w marcu, a inwestorzy ubiegali się o wyjście, gdy wpływ pandemii koronawirusa COVID-19 stał się jasny. Banki zarabiają pieniądze na podstawie odsetek, które mogą pobierać przy udzielaniu pożyczek, a jeśli gospodarka znajdzie się w recesji, zyski banków spadną.

Akcje Truist Financial (NYSE: TFC) spadły w ciągu miesiąca o 33,2%, wynika z danych dostarczonych przez S&P Global Market Intelligence, podczas gdy akcje Huntington Bancshares (NASDAQ: HBAN) spadły o 33,1%, a M&T Bank Corp. (NYSE: MTB) i CNB Financial (NASDAQ: CCNE) spadł odpowiednio o 26,3% i 24,7%.

Więc co

Marzec był jednym z tych miesięcy, w których inwestorom wydawało się, że nic nie idzie dobrze. Pandemia spowodowała upadek rynków i zatrzymanie gospodarki, powodując gwałtowny wzrost liczby bezrobotnych i postawienie gospodarki amerykańskiej na kursie do recesji.

Banki zwykle radzą sobie słabo w czasie recesji, ponieważ popyt na kredyty zwykle spada, a kredytobiorców jest mniej zdolnych do spłaty. Podczas typowej recesji wskaźniki niewypłacalności – odsetek pożyczek, które pożyczkodawca odpisał po długim okresie nieuregulowanych płatności – zwykle rosną. Biorąc pod uwagę nagły charakter tego spowolnienia, przy tak niewielkim ostrzeżeniu lub czasie na zaplanowanie, tym razem wskaźniki niewypłacalności mogą być wyższe niż zwykle.

Źródło obrazu: Getty Images.

W połowie marca Federalny Komitet Otwartego Rynku wkroczył, aby spróbować pomóc gospodarce, ale Fed nie zrobił wiele, aby ułatwić życie bankierom. 15 marca Fed obniżył referencyjną stopę funduszy federalnych o 100 punktów bazowych do docelowego przedziału 0% -0,25%. Obniżka nastąpiła po obniżce stóp o 50 punktów bazowych zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Banki zarabiają na różnicy między oprocentowaniem kredytów, a oprocentowaniem depozytów. W środowisku o niskim oprocentowaniu obie strony tego równania są uciskane, co utrudnia bankom osiąganie dużych zysków.

Co teraz

Pandemia nie zniknęła wraz ze zmianą kalendarza, ale ogólny sentyment dotyczący tego, jak źle będzie i jak długo potrwa odbudowa gospodarki, poprawił się w pierwszych dniach kwietnia. Wszystkie cztery wymienione powyżej banki straciły kolejne 10% lub więcej w pierwszych dniach kwietnia, ale wszystkie oprócz CNB odrobiły straty w ciągu następnych dni.

To powiedziawszy, jeszcze nie wyszliśmy z lasu. Pandemia pochłonęła tysiące istnień i spowodowała przesiedlenie milionów pracowników. Wydaje się prawie pewne, że gospodarka USA albo już znajduje się w recesji, albo wkrótce będzie. Teraz pytanie brzmi, czy recesja potrwa do 2021 r., Czy też nastąpi szybkie odbicie.

Są to solidne firmy, które mają znaczący wpływ na swoje społeczności i powinny być w stanie przetrwać recesję, ale jest mało prawdopodobne, aby akcje wzrosły, dopóki sytuacja pożyczkowa nie poprawi się. Truist, który powstał pod koniec ubiegłego roku w wyniku fuzji BB&T i SunTrust, stoi przed szczególnym wyzwaniem, ponieważ kierownictwo stara się zakończyć dużą integrację w okresie spowolnienia.

Wszystkim tym firmom warto przyjrzeć się uważnie przez inwestorów, ale biorąc pod uwagę klimat ekonomiczny, w którym się znajdujemy i prawdopodobnie pozostaniemy w nim przez następne kilka miesięcy (przynajmniej), nie ma powodu, aby spieszyć się z zakupem akcji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy