Dlaczego Bitcoin nie jest bańką

17 lutego 2021
Category: Przez Rząd

Wiadomości i wyszukiwanie Bitcoin

Internet jest pełen ludzi odnoszących się do bitcoina jako „bańki. Sieją strach, niepewność i mnóstwo wątpliwości. Wierzą, że wysoka cena bitcoina oznacza zbliżającą się zagładę, ale ich krytyka wykracza poza zwykły sceptycyzm. Wygląda na to, że po prostu nienawidzą kryptowaluty. Jednak wielu z tych ekspertów nie rozumie w pełni bitcoina… ani nawet ekonomii.

Dla każdego, kto nie jest zaznajomiony z tym, czym jest bańka, Investopedia określa ją jako aktywo napędzane nieuzasadnionym, ale żywiołowym zachowaniem rynkowym. Zasadniczo jest to wzrost ceny, który doprowadził do kłamstwa lub „fałszywej prawdy na temat rzeczywistej wartości aktywów, a zatem zapowiada masową wyprzedaż.

Ludzie są zdezorientowani co do Bitcoina

Komentatorzy, tacy jak Peter Schiff i inni, regularnie powtarzali, że bitcoin to „bańka i że w każdej chwili upadnie. Twierdzą, ale nie wydają się rozumieć, jak działa bitcoin. Wszyscy widzą takie nagłówki w całym internecie: „Bitcoin to fałszywa prawda, ostrzega analityk, a ten artykuł w CNBC: „Prawie pięciokrotny wzrost bitcoina w 2017 roku wygląda bardzo podobnie do wzrostu bańki technologicznej. Istnieje nawet strona poświęcona zbieraniu tych FUD, a clickbait twierdzi, że media głównego nurtu powtarzają.

W niedawnym artykule Chicago Tribune zatytułowanym „Dlaczego inwestorzy powinni uważać na Bitcoin, pisarka Gail MarksJarvis również porównała boom bitcoinowy do różnych historycznych baniek:

Czy pamiętasz krach mieszkaniowy z 2008 roku, kiedy niewinni, którzy kupowali domy myśląc, że zarobią fortunę na rosnących cenach, stracili 30 procent na spadku wartości domów? Czy pamiętasz bańkę giełdową technologii z początku 2000 roku? Aż do pęknięcia bańki technologicznej ludzie byli euforycznie nastawieni do pionierów raczkującego Internetu w latach 90. i sądzili, że zyski na giełdach technologii nigdy się nie skończą.

Dodała, że ​​bitcoin nie jest wyjątkowy ani inny pod tym względem. Zasugerowała, że ​​jest to „lotna bańka, która może pęknąć w dowolnym momencie i sprawić, że inwestorzy zaczną łapać powietrze. Jej porównania – i wszystkie wspomniane porównania – są jednak błędne. Waluta nie jest porównywalna z żadną z wyżej wymienionych lekcji historii.

Bitcoin jest wyjątkowy

Bitcoin jest wyjątkowy. Nie jest to firma, która może stracić rentowność i upaść. Z pewnością nie jest to spekulacyjne oszustwo na rynku nieruchomości, które może upaść w wyniku szykanowania wywołanego przez rząd i banki. Bitcoin to kolejne zwierzę.

Jego wartość nie rośnie z powodu kłamstw rynkowych. Rośnie, ponieważ jest to wynalazek finansowy, który zmienia życie. Zwiększa się, ponieważ coraz więcej osób ją przyjmuje. „Efekt sieciowy jest w pełnym rozkwicie.

To prawda, że ​​inwestorzy są wściekli, aby wejść na pokład, a to podekscytowanie powoduje eksplozję ceny bitcoina, ale nie myl tego ze sztucznie napompowaną bańką opartą na „fałszywej prawdzie. Zgodnie z efektem sieciowym, im więcej osób będzie nadal angażować się w bitcoin, tym wyższa będzie cena.

Podstawy ekonomii

Bitcoin rośnie również w wyniku podstawowej ekonomii. Podaż jest ograniczona do 21 milionów jednostek, co z konieczności sprawia, że ​​bitcoin jest rzadkim zasobem. Kiedy rzeczy są rzadkie, a ludzie tego chcą, ich wartość ostatecznie wzrośnie. Podaż i popyt w pracy.

Tak więc, gdy ekonomia i efekt sieci mieszają się, masz przepis na gwałtowny wzrost w obrębie zasobu. Bitcoin nie jest nową wersją XVII-wiecznej żarówki tulipana. To przełomowy postęp w rachunkowości i pieniądzach.

Bąbelki a awarie technologiczne

Powiedziawszy to, nie oznacza to, że Bitcoin ma gwarancję sukcesu. Cena może ulec zmianie, jeśli coś złego stanie się z protokołem, na którym się ona opiera. Gdyby kiedykolwiek doszło do tego rodzaju zdarzenia, ludzie z pewnością straciliby wiarę w bitcoin, a jego cena spadłaby.

Jednak to nie to samo, co sztucznie zawyżona cena lub „bańka. Jest wynikiem zawodności technologicznej lub zawodowej społeczności, ale nie zawodności rynku. Na przykład Bitcoin właśnie zaktualizował się do Segwit. Jednak Segwit niekoniecznie zgadza się z wizją Satoshi Nakamoto, że Bitcoin powinien być skalowalnym systemem kasowym typu peer-2-peer. Zamiast tego zamienia bitcoin w warstwę rozliczeniową, co może zaszkodzić walucie.

Ta ilustracja nie ma na celu szerzenia paniki. Mówię tylko, że bitcoin jest podatny na awarie i awarie. Po prostu te potencjalne awarie nie są wynikiem „bańki. Pojawiłyby się, ponieważ społeczności nie udało się uczynić bitcoin opłacalnymi ekonomicznie. W każdym razie wiele osób ma nadzieję, że Segwit będzie działał w dłuższej perspektywie i nie będzie technologicznej awarii.

Wniosek

Chodzi o to, że jeśli ludzie chcą nazwać bitcoin bańką, powinni wyjaśnić, dlaczego dokładnie tak jest, zamiast nieumiejętnie porównywać go z przeszłymi bańkami, które nie mają żadnych cech podobnych do bitcoina poza dużą ceną. Gdyby bitcoin był bańką, byłaby największą, jaką ludzkość kiedykolwiek widziała (nie licząc oczywiście bańki złotej sprzed 6000 lat). Ale to mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne jest, że bitcoin to po prostu niesamowita kreacja. Jego wartość i potencjał przyćmiewają każdy pomysł fintechu, jaki dotąd sobie wyobrażał, a społeczności blockchain dopiero się zaczynają.

Dlaczego ludzie uważają, że bitcoin to bańka? Jak duży będzie faktycznie bitcoin? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Shutterstock

Wszechświat Bitcoin jest ogromny. Tak jest z Bitcoin.com. Sprawdź naszą Wiki , gdzie możesz dowiedzieć się wszystkiego, o co bałeś się zapytać. Lub przeczytaj nasze wiadomości , aby być na bieżąco. Lub zagłęb się w statystyki na naszej stronie z przydatnymi narzędziami .

1 bitcoiny Wiadomości i wyszukiwanie Bitcoin

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy