Dlaczego oszuści internetowi proszą o kartę podarunkową iTunes

17 lutego 2021
Category: Jeśli Chodzi

Zapisz się do naszego newslettera COVID-19, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi koronawirusa w całym Nowym Jorku

Mający dobre intencje zbór kościelny w Nebrasce został oszukany po otrzymaniu e-maila od swojego pastora z prośbą o karty upominkowe iTunes dla parafian z rakiem.

„Kup kartę Apple iTunes dla kogoś, kto nie może, dla kogoś umierającego na raka w szpitalu – napisał w e-mailu Thomas Bauwens, pastor Kościoła katolickiego św. Wacława.

A chodzący do kościoła odpowiedzieli.

„Wiem, że są dwie osoby, które kupiły karty za 400 $, jedna za 300 $. Wiem, że jest kilka kart 200 i co najmniej jedna karta 100 $ – powiedział Bauwens WOWT.

Problem: Bauwens nigdy nie napisał e-maila z prośbą o karty upominkowe iTunes. To był oszust.

„Kilku moich parafian, ponieważ są bardzo hojnymi ludźmi, myślało, że to naprawdę ja prosiłem ich o pieniądze – powiedział stacji informacyjnej.

Niestety, oszustwo iTunes Gift Card jest powszechnym podstępem, a gdy oszuści otrzymają kod z tyłu karty, znikają.

Ale dlaczego jest to oszustwo związane z kartą upominkową iTunes zamiast czegoś innego, na przykład rzeczywistej gotówki?

Dlaczego oszustwo związane z kartą upominkową iTunes jest tak powszechne

Tysiące ludzi zostało oszukanych z ciężko zarobionych pieniędzy dzięki oszustwom związanym z kartami upominkowymi iTunes. FBI podobno otrzymuje ponad 800 skarg dziennie na oszustwo – a ludzie stracili ponad 1,3 miliarda dolarów w 2016 roku w wyniku oszustwa iTunes Gift Card.

To dużo gotówki.

Powód, dla którego oszuści proszą o karty upominkowe iTunes, jest prosty: kody są trudne do wyśledzenia – a gdy już je otrzymają, mogą je odsprzedać, aby zdobyć pieniądze. Używają różnych sposobów, aby wyłudzić pieniądze od ofiar: mogą powiedzieć, że istnieje nakaz aresztowania ofiary za długi IRS, lub interes miłosny może potrzebować pieniędzy za granicą.

Tak czy inaczej, te pieniądze przepadły.

Popularność oszustwa związanego z kartami upominkowymi iTunes zbiegła się ze spadkiem liczby oszustw związanych z przekazami pieniężnymi. Wcześniej oszuści prosili ludzi o wysyłanie pieniędzy za pośrednictwem Western Union lub innych dostawców przelewów. Jednak pracownicy tych firm – a nawet oprogramowanie firmy – są teraz lepiej przeszkoleni w wykrywaniu i zamykaniu oszustw, zanim ofiara wyśle ​​pieniądze.

A Western Union był celem rządu, ponieważ pozwolił na to przez lata.

„Amerykańscy konsumenci stracili pieniądze, podczas gdy Western Union odwrócił się – powiedziała w zeszłym roku Maureen K. Ohlhausen, pełniąca obowiązki prezesa FTC. „Cieszymy się, że możemy rozpocząć proces, dzięki któremu te pieniądze trafią z powrotem we właściwe ręce konsumentów.

Firma zgodziła się zapłacić 576 milionów dolarów odszkodowania ofiarom oszustw, które wysyłają pieniądze za pośrednictwem Western Union w latach 2004–2017. Na domiar złego oszuści znaleźli sposób na zaatakowanie osób otrzymujących rozliczenia, udając przedstawicieli Western Union.

Jak zatrzymać oszustwo związane z kartą upominkową iTunes

Obecnie nie ma sposobu, aby zapobiec oszustwom związanym z kartami upominkowymi iTunes, chociaż Apple ma ostrzeżenie na swojej stronie internetowej.

„Myślę, że pomyślałem, że będę miał trochę więcej pomocy, jeśli chodzi o Apple, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to znany problem i jestem trochę zaskoczony, gdy wiem, że praktycznie nie oferują one żadnej opcji – powiedział Terrence Clark z Capital Heights, Maryland powiedział ABC7. Był ofiarą oszustwa związanego z kartami upominkowymi iTunes i wysyłał pieniądze, które uważał za przeznaczone dla swojej siostrzenicy.

Dopóki nie znajdą sposobu na naprawienie oszustwa związanego z kartą upominkową iTunes, ludzie muszą po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem w kontaktach z ludźmi w Internecie – i nigdy nie brać nikogo za słowo. Zawsze potwierdź to w firmie przed wysłaniem pieniędzy – a żadne zainteresowanie miłosne nie poprosi o pieniądze, aby Cię odwiedzić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy