Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci o giełdzie od najmłodszych lat

17 lutego 2021
Category: Zakup Domu

Kiedy byłem w gimnazjum, mój program nauczania na komputerach był pełen lekcji pisania na klawiaturze Mavis Beacon, nauki używania stylu MLA i tworzenia własnych WordArt. Wykorzystaliśmy również mniej popularną aplikację: grę giełdową.

Koncepcja była prosta. Każda para graczy w mojej klasie wybierała akcje i monitorowała ich wzloty i upadki. Zespół, który osiągnął największe zyski pod koniec kilku tygodni, zarobił upragnione 20 dolarów do wydania w lokalnym centrum handlowym. Mój partner i ja ostatecznie wygraliśmy tę grę, ale inwestycje na wynos wcale nie są takie, jak bym dzisiaj wykorzystał moje pieniądze.

To, co mogło być świetną okazją do nauczenia klasy o różnych sposobach inwestowania na giełdzie bez konieczności inwestowania w pojedynczą spółkę, przepadło dla nas. I chociaż gra wzbudziła moje zainteresowanie zdobyciem wiedzy, 12-latek nie miał gdzie uzyskać dostępnej informacji na temat inwestowania. Dopiero po latach nauczyłem się, co robić.

Związane zTMRW x TODAY Poznaj naszych publicystów z poradami – i zobacz, jak mogą Ci pomócInwestowanie to ważny sposób budowania bogactwa i oszczędzania na przyszłość. Oto, czego powinniśmy się dowiedzieć o giełdzie.

1. Czas to pieniądz

W naszej grze czekaliśmy kilka tygodni na zysk, ale co by było, gdybyśmy dali jej więcej czasu? A co by było, gdybyśmy nawet czekali dziesiątki lat? Na tym polega magia inwestowania złożonego. Kiedy dasz swoim pieniądzom wystarczająco dużo czasu, aby zacząć zarabiać na odsetkach, możesz czerpać większe korzyści bez dodatkowego wysiłku.

Na przykład, załóżmy, że inwestujesz 100 dolarów na giełdzie, aby wypłacić je po przejściu na emeryturę w wieku 65 lat, przy założeniu 7% rocznego zwrotu. Jeśli zainwestujesz w wieku 25 lat, będziesz mieć prawie 1500 USD, kiedy będziesz gotowy na emeryturę. Ale jeśli umieścisz te same 100 $ na 35, będziesz miał tylko 761 $, gdy je wyjmiesz. Dodatkowa dekada narastania odsetek ma ogromny wpływ na wynik.

Lekcja, której powinniśmy się nauczyć, to najlepszy czas na inwestowanie tak szybko, jak to możliwe. Nawet biorąc pod uwagę wzloty i upadki rynku, historyczni inwestorzy zauważają zwroty.

2. Jest więcej niż jeden sposób inwestowania

Gra giełdowa była ważnym wprowadzeniem do podstaw działania akcji – kupujesz akcje jednej firmy. Ale wiele innych sposobów inwestowania zostało pominiętych.

Dywersyfikacja portfela jest naprawdę ważna. Nie chcesz wkładać wszystkich swoich przysłowiowych jajek do jednego koszyka; powinieneś mieć trochę pieniędzy na kilka różnych rodzajów inwestycji. Oto kilka z najważniejszych:

  • Fundusze powiernicze, ETF (fundusze giełdowe) i fundusze indeksowe: Są to profesjonalnie zarządzane fundusze, które gromadzą pieniądze od wielu inwestorów, aby kupować większe papiery wartościowe. Możesz kupować fundusze odzwierciedlające główne indeksy, takie jak Dow Jones lub S&P 500, lub dla różnych rodzajów firm, takich jak firmy technologiczne lub założone przez kobiety. Zawsze sprawdzaj opłaty związane z funduszem, zanim go kupisz.
  • Emerytura: Ludzie często mówią, że oszczędzają na emeryturę, ale tak naprawdę powinni inwestować. Gdy masz już konto na swoje oszczędności emerytalne, takie jak 401k lub IRA, musisz wybrać, jak je zainwestować. Jedną z powszechnych metod jest fundusz docelowy, który wybierasz na podstawie przybliżonego roku, w którym planujesz przejść na emeryturę. W ten sposób możesz pozwolić, aby procent składany zadziałał magicznie. Obligacje: Obligacje są jak IOU. Kiedy firma lub rząd potrzebuje gotówki, możesz kupić obligację, przekazując im gotówkę z góry, a jej wartość z czasem wzrośnie, gdy firma ostatecznie zwróci Ci pieniądze. Obligacje są ogólnie uważane za inwestycję o niskim ryzyku w porównaniu do akcji.Związane zTMRW x TODAY Chcesz zainwestować w akcje? Oto, co musisz wiedzieć3. Wybierz inwestycję, która odpowiada Twoim potrzebom

    Istnieje wiele sposobów inwestowania bez kupowania pojedynczych akcji, a to, co kupisz, będzie zależało od Twoich potrzeb. Najpierw zastanów się nad swoim horyzontem czasowym lub kiedy będziesz potrzebować dostępu do swoich pieniędzy, a następnie możesz oszacować poziom ryzyka na podstawie tego czasu. Jeśli wkrótce będziesz potrzebować pieniędzy, giełda może być bardziej ryzykownym miejscem do inwestowania – jeśli dojdzie do recesji, odzyskanie strat może zająć lata.

    Czynniki te zmienią osobę na osobę i cel w cel. Sposób, w jaki możesz zainwestować pieniądze w zakup domu, może wyglądać zupełnie inaczej niż sposób, w jaki inwestujesz na emeryturę. Tak czy inaczej, istnieje wiele opcji do wyboru, niezależnie od Twoich celów finansowych.

    Emily Pandise jest producentem i reporterem NBC News, zajmującym się biznesem, technologią i mediami od 2017 roku. Mając 20 lat, zdała sobie sprawę, że nie ma pojęcia, jak zarządzać swoimi pieniędzmi. Postanowiła zmienić swoje nawyki finansowe i to zrobiła. Teraz chce pomóc innym zrobić to samo. Możesz ją znaleźć na Twitterze i Instagramie @emilypandise.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy