„Dlaczego wybrałeś tą karierę?” Przykładowe odpowiedzi

17 lutego 2021
Category: Jeśli Nie Masz

Prawdopodobnie usłyszysz takie pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, niezależnie od tego, czy jesteś ostatnim absolwentem, czy masz dziesięciolecia doświadczenia:

Dlaczego wybrałeś tą karierę?

„Dlaczego wybrałeś tę pracę?

Mogą również zadać bardziej szczegółowe pytanie, na przykład „dlaczego wybrałeś zawód nauczyciela? Lub „dlaczego chciałeś zostać sprzedawcą?

Dlatego warto o tym pomyśleć, gdy zaczynasz szukać pracy, bez względu na wszystko.

W tym artykule przyjrzymy się dobrym i złym odpowiedziom dlaczego wybrałeś tę pracę lub karierę, oraz przykładowe odpowiedzi słowo w słowo: „Dlaczego wybrałeś tę karierę?

Zacznijmy…

Dlaczego pracodawcy pytają, dlaczego wybrałeś tę karierę lub pracę?

Przede wszystkim są szczerze zaciekawieni.

Jeśli pracujesz jako naukowiec laboratoryjny, będą ciekawi, jak się w to wkręciłeś. Czy twoi rodzice mieli karierę naukową? Czy zakochałeś się w temacie po kursie wprowadzającym na uczelni? Itp.

Następnie chcą dowiedzieć się, czy podoba ci się pole. Pasjonujesz się tym, czy przynajmniej interesujesz?

Ponieważ jeśli wydaje ci się, że ci zależy, będziesz pracować ciężej i pokonywać wyzwania. Jeśli wydaje się, że w ogóle cię to nie obchodzi, jest bardziej prawdopodobne, że rzucisz palenie, gdy sytuacja stanie się trudna. Albo przyjdź późno. Albo odpocznij.

Musisz więc wyglądać, jakby to była kariera, na której ci zależy i chcesz się w niej znaleźć.

Ale NIE musisz sprawiać wrażenia, że ​​masz obsesję na jej punkcie. Rozumiem (i menedżer ds. Rekrutacji też) – praca to tylko jedna część życia. Po prostu nie możesz wyglądać, jakbyś był nieszczęśliwy lub w ogóle nie był zainteresowany.

Jak odpowiedzieć „Dlaczego wybrałeś tę karierę?

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego pytają, dlaczego wybrałeś tę karierę lub ten rodzaj pracy, porozmawiajmy o tym, jak odpowiedzieć.

Kiedy pytają „dlaczego wybrałeś tę karierę?, Możesz podać wiele powodów, więc nie ma tylko jednej poprawnej odpowiedzi.

Poniżej przedstawię 8 przykładowych powodów, dla których wybrałeś tę karierę lub pracę. Proponuję wybrać to, co jest dla Ciebie najbliższe prawdy. W ten sposób udzielenie odpowiedzi będzie wygodniejsze i pewniejsze.

8 dobrych powodów, dla których wybrałeś tę karierę lub pracę:

1. Od najmłodszych lat interesowałeś się tą karierą lub rodzajem pracy

Nie czuj presji, żeby to powiedzieć, jeśli to nieprawda. Ale jeśli jest dokładny, jest to świetny powód, aby podać, dlaczego wybrałeś ten zawód.

2. Masz rodzica, przyjaciela lub członka rodziny, który zachęcał Cię do tego, i stwierdziłeś, że bardzo Ci się to podobaNigdy nie chcesz brzmieć, jakby ktoś inny popchnął cię do kariery. Jednak można powiedzieć, że znajomy lub członek rodziny polecił Ci określoną pracę lub zawód i bardzo Ci się to podoba. Najważniejsze jest, aby zakończyć odpowiedź, mówiąc, że odkryłeś, że naprawdę lubisz tę pracę.

Im bardziej lubisz pracę lub karierę, tym bardziej pracodawcy będą chcieli Cię zatrudnić!

3. Zależy Ci na pomaganiu ludziom i wywieraniu wpływu, a ta kariera Ci na to pozwalaUżywaj tego tylko wtedy, gdy ma to znaczenie dla Twojej kariery, np. Nauczyciela, nauk ścisłych, medycyny itp. Ale jeśli tak, to jest to świetna odpowiedź na pytanie „dlaczego wybrałeś tę karierę?

4. Rozpocząłeś swoją karierę w innej dziedzinie, ale przeniosłeś się do poprzedniej firmy i ostatecznie polubiłeś ten nowy obszar bardziejMoże były pracodawca pozwolił ci spróbować nowej funkcji i okazało się, że bardzo ci się to podoba. Przeniesienie się do firmy lub przyjęcie nowego zestawu obowiązków w poprzedniej firmie to doskonały powód, dla którego odkryłeś i wybrałeś swoją obecną ścieżkę kariery.

5. Przeczytałeś książkę, która skierowała cię do tematuMoże czytałeś o tym, jak oprogramowanie zmienia świat i zdecydowałeś się studiować informatykę i zostać programistą.

A może czytałeś o tym, że inżynieria środowiska będzie ważną dziedziną w przyszłości i zdecydowałeś, że jest to coś, w czym pasjonujesz się pomagać.

To są doskonałe odpowiedzi.

6. Obejrzałeś film, który zwrócił cię do tematuMoże widziałeś film dokumentalny lub nawet wideo online (jak YouTube), które podkreślało określoną karierę lub zawód i wzbudziło zainteresowanie. W porządku!

Naprawdę nie ma „złej odpowiedzi na to, jak początkowo usłyszałeś o ścieżce kariery, o ile kontynuujesz, mówiąc, że coraz bardziej się nią interesujesz, gdy się więcej nauczyłeś.

7. Miałeś profesora lub nauczyciela, który zachęcał Cię do podjęcia tej kariery zawodowejMoże profesor powiedział ci, że jesteś naprawdę utalentowany w jakiejś dziedzinie i powiedział, że dobrze by było, gdybyś zajął się tym zawodem. To świetny powód, aby wybrać karierę lub pracę.

Miałem byłego profesora, który powiedział mi, że powinienem ubiegać się o staż ekonomiczny, ponieważ dobrze sobie radzę na jego zajęciach z ekonomii. W końcu tego nie zrobiłem, ale byłaby to świetna historia do opowiedzenia – pokazuje, że dobrze radziłeś sobie na studiach akademickich i zdobyłeś zaufanie swojego profesora.

Pracodawcy pokochają tego typu historie jako wyjaśnienie, dlaczego wybrałeś swoją karierę.

8. Masz osobistą historię lub powód, dla którego chcesz troszczyć się o karierę lub dziedzinę, w której się znajdujeszTen ostatni powód, dla którego wybrałeś tę pracę lub karierę, jest dość otwarty. Każda osobista historia może stanowić dobre wyjaśnienie wyboru dziedziny pracy.

Na przykład, może miałeś ukochaną osobę, która walczyła z rakiem i zdecydowałeś, że chcesz zostać badaczem raka.

Być może członek rodziny cierpiał na demencję i wiedziałeś, że chcesz znaleźć lekarstwo.

Nie musi to być też przykład związany ze zdrowiem. Każda osobista opowieść o tym, dlaczego interesuje Cię jakiś temat lub fascynuje Cię temat, będzie dobrą odpowiedzią na pytanie, dlaczego wybrałeś tę pracę, o którą rozmawiasz.

Cokolwiek wybierzesz, spróbuj zakończyć swoją odpowiedź, pokazując, że nadal jesteś zainteresowany tą karierą i pracą, którą wykonujesz.Nie tylko wyjaśniaj, jak początkowo znalazłeś tę karierę. Pokaż, że nadal cieszysz się, że to robisz!

To sprawi, że menedżer ds. Rekrutacji będzie spokojny, że nadal masz motywację do pracy i że jeśli cię zatrudnią, odniesiesz duży sukces.

Spójrzmy teraz na kilka przykładowych odpowiedzi słowo w słowo, dlaczego wybrałeś tę karierę.

Przykładowe odpowiedzi na pytanie „Dlaczego wybrałeś tę karierę?

Przykładowa odpowiedź dla niedawnych absolwentów:

„Mój ojciec był profesorem biologii i zachęcał mnie do uczenia się nauk ścisłych od najmłodszych lat. Chodziliśmy do muzeum i kupowaliśmy zestawy naukowe i zabawki w sklepie z pamiątkami, więc nawet gdy miałem 8 lub 9 lat, eksperymentowałem i uczyłem się, i ostatecznie pokochałem to. Zdecydowałem się na specjalizację z biologii w college’u i teraz, gdy ukończyłem studia, nadal jestem tym najbardziej podekscytowany i zainteresowany wykonywaniem zawodu .

Uwaga: wspomniałem o tym wcześniej, ale żeby było jasne – nie musisz mówić, że kochałeś tę karierę od zawsze.

Nie musisz być cudownym dzieckiem. Nie ma nic złego w tej karierze, jeśli nie masz 20, 30 lat lub więcej. Nie czuj na to presji i nie kłam. Musisz tylko brzmieć podekscytowany, aby wykonywać tę pracę teraz.

Przykładowa odpowiedź dla doświadczonych osób poszukujących pracy:

„Poszedłem na studia i nadal byłem niezdecydowany na kierunku studiów. Na drugim roku wziąłem pierwsze zajęcia z biologii i zakochałem się w nich. Miałem wspaniałego profesora, który sprawił, że było to naprawdę zabawne, a on wcześniej pracował w Wielkiej Farmacji, więc miał wiele wspaniałych historii o tym, jak to jest pracować jako naukowiec. Zdecydowałem się na ten kierunek i ukończyłem go trzy lata później. Od tego czasu pracowałem dla dwóch różnych firm farmaceutycznych z listy Fortune 500 w dziedzinie badań i rozwoju i zamierzam kontynuować swoją karierę na tej ścieżce .

Złe powody wyboru kariery lub pracy:

Wcześniej w tym artykule podałem 8 dobrych przykładów powodów, dla których warto wybrać swoją karierę. Chociaż nie są to jedyne dobre przykładowe powody, są to jedne z najczęstszych i najbezpieczniejszych powodów do podania.

Z pewnością możesz też wymyślić własną historię. Najlepiej jest powiedzieć prawdę, odpowiadając na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlaczego wybrałeś tę pracę, dlaczego jesteś pasjonatem tej kariery itp.

Więc jeśli żaden z powyższych przykładowych powodów nie jest prawdziwy, możesz wymyślić własny.

Jest jednak kilka powodów, których zdecydowanie chcesz UNIKAĆ. Podsumowując, podam Ci kilka rzeczy, o których NIE powinieneś mówić…

Nie brzmi, jakbyś natknął się na tę karierę w wyniku działań innych osób i nie przejął żadnej inicjatywy.Na przykład nie mów: „Nie miałem pojęcia, co chcę robić, kiedy byłem na studiach, więc mój ojciec powiedział mi, że powinienem wybrać biologię. Musisz przynajmniej brzmieć jak samoczynny start.

Nie brzmi, jakbyś nie był pewien, czy to właściwa kariera, czy też jej się nie podoba.Dlaczego firma miałaby Cię zatrudniać, jeśli nie wydajesz się podekscytowany pracą, którą będziesz wykonywać? Jeśli nie masz pewności, jaką karierę wybrałeś, możesz iść do domu, porozmawiać z przyjaciółmi lub rodziną i opracować plan, co robić. Ale rozmowa kwalifikacyjna to nie czas, aby to zrozumieć. Będziesz tylko kosztować pracę. Więc brzmi podekscytowany!

Nie mów, że nie jesteś pewien lub nie pamiętasz.Zawsze przygotuj prawdziwą odpowiedź z wyprzedzeniem. To nie jest pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej, na które chcesz dać się zaskoczyć lub na które nie masz odpowiedzi. Pracodawcy oczekują, że będziesz mieć określone powody, dla których zdecydujesz się na tę karierę lub pracę.

Nie mów, że wybrałeś swoją karierę za pieniądze lub coś, co nie jest związane z pracą (chyba że pracujesz w sprzedaży. Wtedy jest to w porządku jako część twojego powodu).Wszyscy chodzimy do pracy za pieniądze – dostaje je kierownik ds. Rekrutacji. Ale jeśli powiesz „Wybrałem biologię, ponieważ mój przyjaciel powiedział mi, że zarobię 100 000 $ w mniej niż 4 lata, najprawdopodobniej nie zostaniesz zatrudniony. Podaj inne powody, dla których warto wybrać tę pracę i chcieć pracować w tej branży.

Nie mów, że wybrałeś tę karierę, ponieważ umożliwia ona pracę zdalną, elastyczne harmonogramy, korzystne godziny pracy itp.Nawet jeśli to prawda! Chociaż z tych powodów możesz być zainteresowany firmą, powiedzenie jej o tym nie spowoduje, że zostaniesz zatrudniony. Chcą poznać rzeczywiste powody związane z pracą, z niecierpliwością czekając na podjęcie dla nich pracy.

Oto jak odpowiedzieć: „dlaczego wybrałeś tę karierę lub pracę? w twoich wywiadach.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do innych pytań, które musisz znać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mamy tutaj szczegółowy przewodnik.

Możesz też sprawdzić kilka podobnych pytań do przećwiczenia poniżej:

AKTUALIZACJA:

Jeśli zbliżają się wywiady i nie chcesz zostawiać niczego przypadkowi, stworzyłem nowy przewodnik, w którym możesz skopiować moją dokładną metodę otrzymywania ofert pracy krok po kroku. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Czytaj dalej3 odpowiedzi na „Jak radzisz sobie ze stresem?

Odpowiedzi na pytanie „Co najmniej lubisz w swojej pracy?

Opisz swoją etykę pracy – odpowiedzi na wywiad

Odpowiedzi na pytanie „Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy