Ważne zmiany dla kontrahentów. Firmy będą krócej magazynować akta

🕓 22.07.2019
📂 Dlafirm
👁 248
🗨
E-akta - nowe przepisy wejdą w życie od jednej stycznia 2019 roku  Dla firm

Skrócenie obowiązku magazynowania akt pracowniczych z pięćdziesięciu do 10 lat, szansę prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy standardowe przekazywanie pensji na konto pracownika. To zmiany, które przewiduje ustawa e-akta zaprojektowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości jak i również Technologii. Nowe przepisy wejdą w życie od 1-wszą stycznia 2019 roku.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii na czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, iż nowe przepisy to zalety zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. - Pracodawcy zaoszczędzą i będą mieli mniej obowiązków, a pracownicy większe bezpieczeństwo - przekonywała Jadwiga Emilewicz.

Minister do przedsiębiorców: potrzeba pomieszczeń pracy lepszej jakości

Dokumenty pracownicze w dyspozycji ZUS-u

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii mówiąc na temat korzyściach nowych przepisów wskazała m. in. na niedostatek konieczności poszukiwania dokumentów u byłych pracodawców. Dokumenty pracownicze będą bowiem w władzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi, jak powiedziała Emilewicz, o dokumentację niezbędną do ustalenia wysokości świadczeń emerytalnych czy rentowych. Zaznaczyła, że pracownik będzie miał również możliwość uzyskania kopii tychże dokumentów w każdym chwili.

Oszczędność rzędu mniej więcej 130 milionów rocznie

Skrócenie czasu przechowywania akt oraz ich cyfryzacja oznacza a mianowicie według minister Emilewicz - oszczędność ok. 130 mln zł rocznie. - Na rzecz pracodawcy, który zatrudnia około 500 pracowników to obniżka kosztów o około dwieście tysięcy złotych rocznie - mówiła.

Obecny w czwartkowej konferencji wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj zaznaczył, że obowiązek przechowywania akt pracowniczych za pośrednictwem 50 lat był podkreślany przez przedsiębiorców jako "jeden z największych absurdów biurokratycznych polskiego prawa". - Teraz to państwo przejmie dzięki siebie obowiązek przechowywania danych empirycznych - podkreślił.

Małe firmy płacą grosze. Niepokojące dane co do wynagrodzeń

Oświadczenie, aby dostać zapłatę w gotówce

Ustawa posiada wprowadzić też jako zasadę wypłatę pensji na rachunek rozliczeniowy pracownika. Jak mówił wiceminister rodziny, pracy i strategii społecznej Marcin Zieleniecki, aby dostać wypłatę w gotówce, pracownik będzie musiał dostarczyć stosowne oświadczenie. Dziś wydaje się odwrotnie - domyślną formą jest wypłata wynagrodzenia w gotówce.

Zieleniecki zaznaczył, że na terytorium polski jest dziś ok. 1 mln płatników płacących składki za odmiennych ubezpieczonych - głównie przebywających pracownikami, a także zleceniobiorcami. - Ci pracodawcy prowadzą dokumentację pracowniczą dla ponad jedenaście milionów ubezpieczonych - wskazał.

ZUS kończy przygotowania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ukończy przygotowania do wdrożenia nowych przepisów dotyczących elektronizacji dokumentacji pracowniczej. - Trwają minione prace techniczne przy programie informatycznym ZUS, który od momentu 1 stycznia 2019 roku będzie gromadził szerszy obręb danych dotyczących osób ubezpieczonych, a które prześlą szefowie - mówiła prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Dodała, że "niebawem we wszystkich placówkach ZUS pojawią się materiały informacyjne dla przedsiębiorców, które przybliżą, w sposób możliwie najprostszy, oryginalne zasady przekazywania danych ubezpieczonych do ZUS".

"Biznes dla ludzi": W robocie jesteśmy wydajni tylko za pośrednictwem trzy godziny

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zapewnił, że inspekcja przy pierwszym okresie będzie wspierać pracodawcom w zrozumieniu oryginalnych przepisów. Ewentualne sankcje posiadają pojawić się dopiero w późniejszym okresie.

Nowe przepisy

Aby zabezpieczyć biznesy pracowników, możliwość skorzystania wraz z nowego rozwiązania została podzielona w porównaniu do daty zatrudnienia danego pracownika - wyjaśnił resort przedsiębiorczości.

Dokumentacja zatrudnionych zatrudnionych po 1 stycznia będzie przechowywana 10 lat. Pracodawcy w określonych momentach będą przesyłać do ZUS nowe imienne raporty miesięczne pracowników i zleceniobiorców. Po raportach znajdą się wiadomości potrzebne do ustalenia poziomie emerytury lub renty (m. in. wysokość przychodu zbyt konkretny okres). "Dane owe ZUS zapisze na koncie osobistym ubezpieczonego. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli udowadniać przed ZUS historii swojego zatrudnienia i uzyskiwać od byłego pracodawcy np. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu" - podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Pakiet uproszczeń dla firm przyjęty za pośrednictwem rząd. "Stawka CIT będzie jedną z najniższych po Europie"

W pomysł nowych rozwiązań pracodawca stanie się mógł skrócić do 10 lat okres przechowywania dokumentacji obecnych lub byłych zatrudnionych, którzy zostali zatrudnieni po 1998 r., a poprzednio 1 stycznia 2019 r. Pracodawca skorzysta z tego rozwiązania, jeśli złoży w ZUS raport informacyjny, w którym znajdą się dane niezbędne do wyliczenia emerytury lub renty konkretnego podwładnego.

"Nie musi tego robić, ale jeśli już się zdecyduje, będzie wówczas także decyzja na później (niepodlegająca zmianie i dotycząca wszystkich pracowników). Jeżeli pracodawca nie zaakceptować przekaże raportów informacyjnych, zostanie zobowiązany przechowywać dokumentację pracowniczą 50 lat" - wyjaśniło ministerstwo.

Natomiast dokumentację pracowników zatrudnionych przed jednej stycznia 1999 r. chlebodawca będzie przechowywać 50 latek. Jeśli pracodawca zdecyduje się przechowywać od 1 stycznia przyszłego roku dokumentację osobową i płacową pod postacią multimedialnej, dotychczasowa dokumentacja papierowa zostanie zeskanowana i opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym - wyjaśnił resort. "Jeżeli pracownik i pracodawca będą dysponowali kwalifikowanym podpisem elektronicznym, e-dokument zrealizowany zostanie bez konieczności skanowania dokumentu papierowego" - podkreślono.

Autor: Java624
Dlafirm
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dyrektor ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztof Parchimowicz zeznawał przed komisją ds. VAT
We wtorek przed sejmową komisją śledczą do rzeczy VAT zeznawał były wódz Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Krzysztof Parchimowicz. Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchiwała byłego dyrektora Biura do Spraw Przestępczości…...
Duda: prezes JSW nie pragnie odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Korporacji Węglowej Jarosław Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować ze posady, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący NSZZ…...
Droga ku resortowi energetyki utorowana
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Dostęp do Euro 2016 po kanałach Polsatu z stu zł
Ponad połowę meczów Euro 2016 Telewizja Polsat wskaże tylko w płatnych kanałach, dostępnych w kablówkach jak i również na platformach cyfrowych. 1 z sieci ujawniła, że dostęp do nich zaoferuje klientom…...
Dopłaty do najmu - zmiany w ustawie
Nie 9, lecz 15 lat będzie można pobierać dopłaty do najmu po rządowym programie "Mieszkanie w start". Co więcej, dzięki pieniądze liczyć mogą nie tylko pierwsi najemcy baru. Zmiany w ustawie zostały…...
Donald Trump: «Myślałem, że prezydentura będzie łatwiejsza»
Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie gwoli Reutersa z okazji stu dni swej prezydentury przyznał, że myślał, iż stanie się ona łatwiejsza. Mówił również, czego najbardziej mu brak po diametralnej zmianie…...
Dobry rok TVN. Jest postęp przychodów  Giełda
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową PIT w 2019 roku?
30 kwietnia wówczas ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok kalendarzowy. Podatnicy, którzy tego odrzucić zrobią w terminie, potrafią spać spokojnie - dzięki usłudze Twój e-PIT skarb…...
Nie znaleziono