Do tego tytułu pretendują dwie europejskie instytucje, ale która z nich jest najstarszym bankiem świata?

17 lutego 2021
Category: Który Jest

Bankowość ma długą tradycję w społeczeństwie europejskim, a dziś istnieją dwie instytucje, które mogą pochwalić się, że są najstarszym bankiem na świecie

Biura Banca Monte dei Paschi di Siena na Piazza Salimbeni (Źródło: Tango7174 via wikipedia)

Bankowość od dawna jest cechą współczesnej cywilizacji, od wczesnych handlarzy zbożem po finansistów starożytnego Rzymu i Grecji – ale jeśli szukamy najstarszego banku na świecie w bardziej rozpoznawalnym kontekście, istnieją dwie instytucje europejskie na zewnątrz.

Rozwój handlu i systemu monetarnego w społeczeństwie europejskim epoki renesansu stworzyły zapotrzebowanie na instytucje, które mogłyby bezpiecznie przechowywać aktywa osobiste i komercyjne, a nawet udzielać pożyczek osobom potrzebującym zwiększenia przepływu środków pieniężnych.

Rodowody włoskiego Banca Monte dei Paschi di Siena (MPS) i niemieckiego banku Berenberg można prześledzić do tego okresu, przy czym obie instytucje twierdzą, że są najstarszym bankiem na świecie, który nadal działa, w zależności od tego, jak zdecydujemy się zdefiniować ich pochodzenie .

Tutaj przyjrzymy się historii tych banków, od ich początków do współczesności.

Najstarszy bank na świecie, zawodnik nr 1: Banca Monte dei Paschi di Siena

Historia Banca Monte dei Paschi di Siena sięga czasów „góry pobożności – instytucji zajmującej się lombardowaniem prowadzonej jako organizacja charytatywna w Europie od czasów renesansu – założonej w 1472 roku.

Została założona jako bardziej rozpoznawalna organizacja bankowa w 1624 r. W Sienie w Toskanii w północnych Włoszech, obsługując lokalny region podstawową działalnością bankową opartą na depozytach.

Po zjednoczeniu Włoch w XIX wieku, MPS zaczęła rozszerzać swoją działalność w całym kraju i oferować szerszy zakres usług, w tym pierwsze we Włoszech kredyty hipoteczne.

Banca Monte dei Paschi di Siena przy Piazza Salimbeni w Sienie (źródło: Herbert Frank via Wikimedia Commons)

Przechodząc do późniejszych czasów, organizacja charytatywna – znana jako Fondazione Monte dei Paschi di Siena – została wydzielona z głównego banku MPS w 1995 roku dekretem rządu włoskiego.

Fundacja stała się większościowym właścicielem MPS i pełniła dodatkową funkcję wspierania inicjatyw w dziedzinie edukacji, nauki, zdrowia i sztuki w całej prowincji Siena.

MPS zadebiutował na włoskiej giełdzie w 1999 roku, po czym rozpoczął ekspansję poprzez serię fuzji i przejęć, w tym banków regionalnych Banca Agricola Mantovana i Banca del Salento.

Kryzys finansowy z 2008 r. Mocno uderzył w zachodnie rynki finansowe, a MPS nie był odporny na trudności gospodarcze, które przetoczyły się wówczas przez Europę.

W następnych latach poniosła szereg strat, aw 2017 roku Unia Europejska zatwierdziła porozumienie o dofinansowaniu między MPS a rządem Włoch na kwotę 5,4 mld euro (4,7 mld funtów).

Obecnie bank pozostaje w większości własnością państwa włoskiego i działa jako czwarty co do wielkości bank we Włoszech z ponad 2000 oddziałów w całym kraju.

Najstarszy bank na świecie, zawodnik nr 2: Berenberg Bank

Bank Berenberg został założony w Hamburgu w 1590 roku przez braci Hansa i Paula Berenbergów, którzy pochodzili z flamandzkiej rodziny kupców sukna.

Instytucja szybko wyspecjalizowała się w bankowości kupieckiej i do dziś skupia się głównie na inwestycyjnej stronie działalności finansowej.

Pozostaje również częściowo własnością rodzin Berenberg i Gossler – w 1769 r. Johann Hinrich Gossler został nowym wspólnikiem banku.

Berenberg Bank, Hamburg (Źródło: Berenberg Bank via Wikimedia Commons)

W 1788 r. Pozyskano kolejnego nowego wspólnika w postaci bankiera z Hamburga Ludwiga Erdwina Seylera, który odegrał kluczową rolę w ustanowieniu zagranicznych stosunków handlowych dla banku w nowo niepodległych Stanach Zjednoczonych, a także w Azji Wschodniej.

Silne powiązania z handlem i finansami USA pomogły bankowi osiągnąć silny wzrost w XIX wieku i zyskał wpływ na finansowanie industrializacji i modernizacji swojego rodzinnego Hamburga.

Bank Berenberg w dużej mierze koncentruje swoją działalność na obsłudze zamożnych osób i firm, z kluczowymi obszarami działalności w zakresie bankowości prywatnej, bankowości inwestycyjnej, zarządzania aktywami i bankowości korporacyjnej.

Dziś ma biura na całym świecie, w tym potęgi finansowe Londynu, Zurychu, Frankfurtu i Nowego Jorku.

Aby uczcić 400. rocznicę swojego istnienia w 1990 roku, bank założył fundację filantropijną – Berenberg Bank Stiftung – która wspiera inicjatywy kulturalne i naukowe oraz jest znaczącym donatorem partii politycznej Chrześcijańsko-Demokratycznej Unii Niemiec (CDU).

Więc który jest najstarszym bankiem na świecie?

Spór o to, który jest najstarszym bankiem na świecie, sprowadza się do definicji.

Monte dei Paschi di Siena ma z pewnością najdłuższą historię – i często jest wymieniane jako noszące ten zaszczyt – ale niektórzy twierdzą, że był to lombard przez pierwsze 150 lat.

Pełen status banku osiągnął dopiero 34 lata po Berenbergu.

Podczas gdy niemiecka instytucja nazywa się najstarszym zachowanym bankiem handlowym na świecie , jest powszechnie uważany za numer dwa na liście włoskiego rywala, jeśli chodzi o czarno-białą historię.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy