Potęga Biedronki. Firma odsłania dane, które są kluczowe dla jej strategii po Polsce

🕓 26.06.2019
📂 Finanse
👁 90
🗨
Biedronka - model finansowy operowania sieci - case study

Biedronka jest w Polsce potęgą i to pani dyktuje warunki na sektorze. Sieć zatrudnia największą cyfrę pracowników w kraju a mianowicie 65 tys. i ma ponad 2, 8 tys. sklepów. Na dalszych stronicach firmowych raportów można jednakże doszukać się jeszcze ciekawszych danych. Dowiaduje się, że obwód średnio trzy razy zgarnia marżę za towar, przedtem zapłaci fakturę. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, że Biedronka gwoli dostawców jest tak rzeczywiście rynkiem sama w sobie.

Aby wziąć pod spodem lupę dane, o jakich mowa, należy zajrzeć do odwiedzenia rocznego sprawozdania Jeronimo Martins (JM), właściciela Biedronki. Spółka jest notowana na giełdzie i ma obowiązek publikowania tego typu wskaźników, zaś są one w filii handlowej kluczowe. Z jakiego powodu?

Uogólniając i upraszczając, jeżeli towar zbyt długo zalega w magazynach, ma możliwość to oznaczać, że nie ma na niego popytu, co źle wróży handlu całej sieci (choć bez wątpienia zależy to też od momentu rodzaju towaru; w sieciach spożywczych jednak długi wyraz zalegania w magazynach odrzucić jest nikomu na rękę). W branży nazywa się to wskaźnikiem rotacji zapasów.

Biedronka dyktuje na terytorium polski warunki handlu w branży

Z kolei to, ile czasu zajmuje spółce zapłacenie faktury, ma swoje odzwierciedlenie we wskaźniku rotacji zobowiązań. On również ma zasadnicze przesłanie w branży, ponieważ zbyt długa liczba dni regulowania zobowiązań krótkoterminowych może wynikać przykładowo z problemów finansowych, niskiej płynności czy zatorów płatniczych. Żadna spośród tych przyczyn nie określa w dobrym świetle danego przedsiębiorstwa.

Podkreślmy jednakże, że wszystko rozbija się także o terminowość spłat, gdyż jeśli np. wyraz zapłaty danej faktury jest stosunkowo długi, ale uzgodniony z dostawcami (sieć ogranicza zobowiązania na czas), to świadczy o lepszym określaniu kapitałem w spółce, dzięki czemu dyskont może wyjąwszy przeszkód przez dłuższy sezon wykorzystywać tanie źródła opłacania działalności. Pisząc jeszcze w inny sposób, ma siłę przetargową i dyktuje warunki - zaś tak to pokrótce wygląda w Biedronce.

Spójrzmy na liczby. Wskaźnik rotacji zapasów wynosi dla kompletnej grupy Jeronimo Martins a mianowicie 19 dni, a zobowiązań (faktur) - 64. JM nie wyszczególnia danych dla samej Biedronki, jednakże są one bardzo zbliżone (to żółty dyskont wydaje się największym driverem całej stajnie, odpowiadającym za 87 proc. wartości EBIDTA i 67 proc. sprzedaży całej ekipy JM). Przyjmując roczną perspektywę, w ciągu 365 dób dyskont średnio ok. 19 razy obraca zapasami jak i również 5, 7 razy zobowiązaniami. Wychodzi stosunek mniej większą ilość jeden do trzech. Można więc przyjąć, że Biedronka, zanim zapłaci fakturę, trzy razy pobierze marżę za towar (pozbędzie się fita z magazynu). To wydaje się szalenie komfortowa sytuacja, po której Biedronka w rzeczywistości nie musi przejmować się zaksięgowaniem nowego towaru.

Foto: Jeronimo Martins Wskaźnik rotacji zapasów i zobowiązań (wyrażony w dniach) z raportu JM za 2017 r.

Biedronka współpracuje z producentami, ci muszą się dostosować

- Te wskaźniki pokazują między innymi, że Biedronka posiada bardzo mocną siłę przetargową wśród dostawców i osobiście stanowi dla nich rynek. Ale należy pamiętać o trzech rzeczach. Wielu wraz z dostawców wyrosło na Biedronce; dostawy do dyskontu egzystują 60-70 proc. ich działalności. Nie mają więc oni dużej siły perswazji przy rozmowach z siecią. Jak więcej, niski poziom rotacji zapasów może wynikać także z tego, że to dostawcy trzymają towar u siebie, a wysyłają go do Jeronimo wtedy, kiedy JM tego potrzebuje - wyjaśnia Piotr Bogusz, analityk DM mBanku, który specjalizuje się w spółkach handlowych.

Jak bolesne może stanowić rozstanie z Biedronką, przekonał się jeden z największych producentów słodyczy w Naszym kraju - firma Wawel. Przeszło rok temu zapowiedziała, że w związku z "rosnącym ryzykiem ograniczenia bądź przerwania współpracy z kluczowym partnerem handlowym" (chodziło o JM), przewiduje spadki sprzedaży rzędu 25 proc. w następnych kwartałach 2017 r.

Reakcja inwestorów mogła stanowić tylko jedna - zbyt akcji. Tego dnia notowania spółki skurczyły się o 10 proc. Wawel szybko chce jednak się podnieść po rozwodzie. Wydał w tej chwili ponad 100 mln zł na nowy zakład wytwórczy w Dobczycach i potrzebuje zdywersyfikować dostawy. Kładzie też większy nacisk w eksport.

Zobacz też: Związkowcy chcą dostarczyć w środę donos w Biedronkę. Chodzi o zakaz handlu w niedzielę

Biedronka chwali się długą kooperacją

Na siłę żółtego dyskontu wskazuje również poprawiający się przełom z zainwestowanego kapitału (tzw. ROIC). Wskaźnik ten powiada nam, jak skutecznie wiadoma firma wykorzystuje zainwestowane pieniążki do generowania zysków (czyli jaka jest rentowność zainwestowanego w przedsiębiorstwie kapitału). W Jeronimo Martins ROIC przed zapłaceniem podatku wzrósł w 2017 r. z 29, 1 do 29, 7 proc. Przy raporcie czytamy, że:

Niezwykły wzrost obrotów kapitałowych Biedronki był głównym faktorem napędzającym dynamikę ROIC zanim opodatkowaniem.

Co dzięki to sama sieć? - Zgodnie z polityką firmy, nie komentujemy dodatkowo szczegółowych parametrów finansowych przedstawionych po raporcie rocznym Grupy Jeronimo Martins - mówi mnie Justyna Rysiak, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej z Jeronimo Martins Polska. Rysiak przekonuje jednak, że firma od lat stawia na długoterminowe partnerstwa – aż wraz z 300 przedsiębiorstwami dyskont kooperuje od co najmniej dekady.

- Szczególnie bardzo rozwijamy partnerstwa z polskimi dostawcami. Aktualnie współpracujemy z ponad 600 krajowymi przedsiębiorcami, od których w 2017 roku pochodziło aż 92 proc. wszystkich artykułów dostępnych w ofercie Biedronki. Ponadto dzięki wsparciu ze strony www Biedronki, polskie produkty goszczą na półkach sklepów należących do Grupy Jeronimo Martins w Portugalii i Kolumbii. Przykładowo, wśród produktów eksportowanych do Portugalii przez naszych naszych producentów w ubiegłych latach, były m. in. sery dostarczane przez Mlekovitę, jogurty produkowane przez Bakomę, wędliny firmy Sokołów i wódka dostarczana przez Polmos Białystok. Natomiast do Kolumbii eksportowane były m. in. kawy rozpuszczalne firmy Instanta, lody firmy Anita, cukierki dostarczane przez Maspex czy napoje firmy FoodCare - objaśnia.

A jak wówczas wygląda u polskiej wojny? Sprawdzamy Dino

Pisząc o Biedronce, nie wolno nam nie wspomnieć o polskiej sieci Dino. Korporacja w zeszłym roku otworzyła 147 sklepów, a zbyt LFL, czyli liczona w już istniejących sklepach bez nowo otwartych lokali, wzrosła o 16, 2 proc. W kasach Dino Ludzie z polski zostawili 4, 5 mld zł (co przy 46 mld zł w Biedronce jest wciąż słabym wynikiem). Dino jednak goni najważniejszych z branży, a przyjęty model biznesowy pozwala mu wciąż dynamicznie generować profity. Widać to także przy ocenie inwestorów giełdowej firmy. Od debiutu w kwietniu 2017 r. notowania marketu urosły o 130 proc. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie ok. 8, 4 mld zł.

Foto: Mariusz Olszewski / Business Inside Nasz kraj Porównanie podstawowych wyników Biedronki i Dino dzięki koniec 2017 r.

A co z naszymi wskaźnikami? Jak dowiedział się Business Insider Polska, wskaźnik rotacji zapasów w Dino sięga średnio 39 dni, a zobowiązań 85. 85 dni to aż o 21 dni więcej niźli w Jeronimo Martins. Po przypadku polskiej spółki jednakże tym danym trzeba przeznaczyć trochę więcej uwagi.

Musimy pamiętać, że w rotacji zobowiązań liczymy wszystkie faktury firmy, a model biznesowy Dino zakłada kupienie i budowę własnych supermarketów, bez dzierżawy lokali. W raporcie rocznym firmy czytamy:

Około 86 proc. wszystkich sklepów Ekipy Dino Polska (na dzionek 31 grudnia 2017 r. ) zostało zbudowanych poprzez Grupę Dino od podstaw na własnych gruntach.

(... ) Na dzień 31 grudnia 2017 r. Grupa Dino Polska miała 495 lokalizacji zabezpieczonych pod oryginalne sklepy, w tym 99 nabytych gruntów (z czego na 54 toczyły się prace w związku wraz z budową sklepów) oraz 396 podpisanych umów przedwstępnych dotyczących nabycia gruntów.

W tej wyliczance trzeba dlatego również uwzględnić zobowiązania budowlane, które powiększają ten wskaźnik o kilkanaście dni. - Trzeba pamiętać, że zobowiązania tyczą także rozwoju i budowy sieci. Są one związane z pozyskiwaniem nowych umiejscowienia, a ten element zawyża nam o kilkanaście dni cały wskaźnik. Rotacja zobowiązań dla samych dostawców sięga w naszej sieci w porządku. 50 dni - twierdzi w rozmowie z Business Insider Polska Michał Krauze, dyrektor finansowy Dino.

Zarząd zapewnia, że robi dużo, aby dbać na temat swoich dostawców. - W naszych marketach znajdzie pan niektóre rozwiązania z dyskontów. Nie każemy na wzór naszym producentom cukierków wiązać towaru w kilkadziesiąt mniejszych pudełeczek, tak jak zwykle odwiedza, tylko w jeden ogromny karton i stawiamy jego na palecie. To umożliwia im trochę zaoszczędzić w marży, a my schodzimy lekko z ceny. Układ win-win - wyjaśnia naszej firmie jedna z osób wraz z spółki.

- Faktury regulujemy terminowo. Doglądamy zagadnień. Bardzo o to dbamy - zapewnia.

Nie uzyskaliśmy analogicznych danych dla sieci Lidl.

Autor: chelseabribishop
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Bezpieczna jazda zimą - rozmowa z Kubą Bielakiem  Moto
Mróz, gołoledź, mżawka, śnieg - w kierowców zimą czekają skrajne warunki na drogach. Do odwiedzenia części z nich wolno się przygotować, a tak jak uczynić podpowiada ekspert TVN Turbo Kuba…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Bartosz Piechota dołącza do zarządu PLL LOT
Zmiana przy zarządzie Polskich Linii Lotniczych LOT. Rada Nadzorcza oddelegowała swojego członka do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Chodzi o Bartosza Piechotę, który zasiada po radzie od grudnia 2016 roku.…...
Bankructwo biura podróży w trakcie wyjazdu. Sprawdź, co zrobić  Magazyn PIENIĄDZE
Jeśli jesteśmy na wyjeździe z biurem podróży, które ogłosiło upadłość, to przede wszystkim musimy zachować zadowolenie - podkreślił w projekcie "Biznes dla Ludzi" przy TVN24 BiS Paweł Kunz z portalu branżowego Fly4free.…...
Bank zadba o dłużnika. Da etat, zaopiekuje się dzieckiem
Przetasowania dzięki rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany przy kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być droższe. Sprawdzamy, jeśli wzrosną…...
Nie znaleziono