Inwestorzy! Miejcie się na baczności, bo bessa się przybliża. A wszystkiemu winne będą USA

🕓 30.08.2019
📂 Gielda
👁 133
🗨
Hossa na rynkach akcji. Kiedy nadejdzie bessa na giełdach? - prognozy

Czasy eldorado na globalnych rynkach akcji dobiegają końca. Powód? Niedźwiedziom potencjałów dodają podwyżki stóp procentowych w USA i raz za razem większa eskalacja „wojny handlowej”. Inwestycjom na giełdach odrzucić sprzyja też zakończenie luzowania ilościowego (QE) w Polsce i problemy polityczne na Starym Kontynencie, przejawiające się m. in. kryzysem we włoskim rządzie czy tarciami w niemieckiej koalicji rządowej.

- Obserwując zdarzenia w sferze gospodarczej i rynkowej z perspektywy niedawnych miesięcy, coraz śmielej wolno stawiać pytanie o rozpoczęcie się cyklicznej bessy na światowych rynkach finansowych jak i również ewentualnego spowolnienia w realnej sferze gospodarczej. Bez wątpienia zacieśnianie polityki pieniężnej za pośrednictwem Rezerwę Federalną jest argumentem, który przemawia za naszym, że negatywne trendy na globalnych rynkach akcji mogą się niebawem rozpocząć, chociaż należy pamiętać, że wydaje się być to tylko jeden spośród elementów całej układanki – zaznacza Szymon Juszczyk, szef departamentu zarządzania portfelami RDM Wealth Management.

Podwyżka stóp po raz siódmy

Dla przypomnienia: 13 czerwca Fed (po raz siódmy na przestrzeni ostatnich lat) podniósł stopy procentowe do pułapu 1, 75-2, 0 proc. Oznacza to, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej jest już zaawansowany. A jeszcze niegdyś seria podwyżek stóp zapowiadała nadejście bessy na rynkach akcji i globalną recesję. Czy tym razem będzie podobnie?

- Perspektywa przyspieszenia podwyżek stóp procentowych po ostatnim posiedzeniu Fedu, przy niezmieniającym się pułapie długoterminowych stóp procentowych jest coraz większym ostrzeżeniem, bo stwarza warunki do raz za razem mocniejszego wypłaszczania się krzywej dochodowości, będącej dobrym indykatorem przyszłego spowolnienia gospodarczego - uważa Szymon Juszczyk. Jak i również dodaje:

Nakładając ten fakt na stopień zaawansowania amerykańskiej hossy, pikowanie amerykańskiej gospodarki (nie tylko świetne odczyty twardych danych makroekonomicznych, ale także wskaźników wyprzedzających) oraz mnogość czynników ryzyka w otoczeniu, pytanie na temat początek potencjalnej bessy wydaje się aktualnie zasadne.

O co chodzi z tym wypłaszczaniem? Jest wówczas sytuacja, w której krótkoterminowe stopy procentowe stają się wyższe niż rentowność długoterminowych obligacji skarbowych (np. dziesięcioletnich). Jeszcze niegdyś serie podwyżek stóp w USA, wraz spośród coraz bardziej płaską krzywą dochodowości były zwiastunem kłopotów. Ale jest jedno pocieszenie.

- Wypłaszczenie krzywej dochodowości w USA, mierzonej różnicą rentowności 10- jak i również 2-letnich obligacji skarbowych, funkcjonuje od początku 2014 r. i nie przeszkadzało wówczas rynkom we wzrostach. Strategia monetarna w USA wydaje się prowadzona w sposób dość przewidywalny i konsekwentny, czego nie można powiedzieć o polityce zagranicznej tego państwie, więc rynek generalnie nie jest zaskoczony rosnącymi stopami a mianowicie wskazuje Sebastian Trojanowski, zarządzający portfelami w DM TMS Brokers.

Ścieżka przyrostu stóp jest dość dobrze wyceniana przez rynek, przede wszystkim po ostatnich wzrostach współczynników inflacji i wzroście rentowności długu od III kw. minionego roku. Dopiero przyspieszenie inflacji i spadek biegu wzrostu realnego PKB mają możliwość poważnie zagrozić rynkom.

Symptomy tych procesów po USA są w jakimś stopniu widoczne, lecz ich skala nie jest w razie na tyle silna, by zmusić Rezerwę Federalną do odwiedzenia szybszego podnoszenia stóp.

Uwaga na dolara

Decyzji o podniesieniu stóp procentowych towarzyszyła jasna sugestia oczekiwania za pośrednictwem bank raczej czterech niźli trzech podwyżek stóp po 2018 r. Dzień potem EBC ogłosił datę ukończenia programu QE, czyniąc to jednak w najbardziej gołębi sposób, jaki można samemu wyobrazić.

- Pula centralny stwierdził, że spodziewa się, iż stopy oprocentowania pozostaną na obecnym pułapie „przez lato 2019 r. ”, co sugeruje, iż na podwyżki przyjdzie naszej firmie jeszcze poczekać. Rynki inwestycyjne oceniły te wydarzenia całkiem jednoznacznie, w efekcie czego dolar wyraźnie umocnił się względem większości walut dzięki świecie – wskazuje Enrique Diaz-Alvarez, Ebury.

A silny dolar w zespoleniu z podwyżkami stóp procentowych to mieszanka wybuchowa gwoli rynków wschodzących.

- Rosnące tendencje protekcjonistyczne jeszcze eskalują te zagrożenia. Można zobaczyć to w zachowaniu indeksów, gdzie różnica stóp zwrotu od początku roku między indeksami MSCI World (skupiającymi spółki z rynków rozwiniętych) oraz MSCI Emerging Markets (z rynków wschodzących) kosztuje niemal 6 pkt. proc. Inwestorzy obawiają się, hdy rosnące rentowności w NA JUKATAN będą „wysysać” płynność spośród rynków wschodzących, co z jednej strony podnosiłoby rentowności długu na tych rynkach, a z drugiej osłabiało krajowe waluty. - objaśnia Sebastian Trojanowski z DM TMS Brokers. I daje:

Wysoka wrażliwość bilansów wielu spółek na te czynniki skutkuje presją na ich wyceny rynkowe, z kolei skutki odpływu środków z rynków wschodzących dobrze ilustruje zachowanie rodzimego WIG20. Dotychczasowe ok. -11 proc. od momentu początku roku to niemała zasługa odpływów kapitału zagranicznego.

Szymon Juszczyk wskazuje też, że po niemalże 2 latach od dołka na parze walutowej EUR/USD, rynki wschodzące w dalszym ciągu mają „swoje trupy w szafie”.

- Duże uzależnienie Indii od ropy naftowej i zalety dolara spowodowało, że pula centralny był zmuszony podnieść stopy procentowej, podobnie jakim sposobem ten w Indonezji. Rosjanie także przerwali cykl luzowania monetarnego. W Turcji i w Brazylii zmartwienia polityczne wymusiły na bankach centralnych ratowanie walut, zaś w RPA gospodarka wydaje się być w najgorszym stanie od momentu 10 lat. Wystarczyło dlatego kilka miesięcy mocnego dolara, a rynki wschodzące są niemal zmiecione z piedestału – przypomina Szymon Juszczyk.

Jego zdaniem tuż przy perspektywie podwyższonej zmienności i rozszerzających się dysproporcji pomiędzy polityką pieniężną w AMERYCE i Europie, dolar względem walut rynków wschodzących będzie się dalej umacniał, pogłębiając ich problemy.

ZOBACZ TAKŻE:

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
HGTV nowy kanał TVN od Scrippsa, Katarzyna Jabłońska dołącza do firmy
Po zakupie TVN amerykański koncern medialny Scripps Networks Interactive zamierza mocniej rozwinąć własną działalność w Europie, zaś także w Afryce jak i również na Bliskim Wschodzie. Zmiany dotyczyć będą też naszego…...
HDF Energy realizuje projekt scalający fotowoltaikę i wodór
Francuska firma Hydrog?ne de France Energy zbuduje w Gujanie Francuskiej największy na świecie cel łączący panele fotowoltaiczne jak i również wodór. Gujana Francuska jest terenem, który boryka się z problemami w dostawach…...
Halo! Tu mówi Tesco. Sieć handlowa wypuści na zbyt własnego smartfona  Informacje
Kolejny operator ma zgodę na dodatkowe opłaty przy roamingu. Znamy stawki Uwaga na głuche telefony. Orange ostrzega: nie odbierajcie, nie oddzwaniajcie Nadpłata za aparat telefoniczny. Jak odzyskać pieniądze? Na akcje telekomunikacyjnego…...
«Głupia» kawiarnia rozwija sieć. Naprzód komik  Informacje
Sekretarz ciepła USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym wortalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa blisko 11…...
GUS: Inflacja w lutym spadła o 0, 2  w porównania do stycznia
Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...
GUS: Bezrobocie w górę. Wzrosła też sprzedaż  Informacje
Nawet milion pracowników może wybrać się z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla produkcji. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy preferują pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu.…...
Grupowe zwolnienia w InPost. Ponad 1250 osób bez pracy
W grupie InPost szykują się zwolnienia grupowe. Jak poinformowała spółka pracę straci 1257 ludzi. Powodem jest "ograniczenie nierentownej działalności w obszarze branży przesyłek listowych". "Rozwiązanie umów o pracę ma możliwość potencjalnie dotyczyć…...
Greenpeace: w ciągu 9 miesięcy br. na świecie spadło zużycie węgla  Surowce
Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem…...
Nie znaleziono