Household Finance Corporation: miliardy zysków za oszustwa

17 lutego 2021
Category: Spłatę Kredytu

Ten artykuł jest fragmentem podsumowania Shortform „The Big Short Michaela Lewisa. Shortform zawiera najlepsze na świecie streszczenia książek, które powinieneś czytać.

Co się stało z Household Finance Corporation? Dlaczego musiał zapłacić 484 miliony dolarów grzywny i w jaki sposób skandal stał się zapowiedzią nadchodzącej chciwości i oszustwa na rynku kredytów subprime?

Household Finance Corporation była wiodącą korporacją udzielającą kredytów hipotecznych. Został połączony z HSBC w 2004 roku po skandalu związanym z oszustwami kredytowymi.

Dowiedz się, jak skandal Household Finance Corporation wpłynął na klientów i jakie postawy lidera korporacji i osób odpowiedzialnych za ochronę konsumentów mówią o przyczynach kryzysu finansowego w 2008 roku.

Skandal Korporacji Finansowania Gospodarstw Domowych

Pierwotnie prawnik, Steve Eisman zmienił bieg stosunkowo wcześnie w swojej karierze, aby zostać analitykiem w Oppenheimer, firmie doradztwa finansowego. Interesował się działalnością pożyczkową, jej konsekwencjami na szerszym rynku gospodarczym.

Historia Korporacji Finansów Gospodarstw Domowych była dla Eismana wczesną wskazówką, jak zgniły stał się biznes pożyczkowy. W 2002 r. Uzyskał dokumenty sprzedaży od Home Finance Corporation, jednego z głównych graczy na rynku pożyczek konsumenckich, założonego w XIX wieku.

Oszustwo Household Finance Corporation

Dokumenty sprzedaży oferowały pożyczkobiorcom 15-letnią pożyczkę o stałym oprocentowaniu, ale używano języka mającego na celu oszukanie klientów, by myśleli, że jest to pożyczka na trzydzieści lat. Klienci mogą pomyśleć, że mają dwa razy więcej czasu na spłatę kredytu hipotecznego niż w rzeczywistości i że będą spłacać niższe miesięczne spłaty, niż faktycznie byli winni.

Household Finance Corporation zrobiła to, „hipotetycznie przedstawiając klientowi, jaka byłaby jego „efektywna stopa procentowa, gdyby rozciągnął swoje płatności przez 15 lat na 30 lat. Klientom powiedziano wtedy, że jest to ich „efektywna stopa procentowa, mimo że było to całkowicie fikcyjne. Klientkę można oszukać, myśląc, że płaci 7 procent odsetek, podczas gdy w rzeczywistości będzie płacić bliżej 12.

Dla Eismana było to rażące, wręcz przestępcze oszustwo. Próbował alarmować o Korporacji Finansów Gospodarstw Domowych, kontaktując się z urzędnikami i dziennikarzami. Ale dostrzegł, że urzędnicy regulacyjni nie chcą działać, by sprowadzić Gospodarstwo domowe na skraj – prokurator generalny stanu Waszyngton powiedział nawet Eismanowi, że obawia się, że nie będzie innej firmy, która udzieliłaby kredytów subprime w Waszyngtonie, gdyby stan za bardzo się zepsuł. w sprawie oszustw.

Co się stało z firmą Household Finance Corporation? Kary i nagrody

Ku konsternacji Eismana kierownictwo Household Finance Corporation nigdy nie zostało ukarane – w rzeczywistości zostało nagrodzone za oszustwo. Firma rozstrzygnęła pozew zbiorowy poza sądem na 484 miliony dolarów (ułamek tego, co oszukali od klientów), a następnie sprzedała się HSBC za 15,5 miliarda dolarów. Dyrektor generalny osobiście zarobił na transakcji 100 milionów dolarów.

Bezkarność, z jaką działała Korporacja Finansów Gospodarstw Domowych, była dla Eismana prawdziwym szokiem. Dyrektor generalny był zasypywany bogactwem, kiedy, zdaniem Eismana, powinni byli „powiesić go za pieprzone jądra. To było objawienie dla Eismana. Rynek nie karał złych aktorów. Zachęty nie zadziałały tak, jak powinny . Jego poglądy polityczne również zaczęły się zmieniać, gdy rozpoczął transformację z wolnorynkowego, reagańskiego republikana w postępowego, populistycznego, niemal socjalistycznego demokratę. Teraz zobaczył prawdziwy etos systemu: „Pieprzyć biednych.

Według Eismana ten etos przyczyniał się do tego, co stało się kryzysem finansowym w 2008 roku.

Koniec podglądu

Podoba Ci się to, co właśnie przeczytałeś? Przeczytaj resztę najlepszego na świecie podsumowania „The Big Short w Shortform . Naucz się najważniejszych pojęć zawartych w książce w maksymalnie 20 minut .

Oto, co znajdziesz w naszym pełnym podsumowaniu The Big Short :

  • Jak największe banki świata chciwie i głupio przyczyniły się do kryzysu finansowego w 2008 roku
  • Jak grupa przeciwnych traderów przewidziała pęknięcie bańki i zarobiła miliony na swoich zakładach
  • Czego nauczyliśmy się z kryzysu 2008 roku – jeśli cokolwiek
  • ← Prawdziwi ludzie The Big Short: Poznaj milionerów
  • Najlepsza ryba w ciąży: od najlepszej do najgorszej →

Amanda Penn

Amanda Penn jest pisarką i specjalistką od czytania. Opublikowała dziesiątki artykułów i recenzji książek obejmujących szeroki zakres tematów, w tym zdrowie, związki, psychologię, naukę i wiele innych. Amanda była stypendystką Fulbrighta i uczyła w szkołach w USA i RPA. Amanda uzyskała tytuł magistra edukacji na Uniwersytecie Pensylwanii.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy