Jak działa refinansowanie i kto na tym korzysta

17 lutego 2021
Category: Jpmorgan Chase

Kredytodawcy, którzy mogą obsłużyć wielkość popytu, i inne firmy, które odgrywają rolę w tym procesie, mogą dostrzec pewne negatywne skutki.

Skutki koronawirusa prawdopodobnie zmusią wiele firm do obniżenia prognoz przychodów, aw niektórych przypadkach nawet do całkowitego wstrzymania działalności. Nie jest to dobre dla pożyczkodawców, ponieważ kiedy aktywność biznesowa zwalnia, a ludzie boją się recesji, przestają inwestować w swoje firmy i tym samym przestają zaciągać pożyczki. Prognozy PKB w USA już zostały znacznie obniżone.

Pomimo złych wiadomości, dla pożyczkodawców jest być może jedno jasne miejsce: gwałtowny spadek stóp procentowych z około 2% w marcu do zera spowodował wzrost aktywności w zakresie refinansowania kredytów hipotecznych. Kiedy ludzie refinansują, zmieniają warunki kredytu w swoim banku lub pożyczkodawcy, więc płacą niższe miesięczne oprocentowanie. Chociaż oznacza to mniej płatności pożyczkowych dla pożyczkodawców, właściciele domów muszą uiścić opłaty za złożenie wniosku i za zamknięcie, aby uzyskać tę umowę, co stanowi natychmiastowy dochód dla tych pożyczkodawców. W wyniku niższych stóp procentowych Stowarzyszenie Bankowców Hipotecznych przewidywało 10 marca, że ​​całkowita liczba udzielonych kredytów hipotecznych wzrośnie o ponad 20% rok do roku od 2019 r., Głównie w wyniku działalności refinansowej.

Źródło obrazu: Getty Images.

Zrozum, kiedy następuje refinansowanie

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, oprocentowanie długoterminowych kredytów hipotecznych nie zmienia się bezpośrednio z referencyjną stopą procentową Rezerwy Federalnej. Poruszają się bezpośrednio z 10-letnim bonem skarbowym, na który w normalnych warunkach wpływa referencyjna stopa procentowa. Kiedy Fed obniżył stopy procentowe o pół punktu na początku marca (co wydaje się być teraz jak wieki temu), posunięcie to spowodowało, że 10-letni bon skarbowy znalazł się na najniższym w historii poziomie, na krótko poniżej 0,5%, powodując spadek oprocentowania kredytów hipotecznych. być może najniższy w ostatnim dziesięcioleciu. Według Freddiego Maca 30-letni kredyt hipoteczny wynosił średnio 3,29% w tygodniu kończącym się 5 marca, a niektóre banki twierdziły, że przez krótki czas oferowały stopy refinansowania poniżej 3%. To wywołało falę refinansowania.

Źródło obrazu: Freddie Mac.

Jednak w miarę jak skutki koronawirusa nadal wywoływały chaos na rynkach, Fed interweniował innymi drastycznymi ruchami monetarnymi, a rząd federalny również się zaangażował, powodując zmienność na rynku obligacji. Dziesięcioletnia stopa procentowa gwałtownie wzrosła do prawie 1,2% 18 marca, podnosząc średnią stopę oprocentowania kredytu hipotecznego na 30-letnim produkcie stacjonarnym do 3,65%, najwyższego poziomu od początku stycznia. Ale czy to po wiadomościach o ogromnej ustawie stymulacyjnej, czy może po ogłoszeniu przez Fed jeszcze większego poluzowania ilościowego, 10-letni Departament Skarbu zaczął ponownie spadać 23 marca. Ogólnie rzecz biorąc, odbija się, ale miej oko na ponieważ pociąga za sobą oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Kto skorzysta

Firmy, które mogą na tym skorzystać, to pożyczkodawcy, którzy regularnie kupują kredyty hipoteczne kwalifikujące się do refinansowania i którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu ogromnej liczby operacji refinansowania. Według danych federalnych z 2018 r., Podczas gdy wiele czołowych firm oferujących kredyty hipoteczne jest prywatnych Wells Fargo (NYSE: WFC) udzieliło drugiemu pod względem liczby kredytów na zakup domu i drugiemu pod względem refinansowania. W 2019 r.bank posiadał 15% łącznych aktywów w hipotekach mieszkaniowych. Inne duże banki, takie jak JPMorgan Chase i Bank of America, również są dobrymi kandydatami.

Ale możesz również przyjrzeć się bankom lub firmom, które są mniej złożone i mają wyższą koncentrację kredytów hipotecznych. Weźmy na przykład Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, którego spółką macierzystą jest TFS Financial (NASDAQ: TFSL) – z aktywami o wartości około 15 miliardów dolarów, Third Federal udziela prawie wszystkich swoich pożyczek w postaci hipotek mieszkaniowych, chociaż miejmy nadzieję, że jest w stanie nadążać za popytem. Lub rozważ akcje takie jak Zillow Group (NASDAQ: ZG) (NASDAQ: Z). Chociaż firma nie dokonuje bezpośredniego refinansowania, służy jako platforma reklamowa dla pożyczkodawców, którzy płacą Zillow na podstawie kosztu kliknięcia lub kosztu wyświetlenia. Firma jest zdecydowanie najpopularniejszą witryną nieruchomości w USA, odwiedzaną każdego miesiąca przez około 36 milionów unikalnych użytkowników.

Miej oko na 10-letni skarb

Opierając się na tym, co wydarzyło się na początku marca po tym, jak Fed dokonał wstępnego półpunktowego spadku stóp procentowych, jasne jest, że konsumenci uważnie obserwują oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dziesięcioletni rachunek powinien znowu spaść, gdy opadnie kurz, a biorąc pod uwagę, że zakupy domów spadają, pożyczkodawcy zamierzają większość swoich dochodów na wydziałach mieszkaniowych przeznaczać na refinansowanie. Poszukaj firm, które poradzą sobie ze wzrostem popytu lub są zaangażowane w ten proces w inny sposób.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy