Jeśli zainwestowałeś zaraz po pierwszej ofercie publicznej firmy Cisco

17 lutego 2021
Category: Zamiast Tego

Co by było, gdybyś zainwestował zaraz po pierwszej ofercie publicznej firmy Cisco?

Cisco Systems, Inc. (NASDAQ: CSCO) zaczęło tworzyć routery, zanim większość ludzi dowiedziała się, czym one są, a nawet jak korzystać z Internetu. 16 lutego 1990 r. Spółka przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną (IPO). IPO firmy Cisco jest uważane za jedno z najlepszych w historii ze względu na gwałtowny rozwój firmy w kolejnych latach. W latach 90. była to czołowa firma na liście najlepszych ofert publicznych magazynu Forbes.

Gdybyś zainwestował 1000 USD podczas pierwszej oferty publicznej firmy Cisco, otrzymałbyś 55,55 akcji. Po uwzględnieniu podziałów akcji, dziś posiadałbyś 15998,4 akcji, a Twoja inwestycja byłaby warta 567965 USD w momencie zamknięcia rynku 17 marca 2020 r. 

Zrozumienie inwestycji w Cisco zaraz po pierwszej ofercie publicznej

Historia firmy

Firma Cisco została założona w 1984 roku przez Lena Bosacka i Sandy Lerner. Para była żonaty i oboje kierowali różnymi wydziałami na Uniwersytecie Stanforda. Bosack i Lerner byli zainteresowani podłączeniem komputerów na uniwersytecie w celu wymiany informacji. Wcześniejsze 

Kluczowe wnioski
 • IPO Cisco na początku 1990 roku jest uważane za jedno z najważniejszych IPO wszechczasów.
 • Z początkową ceną poniżej dolara, cena akcji Cisco wahała się od rekordowego poziomu 75 USD w okresie bańki internetowej w latach 90. i na początku 2000 r. Do dolara do 20 USD podczas kryzysu finansowego w 2008 r.Gdybyś zainwestował 1000 dolarów w IPO Cisco i trzymał go do dziś, byłby wart ponad pół miliona dolarów od marca 2020 roku.Bosack został zmuszony do rezygnacji w 1986 roku pod zarzutem naruszenia praw własności intelektualnej Stanforda. Cisco przystąpiło do zaprojektowania własnego routera wieloprotokołowego. W 1987 roku firma nabyła oryginalną licencję na router, który skopiował w Stanford, i dwie płyty komputerowe, których wówczas używała. Wcześniejsze 

  W 1987 roku Cisco otrzymało 2 miliony dolarów finansowania od Sequoia Capital. John Morgridge dołączył do firmy jako prezes i dyrektor generalny (CEO) i kierował nim do momentu objęcia funkcji przez Johna Chambersa w 1995 roku. 

  Do tego czasu ponad 40% przychodów Cisco pochodziło z rynków międzynarodowych. Cisco rozpoczęło strategiczne przejęcia firm sieciowych, takich jak TransMedia Communications, Telesend, Netspeed i Stratacom. Firma Cisco szybko stała się światowym liderem w sieciowym ruchu internetowym. Wcześniejsze 

  Bańka Dot-ComW pierwszym dniu notowań w 1990 r. Akcje Cisco wzrosły o 24%. Bezprecedensowe zyski nie skończyły się przez kolejne 10 lat. Bańka dot-com, znana również jako bańka internetowa, była ogromnym okresem spekulacji w Internecie i firmach związanych z Internetem w latach 1997-2000. Gdybyś sprzedał swoje akcje Cisco w szczytowym okresie bańki internetowej, Inwestycja IPO w wysokości 1000 USD byłaby warta 1,264 mln USD, co stanowi CAGR przekraczający 104%.

  Gdy bańka internetowa zaczęła pękać, Cisco straciło 80% swojej wartości od marca 2000 r. Do marca 2001 r. Podczas gdy ich cena wzrosła do około 75% wartości szczytowej w lipcu 2019 r., Na początku 2020 r. Firma nadal notuje prawie 50% poniżej swojego rekordowego poziomu.

  Reinwestycje dywidendFirma zaczęła wypłacać dywidendę w 2011 roku pod naciskiem akcjonariuszy. Ponowna inwestycja dywidend nie miałaby znaczącego wpływu na Twój CAGR, ponieważ były one wypłacane tylko przez krótki okres i przegapiły lata o niezwykle wysokim wzroście. Dla porównania Coca-Cola wypłaca kwartalną dywidendę od 1920 r., Co pomogło jej rocznej stopie wzrostu o ponad 4,2%.

  PrzyszłośćCisco pozostaje światowym liderem w dziedzinie sieci i usług związanych z komunikacją i technologiami informacyjnymi. Od recesji w 2008 roku akcje spółki podwoiły się, zainicjowała kwartalny program dywidend i dokonała masowych wykupów akcji.

  Prezes John Chambers zrezygnował w lipcu 2015 r. Po pełnieniu tej funkcji przez ostatnie 20 lat. Obecnie pełni funkcję emerytowanego prezesa, a Chuck Robbins, który był w Cisco przez ostatnie 20 lat, pełni funkcję dyrektora generalnego i przewodniczącego.

  Firma przeszła lata restrukturyzacji, która rozpoczęła się w 2011 roku. Nowy dyrektor generalny stwierdził, że Cisco zacznie odchodzić od sprzedaży pojedynczych przełączników i routerów, dzięki którym firma odniosła taki sukces. Zamiast tego przyszłość Cisco będzie zależeć od oprogramowania oraz zintegrowanych części i usług.

  Ogólnie branża zmierza w kierunku przetwarzania w chmurze. Dzięki innowacjom firma Cisco przeszła przez jedną z największych ofert publicznych w historii. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 172 miliardy USD we wrześniu 2020 r. Cisco ma środki finansowe, aby stać się liderem kolejnej fali innowacji. Wcześniejsze 

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy