Bankructwo biura podróży podróży w trakcie wyjazdu. Sprawdź, co zrobić

🕓 24.06.2019
👁 104
🗨
Bankructwo biura podróży w trakcie wyjazdu. Sprawdź, co zrobić  Magazyn PIENIĄDZE

Jeśli jesteśmy na wyjeździe z biurem podróży, które ogłosiło upadłość, to przede wszystkim musimy zachować zadowolenie - podkreślił w projekcie "Biznes dla Ludzi" przy TVN24 BiS Paweł Kunz z portalu branżowego Fly4free. pl. Klientów chroni albowiem Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. - Tego typu wyjazd najczęściej dochodzi do skutku w całości - podkreślił ekspert.

W czwartek upadłość według ponad 20 latach działalności ogłosiło biuro podróży Olimp z Krakowa. Jak wynika z wydanego przez firmę oświadczenia, powodem podjęcia takiej decyzji utrata płynności finansowej.

Paweł Kunz zwracał uwagę, że wczasowicze, do odwiedzenia których dotarła taka dane w trakcie wyjazdu powinny zachować spokój. - O ile jesteśmy na takim wyprawie, to przede wszystkim trzeba zachować spokój. Kontaktujemy się z rezydentem biura, który to ma za zadanie okazać się pośrednikiem pomiędzy klientami a biurem. Nie ma trwogi, że nie wrócimy do odwiedzenia Polski - podkreślił.

- Tego rodzaju wyjazd wraz z reguły dochodzi do skutku w całości. To nie działa w ten sposób, że wrócimy najbliższym ewentualnym transportem po kilku godzinach, wyrwani od tego drinka wraz z palemką - wyjaśniał ekspert.

To efekt ustawy o imprezach turystycznych jak i również powiązanych usługach turystycznych, jaka weszła w lipcu minionego roku. Przepisy wdrożyły unijną dyrektywę, rozszerzającą krąg podmiotów zobowiązanych do uiszczania składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

ZOBACZ > > Turyści lepiej chronieni. To gwarantuje prawo

Biuro podróży Olimp bankrutuje. "Wyjazd, na który czekałem przez cały rok, został odwołany"

Pieniądze z tegoż funduszu pokrywają między innymi koszty powrotu klientów z rozrywki turystycznej do miejsca wycieczki. Środki są uruchamiane w takim przypadku, gdy wyczerpie się pula środków z polisy upadającego biura podróży.

Zwrot pieniędzy

Kunz zwracał uwagę, iż "zupełnie inna sytuacja przebiega w momencie, w którym ten wyjazd dopiero ma nastąpić". - Tutaj element nerwowości może się wdać, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że odrzucić pojedziemy na wyjazd, który to mieliśmy już opłacony - wskazał gość Mateusza Walczaka.

Podkreślił jednak, że nie stoimy na straconej pozycji w kwestii odzyskania środków, zwłaszcza jeżeli zbyt wycieczkę płaciliśmy kartą kredytową. - Karta kredytowa wydaje się to typ płatności, który umożliwia nam w owego typu sytuacjach bardzo efektywne odzyskanie finansów - tłumaczył Paweł Kunz.

Chodzi o procedurę chargeback. a mianowicie Jeśli uznamy, że odrzucić doszło do realizacji świadczenia, za które zapłaciliśmy to nie musimy się zamartwiać i kontaktować z biurem podróży tylko kontaktujemy się z bankiem, informując hdy wdrażamy procedurę chargeback, to znaczy chcemy odzyskać pieniądze, które wpłaciliśmy - wyjaśniał profesjonalista.

Chargeback to procedura inicjowana przez bank we własnym imieniu, na bazie reklamacji klienta. Umożliwia ona zabranie środków z tytułu kwestionowanej transakcji kartowej w przypadku, przy której klient nie być może dochodzić swoich praw otwarcie na przykład u sprzedawcy.

- To bardzo prędka i sprawna procedura. W pewno szybciej będziemy posiadali pieniądze z powrotem w koncie niż czekając w zwrot bezpośrednio od biura podróży podróży, które właśnie ogłosiło upadłość - podkreślił Paweł Kunz z Fly4free. pl.

- W wypadku płatności gotówkowej, płatności przelewem na konto biura podróży lub pośrednika tutaj jesteśmy dopisywani do kolejki wierzycieli, jacy będą spłacani poprzez indywidualne dziejące się procedury sądowe - dodał.

Autor: Геворх Жора
Związane z
Magazyn pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Bank zadba o dłużnika. Da etat, zaopiekuje się dzieckiem
Przetasowania dzięki rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany przy kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być droższe. Sprawdzamy, jeśli wzrosną…...
Bank Anglii nie wycofa banknotu ze zwierzęcym łojem  Pieniądze
Bank Anglii zgodzi się w wypróbowanie alternatywnych składników przy produkcji banknotów, takich jak na przykład olej palmowy lub kokosowy - podaje Reuters. Do odwiedzenia produkcji nowych pięciofuntówek użyto łoju zwierzęcego, co uczyniło…...
Badanie genów - korzystne gwoli gospodarki?
Firma doradcza Deloitte wraz z polską firmą Warsaw Genomics, która oferuje badanie genetyczne pozwalające sprawdzić ryzyko zachorowania na raka, oszacowały, ile zostałoby w kasie państwa, jeśli badania genów pod kątem zachorowalności…...
Autonomiczne samochody Forda
Jednym z kluczowych czynników podczas trwających obecnie testów autonomicznych lub częściowo autonomicznych systemów jazdy w samochodach jest człowiek. Na przednim fotelu większości samochodów znajduje się inżynier, który na bieżąco sprawdza…...
Nie znaleziono