Zimowe błędy kierowców. "Żeby poczuć poślizg, muszę dobrze siedzieć"

🕓 25.06.2019
📂 Moto
👁 42
🗨
Bezpieczna jazda zimą - rozmowa z Kubą Bielakiem  Moto

Mróz, gołoledź, mżawka, śnieg - w kierowców zimą czekają skrajne warunki na drogach. Do odwiedzenia części z nich wolno się przygotować, a tak jak uczynić podpowiada ekspert TVN Turbo Kuba Bielak w rozmowie na antenie TVN24 z Martą Kuligowską.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy zrobić przegląd, wymienić opony. Trzeba wyposażyć się w "niezbędnik" kierowcy: skrobaczki do szyb, odmrażacze do zamków i szyb, zgarniacze śniegu, zimowy płyn do spryskiwaczy, a nawet łańcuchy, jeśli planujemy wyjazd po wyżej położone tereny.

- Zawsze należy wozić dodatkową partię płynu do odwiedzenia wycieraczek - radzi Bielak, tłumacząc, że w zimowych warunkach brak płynu obniży widoczność.

Odśnieżenie samochodu to podstawa, jednak nie chodzi tylko o dobrą widzialność. Gdy policja zauważy nieprzygotowany samochód, stanowiący zagrożenie gwoli innych użytkowników, może wlepić mandat do 500 zł i punkty karne. Posłowanie wysokości 100 zł grozi za nieczytelne tablice rejestracyjne.

- Ale nie zaakceptować mandat powinien nas odstraszać, a poczucie odpowiedzialności za to, co robimy w pojeździe - przypominał Bielak.

Przygotowanie auta

Kto zbył więcej aut? Francuzi podważają wynik niemieckiego koncernu

Jeżeli już auto jest zrobione na zimę, czas dzięki przygotowania kierowcy. Przede każdemu musi on być zaznajomiony, z jakimi warunkami dzięki drodze przyjdzie mu się zmierzyć. - Musimy się przygotować wcześniej, obserwując pogodę, obserwując dane z tras, czy tam nie posiada przebudowy, najlepiej mieć nawigację, która jest online a mianowicie mówi Bielak.

W ocenie gościa TVN24, dobrze odśnieżony samochód, zeskrobane i niezaparowane szyby w aucie to podstawa. Niemniej ważna wydaje się być jednak odpowiednia do kryteriów jazda. Dlatego Bielak odradza, tzw. jazdę na zderzaku, czyli zbyt blisko pojazdu przed nami.

Zima to najtrudniejszy okres do podróży samochodem. Rozsądni kierowcy prawdopodobnie pamiętają też, żeby oczyścić nogę z gazu. a mianowicie Warunki drogowe odznaczają się innym stylem jazdy. Wszystko sprowadza się do płynności. Hamowane, przyspieszanie, skręcanie powinniśmy robić bardzo płynnie. Jednak żeby robić to płynnie, musimy wszystko zaplanować jak i również widzieć więcej. My się skupiamy na przyczepności, a myślę, że głównym tematem jest widoczność - gadał Kuba Bielak.

Zdaniem gościa TVN24, dobra widzialność jest kluczowa dla zimowej jazdy, a jej ograniczenie może się skończyć wypadkiem. - Jeżeli widzę mniej, to mniej informacji do odwiedzenia mnie dociera, a jeśli mniej informacji dociera, wówczas jestem bardziej narażony, że coś może mnie zdziwić - zaznaczył. - Jak i również wtedy reaguję gwałtownie: gwałtownie hamuję, skręcam i w takim przypadku wpadam w poślizg a mianowicie ocenił..

Jak przysiąść w samochodzie

Elektryczna rewolucja na norweskich drogach. "Zmiana idzie szybciej, niż zakładaliśmy"

Gość zauważał, że odrzucić można przed czasem wyuczyć się, jak wyjść z poślizgu. - Z poślizgiem wydaje się tak, że trzeba fita poczuć. Są pewne zasady, działają jednak w relacji od samochodów. Dla przykładu, działająca kiedyś tzw. weto kierownica, dzisiaj wręcz przeszkadza - mówi Bielak.

- Generalna zasada jest takowa, żeby reagować jak najwcześniej - stwierdził. - Żeby jednak poczuć ten poślizg, ja muszę dobrze siedzieć w samochodzie - dostrzega Bielak, dodając, że trzeba dobrać odpowiednią pozycję do jazdy.

Prawidłowo zestawiona odległość fotela to taka, kiedy m. in. wbrew wciśniętego sprzęgła, noga wydaje się ugięta w kolanie, ręka trzymana na kierownicy "godzinie dwunastej" jest ugięta przy łokciu, a plecy przylegają do oparcia fotela.

- Dużo mówi się o pozycji w aucie. Ona też nie jawi się być 1-a, ale powinna być odrębna, kiedy warunki się zmieniają, an inna, kiedy jestem na autostradzie i czuję się teoretycznie bardziej dużo bardziej bezpiecznie. Wtedy mogę się trochę wyluzować, przesunąć fotel do tyłu - wyjaśniał w TVN24.

Autor: rapter9800
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Bartosz Piechota dołącza do zarządu PLL LOT
Zmiana przy zarządzie Polskich Linii Lotniczych LOT. Rada Nadzorcza oddelegowała swojego członka do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Chodzi o Bartosza Piechotę, który zasiada po radzie od grudnia 2016 roku.…...
Bankructwo biura podróży w trakcie wyjazdu. Sprawdź, co zrobić  Magazyn PIENIĄDZE
Jeśli jesteśmy na wyjeździe z biurem podróży, które ogłosiło upadłość, to przede wszystkim musimy zachować zadowolenie - podkreślił w projekcie "Biznes dla Ludzi" przy TVN24 BiS Paweł Kunz z portalu branżowego Fly4free.…...
Bank zadba o dłużnika. Da etat, zaopiekuje się dzieckiem
Przetasowania dzięki rynku firm pożyczkowych. Oryginalny bat na oszustów naciągających klientów Będą zmiany przy kredytach hipotecznych? "Chcemy dłuższych terminów restrukturyzacji" Za rok kredyty mają być droższe. Sprawdzamy, jeśli wzrosną…...
Bank Anglii nie wycofa banknotu ze zwierzęcym łojem  Pieniądze
Bank Anglii zgodzi się w wypróbowanie alternatywnych składników przy produkcji banknotów, takich jak na przykład olej palmowy lub kokosowy - podaje Reuters. Do odwiedzenia produkcji nowych pięciofuntówek użyto łoju zwierzęcego, co uczyniło…...
Nie znaleziono