Hindusi i weganie bojkotują. Ale "piątki" z łojem i tak zostaną

🕓 24.06.2019
📂 Pieniadze
👁 48
🗨
Bank Anglii nie wycofa banknotu ze zwierzęcym łojem  Pieniądze

Bank Anglii zgodzi się w wypróbowanie alternatywnych składników przy produkcji banknotów, takich jak na przykład olej palmowy lub kokosowy - podaje Reuters. Do odwiedzenia produkcji nowych pięciofuntówek użyto łoju zwierzęcego, co uczyniło protesty części obywateli. Ale wycofanie się z katalogów produkcji i powrót do papierowej wersji kosztowałby aż 80 mln funtów, jakie możliwości uznano za zbyt drogie.

Cała awantura toczy się o nowe blaszane 5-funtówki, zaprezentowane w listopadzie, do których produkcji użyto nowoczesnych polimerów, które mieszczą znikome ilości tłuszczu zwierzęcego. Po tym, jak Pula Anglii ujawnił tę informację, w kraju natychmiast podniosły się protesty wegan i wegetarian, a także wybranych grup wyznaniowych.

Tysiące podpisów pod petycją

Pod petycją wzywającą Bank Wielkiej brytanii do zaprzestania korzystania spośród tłuszczów zwierzęcych do świeżych banknotów podpisało się przeszło 130 tys. ludzi.

"Nowe pięciofuntowe banknoty zawierają tłuszcz zwierzęcy w istot łoju. To niedopuszczalne na rzecz milionów wegan, wegetarian, Hindusów, Sikhów, Dżinistów i innych osób w Uk. Domagamy sięm żebyście przestali używać produkty zwierzęce przy produkowaniu waluty, której musimy używać" - tak brzmi tekst petycji.

Polimer dogodniejszy niż papier

Australijczyk, prof. David Solomon, który wydaje się pionierem polimerowego banknotu uznał, że protesty Brytyjczyków istnieją głupie, a nowy polimerowy banknot jest znacznie korzystniejszy dla konsumenta od banknotu papierowego.

- Wymaga mniejszej ilości chemii jak i również nie trzeba ścinać drzew. Na dłuższą metę jest bardziej higieniczny od papierowego banknotu - argumentował.

W Anglii "głupie" protesty, w Polsce "wegańskie banknoty"

Bank poinformował także, że planuje opóźnić do 2020 roku podpisanie kontraktu na produkcję pierwszego polimerowego banknotu o nominale dwadzieścia funtów. Ma być wówczas już wiadomo, czy kompletnie beztłuszczowa wersja jest wykonalna do wykonania.

Na ten moment wciąż pozostaje jednak przy zwierzęcym tłuszczu jako głównym surowcu, który posłuży do produkcji polimerowego banknotu.

Bojkot nowych "piątek"

Niektóre z hinduskich świątyni i wegetariańskich kawiarni odmówiły przyjmowania nowych ”piątek”, na których widnieje wizerunek Winstona Churchilla. Według Instytucji finansowej Anglii ta wersja wydaje się być dużo trwalsza i odporniejsza na falsyfikowanie.

Bank Anglii zdecydował, że wycofanie aktualnych banknotów i zarzucenie planów wprowadzenia nowych polimerowych 10-funtowych banknotów jest zbyt kosztowne. Ponadto spowoduje, iż ryzyko fałszerstwa będzie w dużym stopniu wyższe.

„Bank oświadczył, że stosowne będzie zatrzymanie w obiegu polimerowego banknotu i wprowadzenie 10-funtowego, tak jak planowano” - czytamy po oświadczeniu Banku Anglii.

Potężne koszty

Brytyjski bank centralny wydał do tejże pory 46 mln funtów na wydrukowanie nowego 5-funtowego banknotu oraz 24 mln funtów na przygotowanie banknotu o nominale 10 funtów. Natomiast zastąpienie ich papierowymi 5-funtowymi banknotami - które są znacznie mniej trwałe - będzie kosztowało od czasu 8 do 10 mln funtów.

Bank Wielkiej brytanii przyznał również, że zweryfikuje proces produkcyjny papierowych banknotów o nominale 20 lub 50 funtów. Metody recyklingowe wykorzystywane przy obróbce papierów także zakładają wykorzystanie śladowych ilości produktów pochodzenie zwierzęcego. Same w sobie nie zaakceptować zawierają jednak żadnych elementów pochodzących od zwierząt.

Jeśli nie uda się opracować żadnego alternatywnego rozwikłania przed lipcem, kiedy to papier będzie potrzebny, Pula Anglii oznajmił, że nie wykorzysta papieru pochodzącego spośród recyklingu.

Autor: BELOVRUS
Pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Badanie genów - korzystne gwoli gospodarki?
Firma doradcza Deloitte wraz z polską firmą Warsaw Genomics, która oferuje badanie genetyczne pozwalające sprawdzić ryzyko zachorowania na raka, oszacowały, ile zostałoby w kasie państwa, jeśli badania genów pod kątem zachorowalności…...
Autonomiczne samochody Forda
Jednym z kluczowych czynników podczas trwających obecnie testów autonomicznych lub częściowo autonomicznych systemów jazdy w samochodach jest człowiek. Na przednim fotelu większości samochodów znajduje się inżynier, który na bieżąco sprawdza…...
Atak w Monachium. Sprawca leczył się z depresji, brak dowodów na związki wraz z ISIS
W piątkowy koniec dnia w centrum handlowym Olympia w Monachium doszło do odwiedzenia strzelaniny. Zginęło 10 osób, a 27 zostało rannych. Policja twierdzi, że winowajca nie miał związku z Państwem Islamskim. …...
ARiMR: rolnicy mogą skorzystać z ułatwień w spłacie kredytów
Rolnicy, którzy mogą mieć kłopoty ze spłatą kredytów, powinni niezwłocznie skontaktować się z bankiem - informuje Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa. Przypomina też, hdy osoby, które wzięły kredyt preferencyjny, mogą…...
Nie znaleziono