Święta mocno uderzą po kieszeni. Kłopoty finansowe wielu Polaków

🕓 17.07.2019
📂 Pieniadze
👁 190
🗨
Dla co piątego Polaka Gwiazdka to kłopoty finansowe - BIG  Pieniądze

Dla jakie możliwości piątego Polaka święta Bożego Narodzenia to kłopoty finansowe - wynika z testowania przeprowadzonego przez ARC Sektor i Opinia dla BIG InfoMonitor i BIK. Motywem jest koszt prezentów.

Jak wskazują autorzy badania, średni koszt prezentów gwiazdkowych to ok. 500 złotych. Tylko na jeden podarunek dla dziecka przeciętnie wydajemy 155 zł, a na rzecz dorosłego 120 zł. Nakłady na żywność pochłoną średnio 422 zł.

"62 proc. badanych uważa, hdy święta to poważny wydatek do zaplanowania w domowym budżecie. Tylko co dziesiąta osoba ma w tymże względzie finansowy komfort " - wskazano.

Większa liczba dłużników

Polacy czekają na poświąteczne wyprzedaże. Co trzeci zamierza wydać przeszło 300 złotych

Według badania większość Polaków sfinansuje tegoroczne święta z pensji lub oszczędności. Co dwunasty zaciągnie też kredyt lub wzięcie pożyczki, albo przesunie płatność weksli. "Ale co piąty badany przeczuwa, że (…) i tak popadnie w finansowe kłopoty z powodu bożonarodzeniowych wydatków" - czytamy.

- Tylko przy zakupach prezentów trzy na cztery osoby przekraczają zaplanowany budżet, an ostatecznie co piąta osoba z góry wie, że święta będą dla niej przyczyną problemów finansowych - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Jak dodał, co roku na świętach pojawia się przy rejestrze większa liczba dłużników, którzy przełożyli płatność rachunków czynszu, czy przestali spłacać pożyczkę lub kredyt.

- Obecnie w bazach BIG oraz BIK opóźnioną spłatę różnego rodzaju weksli i kredytów ma w Polsce 2 mln 500 tys. Polaków. Wartość ich przeterminowanych zaległości to 62 mld 300 mln zł - przypomniał.

Wydatki na prezenty

Według BIG w przypadku osób, które otrzymują pieniądze z programu 500 oraz, około jedna trzecia przyznaje, że "dodatkowa gotówka umożliwi im na święta wydać więcej".

"Portfel w największym stopniu drenują prezenty dla najmłodszych, na obdarowanie jednej pociechy przeznaczamy bowiem 155 zł, o 35 zł więcej niż na prezent gwoli osoby dorosłej. Żywność, zajmująca drugą pozycję na ewidencji bożonarodzeniowych wydatków, średnio kosztuje 422 zł" - wyliczyli autorzy badania. I dodali, że "tylko jedna czwarta respondentów udaje się przekazać tyle, ile początkowo zakładali".

Choć prezenty pustoszą kieszenie "trzech na czterech badanych przyznaje, że kocha dostawać je na gwiazdkę". W większości gospodarstw (71 proc. ) prezenty zdobywają wszyscy - zarówno dorośli, jak i dzieci. Przy jednym na pięć budynków obdarowywane są tylko pociechy, a w co dziesiątym - nikt.

Co kupimy? Głównie "coś praktycznego", ale najlepiej gdyby równolegle była to niespodzianka (2/3 badanych). 44 proc. respondentów woli "wcześniej podpytać obdarowywanego co chciałby dostać, by uniknąć nietrafionych pomysłów".

Organizacja świąt

Ile przekazać na prezent? Co dalszy Polak wyjedzie na święta do rodziny

Wydatki na żywność pochłoną średnio 422 zł, ale w połówce domów nie będą wyższe niż 300 zł, zaś w pozostałych przekroczą tę kwotę.

Gotowanie dań świątecznych jest dla mnogości badanych przyjemne. "Jeśli obecnie coś kupujemy to przeważnie są to pierogi i uszka oraz gotowe mięsa i wędliny. Catering obok przygotowywaniu świąt to ciągle rzadkość (5 proc. )" - wskazano.

"Zakupowe szaleństwo związane z podarkami, ale też żywnością dzięki wigilijny, a potem świąteczny stół powodują, że 59 proc. badanych uważa Boże Narodzenie za święta mocno skomercjalizowane" - wskazano. Wbrew to trzech na czterech ankietowanych lubi atmosferę świąt.

Boże Narodzenie ożywia większy entuzjazm wśród kobiet. Jednocześnie częściej niż chłopi deklarują, że organizacja świąt to dla nich "poważny wydatek".

O badaniu

Badanie "Zwyczaje i wydatki świąteczne Polaków" przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie BIK jak i również BIG InfoMonitor wykonano przy drugiej połowie listopada 2017 na próbie 1009 Polaków w wieku 25-65 czasów, metodą CAWI.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Zgodnie z ustawą o BIG przyjmuje, przechowuje jak i również udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób jak i również firm.

Autor: Алян
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Deutsche Bank ma zapłacić po USA 14 mld dol.
Amerykański Departament Sprawiedliwości wzywa Deutsche Bank do należności 14 mld dol. w ramach ugody dotyczącej handlowania za pośrednictwem niemiecką instytucję przed kryzysem w 2008 r. "toksycznymi" obligacjami zabezpieczonymi hipoteką.…...
Deficyt strukturalny Polski. Obniżka stuleciu emerytalnego zła - Moody’s
W czwartek nastąpiła ofensywa informacyjna dot. polskiej gospodarki od czasu agencji ratingowej Moody's. Przy większości były to pozytywne oceny, potwierdzające, że Nasze państwo ma solidne podstawy jak i również nie muszą nam…...
Debiut giełdowy, IPO Saudi Aramco odwołane?
Debiut giełdowy Saudi Aramco a mianowicie narodowego koncernu naftowego Arabii Saudyjskiej - stoi pod znakiem zapytania. Najpierw Reuters donosił, że IPO kompletnie odwołano, powołując się do tego na cztery niezależne pochodzenia ze…...
Dane biometryczne - Indie konstruują ogromną bazę
Indie zbierają odciski palców, skany oka i zdjęcia ponad 1, trzy mld osób. Po to, by zbudować bazę informacji biometrycznych o obywatelach w zakresie projektu o nazwie Aadhar, czyli "Dowód". Pomagają do tego…...
Czy warto wysyłać tradycyjne CV?
Pierwszą rzeczą, jaką czynią ludzie szukający pracy wydaje się uaktualnienie i wysłanie CV. To najłatwiejszy sposób, aby zaprezentować przyszłemu pracodawcy praktyki i umiejętności. Jednak w czasach popularności takich portali jak Goldenline czy LinkedIn…...
Czy można wziąć urlop dzięki żądanie majówkę? Prawnik wyjaśnia
Czy szef może nie użyczyć nam urlopu na żądanie? Czy może nas z urlopu odwołać? I lub musimy odbierać od szefowi telefon podczas wypoczynku? Na te pytania w TVN24 BiS odpowiadała Zuzanna…...
Czego Polacy szukali w Yahoo w 2017 roku  Media
Losowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, przepisy na grzyby, fidget spinner czy San Escobar - między innymi te hasła najbardziej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2017 roku kalendarzowego. W światowym…...
Cyberbezpieczeństwo. W 2015 roku wzrosła liczba ataków hakerów  Tech
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości internetu. Nasze państwo zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy prawa…...
Nie znaleziono