500 dodatkowo napędza gospodarkę. Ale koszty wzrosną

🕓 09.07.2019
📂 Pieniadze
👁 244
🗨
Ceny produktów mogą pójść przy górę  Pieniądze

W lipcu dziewiąty miesiąc z rzędu wzrósł - tym razem o 0, 4 pkt - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według instytutu mamy do czynienia z kumulacją faktorów sprzyjających powrotowi inflacji. Tymczasem, jak prognozuje NBP, polskie PKB w kolejnych kwartałach przyspieszy m. in. dzięki realizacji wypłat z aplikacji 500 Plus.

FAO: największy skok wartości od czterech lat

W Polsce nadal utrzymuje się deflacja i stabilny rozwój aktywności gospodarczej; PKB po kolejnych kwartałach przyspieszy metrów. in dzięki realizacji wypłat z Programu Rodzina pięć stów Plus - wynika spośród lipcowej projekcji inflacji NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO.

"Główną przyczyną ujemnej dynamiki cen w Naszym kraju są czynniki zewnętrzne, przy tym przede wszystkim wcześniejszy silny spadek cen surowców energetycznych na rynkach świeckich, który obniża krajowe koszta energii. Niższe ceny ciepła przyczyniają się z transportu do obniżenia cen innych towarów i usług, zaś w konsekwencji – ujemnych wskaźników inflacji bazowej" a mianowicie wskazuje ogłoszony w poniedziałek raport.

Mniej inwestycji

Według NBP na utrzymywanie się niskiej dynamiki cen klienta w Polsce ma działanie powolny wzrost cen przy otoczeniu polskiej gospodarki, dodatkowo przyczynia się do nich brak presji popytowej jak i również kosztowej.

Dynamikę cen w I połowie 2016 r. zwiększały wyższe aniżeli rok wcześniej ceny żywności.

"W Polsce podtrzymuje się stabilny wzrost aktywności gospodarczej, choć w niedawnych kwartałach dynamika PKB podlegała pewnym wahaniom. Po silnym przyspieszeniu w IV kw. ub. r., w I kw. br. wzrost gospodarczy spowolnił ze względu na obniżenie się inwestycji, związane głównie z zakończeniem strony finansowej UE 2007-2013" - podkreśla NBP.

Zaskakujący efekt pięćset plus. Sklepy już liczą zyski

Efekt 500 dodatkowo

"Głównym źródłem wzrostu oszczędnego w I kw. pozostało przyspieszenie wzrostu popytu konsumpcyjnego, postępujące w warunkach dobrej sytuacji w dziedzinie pracy i poprawy nastrojów gospodarstw domowych. W kolejnych kwartałach oczekiwane jest dalsze przyspieszenie postępu konsumpcji gospodarstw domowych, wspierane przez uruchomienie wypłat z programu "Rodzina 500 plus" - dodaje.

Według NBP spowolnienie wzrostu oszczędnego w I kw. stało "najprawdopodobniej przejściowe", a w kolejnych kwartałach dynamika PKB powinna wzrosnąć. "Korzystna pozycja makroekonomiczna, w tym poprawa na rynku pracy i dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw, zaś także niższe niż po poprzednich latach oprocentowanie kredytów mieszkaniowych sprzyjają stabilnemu wzrostowi działaniu kredytowej w polskiej gospodarce" - podaje.

Raport zwraca również uwagę na spadek dynamiki inwestycji w gospodarce w ostatnich kwartałach, któremu towarzyszyło osłabienie przyrostu nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw.

Ceny pójdą w górę

Tymczasem Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian opłat towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r. wzrósł o 0, cztery punktu wobec wartości spośród ubiegłego miesiąca. "Był to dziewiąty z rzędu wzrost wskaźnika - napisano po komunikacie BIEC.

Kredyty i lokaty z brakiem zmian. Decyzja w sytuacji stóp procentowych

Zgodnie spośród danymi BIEC w czerwcu br. WPI wyniósł 77, 4 pkt, a po maju 77 pkt.

"Mimo że obecny postęp WPI nie należał do najsilniejszych, to krajowe składniki sprzyjające powrotowi inflacji kumulują się. Głównie są to: utrzymująca się tendencja do osłabienia złotego podrażająca import, postęp oprocentowania dłużnych papierów rządowych, finansujących głównie cele konsumpcyjne oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów. Czynniki zewnętrzne połączone głównie z cenami elementów obarczone są dużą niepewnością wynikającą z sytuacji geopolitycznej" - dodano.

Złotówka traci

Według BIEC do odwiedzenia wzrostu wskaźnika w najwyższym stopniu przyczyniły się w tym miesiącu rosnące notowania indeksu opłat surowców publikowanego przez Uniwersalny Fundusz Walutowy. Ceny elementów rosną od lutego br., z czego najsilniejszy postęp dotyczył cen ropy naftowej, metali rzadkich oraz wybranych surowców żywnościowych. Wyższe ceny surowców na światowych rynkach w połączeniu z tendencją do osłabiania złotego wpłynąć mogą na wzrost opłat towarów importowanych, co a mianowicie zdaniem BIEC - w następstwie skłoni krajowych producentów do podwyżek.

W komunikacie zwrócono uwagę, że wprawdzie, w ostatnim miesiącu złoty nie osłabiał się przy takim tempie jak w poprzednich miesiącach br., jednakże w ciągu ostatniego roku stracił w stosunku do odwiedzenia euro ponad 6 proc.

Wśród menedżerów spółek sektora produkcyjnego od przeszło roku utrzymuje się względna równowaga pomiędzy odsetkiem firm planujących w najbliższym momencie podniesienie cen an odsetkiem tych przedsiębiorców, którzy planują obniżki. "Okres lata nie zaakceptować jest jednak zbyt miarodajny dla określenia dominujących po najbliższej przyszłości tendencji wraz z względu na sezonowy zmniejszenie cen warzyw i cytrusów oraz sezonowe obniżki na rynku odzieżowej" - zastrzeżono.

Koszty pracy w górę

Z badań BIEC powstaje, że wśród konsumentów przewidywania inflacyjne przybrały na sile w porównaniu z miesiącami poprzednimi. Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych polskich konsumentów publikowany poprzez OECD wzrósł do stopnia najwyższego w ciągu minionego roku. Od drugiej połowy ubiegłego roku przybierał mężczyzna w większości miesięcy wartości ujemne, co oznaczało przewagę oczekiwań deflacyjnych nad oczekiwaniem wzrostu cen.

Ceny wciąż spadają. Ale wolniej

"Obecnie proporcje ów uległy odwróceniu i wśród konsumentów obserwujemy niewielką dominację tych, którzy spodziewają się wzrostu cen. Spośród odmiennych składowych, decydujących o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, proinflacyjnie oddziałują również koszty związane z zatrudnieniem pracowników. Unikatowe koszty pracy od zaczątku tego roku wzrosły na temat ponad 14 proc. tuż przy braku wyraźnej poprawy wydajności pracy" - wyjaśniono.

BIEC zaznaczył, że wzrost wartości surowców oraz wyższe koszta pracy oznaczają dla przedsiębiorstw utratę sporej części zaplanowanej marży, a w rezultacie pogorszenie pierwotnego sytuacji finansowej.

Z ostatniego tzw. szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu ciągle mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do roku - wyniosła ona 0, 8 proc., ale po ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc z rzędu nastąpił niewielki wzrost cen, tym razem o 0, 2 proc.

Autor: annac2889
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Centrum zarządzania kryzysem migracyjnym
Państwa Stajnie Wyszehradzkiej powołają centrum kierowania kryzysem migracyjnym, które zostanie koordynowało działania w obszarze pomocy uchodźcom poza UE, w państwach takich jak Liban czy Jordania a mianowicie zapowiedzieli w poniedziałek…...
Cechy złego pracownika
Są lepsi jak i również gorsi pracownicy, ale jak jeśli to właśnie twoja osoba zaliczasz się do tej innej grupy? To wcale nie zaakceptować musi oznaczać, że jesteś człowiekiem leniwym czy niezdolnym do…...
Casamigos - tequila George’a Clooneya sprzedana
George Clooney wraz z dwoma przyjaciółmi Rande Gerberem (mąż Cindy Crawford) i Michaelem Meldmanem założył firmę produkującą tequilę – Casamigos. CNBC oferuje, że Diageo, brytyjski fabrykant napojów alkoholowych, kupił ją właśnie…...
Będzie trzeci pas na obwodnicy Poznania. Trwa poszukiwanie twórcy  Moto
Spółka Autostrada Wielkopolska (AWSA) zapoczątkowała poszukiwania wykonawcy rozbudowy autostrady A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny. Na niespełna 16-kilometrowym danym odcinku, w obu kierunkach, zrealizowany zostanie trzeci pas ruchu. AWSA opublikowała…...
Bumech - kopalnia boksytu przy Czarnogórze
Bumech, spółka z branży maszynowej świadcząca usługi dla górnictwa, uruchomiła kopalnię boksytu po Czarnogórze. Eksploatacja pierwszego złoża Biocki Stan do końca roku osiągnie pełnię dyspozycji produkcyjnych. – Prawidłowo z harmonogramem, rozpoczęliśmy…...
Budżet 2019. Minister MRPiPS Rafalska: są środki na matczyne emerytury
W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. są zabezpieczone środki na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających - zapewniła minister bliskich, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort finansów wcześniej zwracał uwagę…...
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce
"Nieformalna decyzja zapadła". Minister energii o elektrowni atomowej w Polsce Imponujące zarobki w atomowej spółce Rachunek za polski atom liczony w miliardach. "Rozpiętość cen jest bardzo duża" Ważą się losy czołowej…...
Nie znaleziono