Była wiceminister finansów zbyt czasów PO-PSL uderza po poprzedni rząd. "Byliśmy zdumieni"

🕓 10.07.2019
📂 Polityka
👁 133
🗨
Chojna-Duch, wiceminister finansów krytykuje rząd PO

Minister Sławomir Nowak forsował projekt ustawy o VAT zbyt "kosztowny" dla budżetu państwa - mówi po wywiadzie dla PAP była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Jej zdaniem stwarzał pan olbrzymie pole do przegiąć. Dodaje także, że Nowak był w Kancelarii w pewnym sensie rozstrzygającym ws. najwazniejszych ustaw.

Wiceminister zapytana na temat rolę, jaką odgrywał przy tworzeniu ustawy o VAT szef gabinetu politycznego premiera i sekretarz stanu przy KPRM Sławomir Nowak rzekła, że praktycznie przejął mężczyzna funkcje ministra finansów. Mówiła, że zespół kierowany poprzez szefa gabinetu politycznego przedstawienie premierowe, pełnił "nieformalną rolę rozstrzygającą" na temat kształtu pomysłu ustawy, a poszczególne przedmioty przed przekazaniem ich do odwiedzenia Sejmu były omawiane przy KPRM.

Powiedziała także, że Nowak przysłał jej pismo z wytycznymi. Przyznała, że wynikało z niego, żeby ustaleń dotyczących ustawy o VAT, które wyjdą z KPRM nie blokować, nie zmieniać.

"Nie tylko ja widziałam jak i również czytałam to pismo, lecz widzieli je inni personel resortu i byli zdumieni" - mówi w wywiadzie dla PAP.

Komisja "Przyjazne Państwo" Palikota to grupa lobbingowa

Ale to odrzucić wszystko. Była wiceminister argumentuje także, że komisja "Przyjazne Państwo" kierowana swojego periodu przez Janusza Palikota była niczym więcej jak grupką lobbingową.

Wiceminister przyznała, że Janusz Palikot a także sejmowa nadzwyczajna komisja "Przyjazne Państwo" miały bardzo istotny wpływ na kształt pomysłu ustawy o VAT. Dodała, że wprawdzie lobbyści pracują w różnych krajach, "ale tu ich wpływy wykraczały poza proste funkcje eksperckie".

Powiedziała, że Janusz Palikot był jednym spośród najważniejszych konsultantów sekretarza stanu w KPRM Sławomira Nowaka.

"Podmiot, jakim był zespół kierowany przez szefa gabinetu politycznego premiera, skomplikowany z posła ważnej komisji sejmowej, a także konsultanta podatkowego był usytuowany w poprzek rządowej procedury legislacyjnej" - zaznaczyła.

Chojna-Duch: autorami ustawy byli doradcy podatkowi

Co więcej, Chojna-Duch uważa również, że autorami ustawy o VAT byli konsultanta podatkowi tworzący na zamówienie swoich klientów.

"Dominowali oni praktycznie na każdego etapach tworzenia przepisów" a mianowicie odpowiedziała pytana, jaki był udział doradców podatkowych po tworzeniu przepisów podatkowych.

Wyznała, że pisane za pośrednictwem nich projekty stawały się projektami poselskimi i przesyłane były do komisji "Przyjazne Państwo". Wiele z pisanych przez doradców fragmentów - jak zaznaczyła - powodowało uszczerbek dla budżetów ogólnych i możliwości nadużyć prawa.

Dodała, że w parlamencie, panował pośpiech jak i również niektórych luk prawnych nie zaakceptować wyłapywano. "A rynek nieuregulowany właściwie to rynek nieopodatkowany" - podsumowała.

Powiedziała też, że w naszym czasie obserwowała ożywioną działalność firm doradztwa podatkowego: "jak się rozwijały, przyjmowały podwładnych, organizowały szkolenia +optymalizacyjne+, narady planowania podatkowego".

Autor: Бейло-арпад
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Chińczycy skontrolują polskie sady
Przed pierwszym sezonem eksportowym, na jesieni tegoż roku, chińscy inspektorzy skontrolują sady i pakowalnie jabłek pod kątem spełniania chińskich wymagań fitosanitarnych. Chęć eksportu tych owoców do Chin zgłosiło ponad 900…...
Chiny a gospodarka światowa. Jak na przykład duży wpływ ma chińskie spowolnienie?  Ze świata
Coraz niższy wzrost ekonomiczny, wojna handlowa z AMERYCE, pikujące indeksy giełdowe – coraz więcej niepokojących symptomów płynie z Chin. Czkawka ekonomiczna Kraju Środka ma możliwość mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki światowej.…...
CEPiK 2. 0. - osadzenia, kiedy wejdzie w życie
CEPiK 2. 0., innymi słowy nowa odsłona Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierujących, wejdzie w życie po połowie 2018 roku, a nie, jak zakładano, z początku przyszłego roku. System ma połączyć centralną…...
Ceny ropy spadają. Przez porozumienie z Iranem  Surowce
"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...
Ceny produktów mogą pójść przy górę  Pieniądze
W lipcu dziewiąty miesiąc z rzędu wzrósł - tym razem o 0, 4 pkt - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według instytutu mamy do czynienia…...
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Centrum zarządzania kryzysem migracyjnym
Państwa Stajnie Wyszehradzkiej powołają centrum kierowania kryzysem migracyjnym, które zostanie koordynowało działania w obszarze pomocy uchodźcom poza UE, w państwach takich jak Liban czy Jordania a mianowicie zapowiedzieli w poniedziałek…...
Cechy złego pracownika
Są lepsi jak i również gorsi pracownicy, ale jak jeśli to właśnie twoja osoba zaliczasz się do tej innej grupy? To wcale nie zaakceptować musi oznaczać, że jesteś człowiekiem leniwym czy niezdolnym do…...
Nie znaleziono