Przewodnik dla początkujących dotyczący inwestowania w złoto

17 lutego 2021
Category: Będziesz Chciał

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jak inwestować w ten metal szlachetny.

Wyobraź sobie, że siedzisz w strumieniu, wirując wodę na patelni, desperacko mając nadzieję, że zobaczy mały żółty błysk złota i marząc o wzbogaceniu go. Ameryka przeszła długą drogę od wczesnych lat pięćdziesiątych XIX wieku, ale złoto nadal zajmuje ważne miejsce w naszej globalnej gospodarce. Oto kompleksowe wprowadzenie do złota, od tego, dlaczego jest cenne i jak je pozyskujemy, po to, jak w nie inwestować, jakie jest ryzyko i korzyści każdego podejścia, a także porady, od czego powinni zacząć początkujący.

Dlaczego złoto jest cenne?

W starożytności kowalność i blask złota doprowadziły do ​​jego wykorzystania w biżuterii i wczesnych monetach. Trudno też było wykopać złoto z ziemi – a im trudniej coś zdobyć, tym wyżej jest wyceniane.

Z biegiem czasu ludzie zaczęli wykorzystywać ten szlachetny metal jako sposób na ułatwienie handlu oraz gromadzenie i przechowywanie bogactwa. W rzeczywistości wczesne waluty papierowe były generalnie zabezpieczone złotem, a każdy wydrukowany banknot odpowiadał ilości złota przechowywanego w jakimś skarbcu, na który technicznie rzecz biorąc, można go było wymienić (zdarzało się to rzadko). To podejście do pieniądza papierowego przetrwało jeszcze w XX wieku. W dzisiejszych czasach współczesne waluty są w dużej mierze walutami fiducjarnymi, więc związek między złotem a pieniądzem papierowym został już dawno zerwany. Jednak ludzie nadal kochają żółty metal.

Skąd się bierze popyt na złoto?

Zdecydowanie największym popytem jest biżuteria, która stanowi około 50% popytu na złoto. Kolejne 40% pochodzi z bezpośredniej fizycznej inwestycji w złoto, w tym w monety, kruszce, medale i sztabki złota. (Kruszec to sztabka złota lub moneta ze stemplem zawierającym ilość złota i czystość złota. Różni się ona od monet numizmatycznych, przedmiotów kolekcjonerskich, które są sprzedawane w oparciu o popyt na określony typ monety, a nie zawartość złota).

Inwestorzy w fizyczne złoto obejmują osoby fizyczne, banki centralne, a ostatnio fundusze giełdowe, które kupują złoto w imieniu innych osób. Złoto jest często postrzegane jako „bezpieczna przystań. Gdyby papierowe pieniądze nagle stały się bezwartościowe, świat musiałby skorzystać z czegoś wartościowego, aby ułatwić handel. Jest to jeden z powodów, dla których inwestorzy mają tendencję do podnoszenia ceny złota, gdy rynki finansowe są niestabilne.

Ponieważ złoto jest dobrym przewodnikiem energii elektrycznej, pozostałe zapotrzebowanie na złoto pochodzi z przemysłu, do wykorzystania w takich dziedzinach, jak stomatologia, osłony termiczne i gadżety techniczne.

Jak ustalana jest cena złota?

Złoto jest towarem handlowym opartym na podaży i popycie. Oddziaływanie między podażą a popytem ostatecznie określa, jaka jest cena kasowa złota w danym momencie.

Popyt na biżuterię jest dość stały, chociaż spowolnienie gospodarcze oczywiście prowadzi do pewnych przejściowych spadków popytu w tej branży. Popyt ze strony inwestorów, w tym banków centralnych, ma jednak tendencję do odwrotnego śledzenia sytuacji w gospodarce i nastrojów inwestorów. Kiedy inwestorzy martwią się o gospodarkę, często kupują złoto i w oparciu o wzrost popytu podnoszą jego cenę. Możesz śledzić wzrosty i spadki złota na stronie World Gold Council, przemysłowej grupy handlowej wspieranej przez jednych z największych górników złota na świecie.

Ile tam jest złota?

Złoto jest w rzeczywistości dość obfite, ale trudno je wydobyć. Na przykład woda morska zawiera złoto – ale w tak małych ilościach wydobycie kosztowałoby więcej, niż byłoby warte złoto. Istnieje więc duża różnica między dostępnością złota a jego ilością na świecie. Światowa Rada Złota szacuje, że obecnie na powierzchni ziemi jest używanych około 190 000 ton złota i około 54 000 ton złota, które można ekonomicznie wydobyć z Ziemi przy użyciu obecnej technologii. Postęp w metodach wydobycia lub znacznie wyższe ceny złota mogą zmienić tę liczbę. Złoto odkryto w pobliżu podmorskich kominów termalnych w ilościach, które sugerują, że warto je wydobyć, jeśli ceny wzrosną wystarczająco wysoko.

Źródło obrazu: Getty Images.

Jak zdobywamy złoto?

Chociaż płukanie złota było powszechną praktyką podczas kalifornijskiej gorączki złota, obecnie jest ono wydobywane z ziemi. Chociaż złoto można znaleźć samo w sobie, jest ono znacznie częściej spotykane wraz z innymi metalami, w tym srebrem i miedzią. W ten sposób górnik może faktycznie produkować złoto jako produkt uboczny swoich innych działań wydobywczych.

Górnicy zaczynają od znalezienia miejsca, w którym ich zdaniem złoto znajduje się w wystarczająco dużych ilościach, aby można je było uzyskać ekonomicznie. Wtedy samorządy i agencje muszą udzielić firmie pozwolenia na budowę i eksploatację kopalni. Rozwijanie kopalni jest niebezpiecznym, kosztownym i czasochłonnym procesem, z niewielkim lub żadnym zwrotem ekonomicznym, dopóki kopalnia nie zostanie ostatecznie uruchomiona – co często trwa dekadę lub więcej od początku do końca.

Jak dobrze złoto zachowuje swoją wartość w okresie spowolnienia?

Odpowiedź zależy częściowo od tego, w jaki sposób inwestujesz w złoto, ale wymownym przykładem jest szybkie spojrzenie na ceny złota w porównaniu z cenami akcji podczas bessy w okresie recesji w latach 2007-2009.

Od 30 listopada 2007 r. Do 1 czerwca 2009 r. Indeks S&P 500 spadł o 36%. Z kolei cena złota wzrosła o 25%. Jest to najnowszy przykład istotnego i długotrwałego spadku zapasów, ale jest to również szczególnie dramatyczny przykład, ponieważ w tamtym czasie istniały bardzo realne obawy co do rentowności globalnego systemu finansowego.

Kiedy na rynkach kapitałowych panują zawirowania, złoto często radzi sobie stosunkowo dobrze, ponieważ inwestorzy szukają bezpiecznych inwestycji.

Sposoby inwestowania w złoto

Oto wszystkie sposoby inwestowania w złoto, od posiadania prawdziwego metalu po inwestowanie w firmy finansujące wydobycie złota.

BiżuteriaMarże w branży jubilerskiej sprawiają, że jest to zła opcja inwestowania w złoto. Po zakupie jego wartość odsprzedaży prawdopodobnie znacznie spadnie. Zakłada się również, że mówisz o złotej biżuterii o przynajmniej 10 karatach. (Czyste złoto ma 24 karaty). Niezwykle droga biżuteria może zachować swoją wartość, ale bardziej dlatego, że jest przedmiotem kolekcjonerskim niż ze względu na zawartość złota.

Sztabki, sztabki i monetyTo najlepsza opcja na posiadanie fizycznego złota. Należy jednak wziąć pod uwagę znaczniki. Pieniądze potrzebne do przekształcenia surowego złota w monetę są często przekazywane klientowi końcowemu. Ponadto większość handlarzy monetami dodaje marżę do swoich cen, aby zrekompensować im działanie w charakterze pośrednika. Być może najlepszą opcją dla większości inwestorów, którzy chcą posiadać fizyczne złoto, jest zakup złota kruszcowego bezpośrednio z amerykańskiej mennicy, dzięki czemu wiesz, że masz do czynienia z renomowanym dealerem.

Następnie musisz przechowywać zakupione złoto. Może to oznaczać wynajęcie skrytki depozytowej w lokalnym banku, gdzie można by zapłacić stałe koszty przechowywania. W międzyczasie sprzedaż może być trudna, ponieważ musisz dostarczyć swoje złoto dealerowi, który może zaoferować cenę niższą od aktualnej ceny spot.

Złote certyfikatyInnym sposobem na uzyskanie bezpośredniej ekspozycji na złoto bez jego fizycznego posiadania, są certyfikaty na złoto to obligacje emitowane przez firmę będącą właścicielem złota. Te banknoty są zwykle przeznaczone na złoto nieprzydzielone, co oznacza, że ​​nie ma określonego złota związanego z certyfikatem, ale firma twierdzi, że wystarczy na pokrycie wszystkich zaległych certyfikatów. Możesz kupić przydzielone złote certyfikaty, ale koszty są wyższe. Duży problem polega na tym, że certyfikaty są tak dobre, jak firma, która je wspiera, podobnie jak banki przed utworzeniem ubezpieczenia FDIC. Dlatego jedną z najbardziej pożądanych opcji na złote certyfikaty jest Perth Mint, która jest wspierana przez rząd Australii Zachodniej. To powiedziawszy, jeśli zamierzasz po prostu kupić papierową reprezentację złota, możesz zamiast tego rozważyć fundusze giełdowe.

Fundusze notowane na giełdzieJeśli nie zależy Ci szczególnie na posiadaniu złota, które posiadasz, ale chcesz mieć bezpośrednią ekspozycję na metal, to prawdopodobnie najlepszy jest fundusz ETF (ETF), taki jak SPDR Gold Shares . Fundusz ten bezpośrednio kupuje złoto w imieniu swoich udziałowców. Prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić prowizję za handel ETF i będzie opłata za zarządzanie (wskaźnik wydatków SPDR Gold Share to 0,40%), ale skorzystasz z płynnego aktywa, które inwestuje bezpośrednio w złote monety, kruszce, i bary.

Kontrakty futuresInnym sposobem pośredniego posiadania złota, kontrakty futures to wysoce lewarowany i ryzykowny wybór, który jest nieodpowiedni dla początkujących. Nawet doświadczeni inwestorzy powinni się tutaj dobrze przemyśleć. Zasadniczo kontrakt futures to umowa między kupującym a sprzedającym, dotycząca wymiany określonej ilości złota w określonym przyszłym terminie i po określonej cenie. Wraz ze wzrostem i spadkiem cen złota wartość kontraktu ulega wahaniom, a rachunki sprzedającego i kupującego są odpowiednio korygowane. Kontrakty futures są zwykle sprzedawane na giełdach, więc musisz porozmawiać ze swoim brokerem, aby sprawdzić, czy je obsługuje.

Największy problem: kontrakty futures są zwykle kupowane za niewielką część całkowitego kosztu kontraktu. Na przykład inwestor może być zmuszony do odłożenia tylko 20% pełnego kosztu złota kontrolowanego przez kontrakt. Tworzy to dźwignię finansową, która zwiększa potencjalne zyski i straty inwestora. A ponieważ kontrakty mają określone daty zakończenia, nie możesz po prostu utrzymać się na przegranej pozycji i mieć nadzieję, że się odbije. Kontrakty futures to złożona i czasochłonna inwestycja, która może znacząco zwiększyć zyski i straty. Chociaż są opcją, są obarczone dużym ryzykiem i nie są zalecane dla początkujących.

Zapasy złotaJednym z głównych problemów związanych z bezpośrednimi inwestycjami w złoto jest brak potencjału wzrostu. Uncja złota dzisiaj będzie tą samą uncją złota za 100 lat. To jeden z głównych powodów, dla których słynny inwestor Warren Buffett nie lubi złota – jest to zasadniczo nieproduktywny składnik aktywów.

Dlatego niektórzy inwestorzy sięgają po akcje górnicze. Ich ceny zwykle podążają za cenami towarów, na których się koncentrują; Jednak ponieważ górnicy prowadzą firmy, które z czasem mogą się rozwijać, inwestorzy mogą skorzystać na zwiększeniu produkcji. Może to przynieść korzyści, których posiadanie fizycznego złota nigdy nie będzie.

Jednak prowadzenie działalności wiąże się również z ryzykiem. Kopalnie nie zawsze produkują tyle złota, ile oczekiwano, pracownicy czasami strajkują, a katastrofy, takie jak zawalenie się kopalni lub śmiertelny wyciek gazu, mogą zatrzymać produkcję, a nawet kosztować życie. Podsumowując, górnicy złota mogą osiągać lepsze lub gorsze wyniki niż złoto – w zależności od tego, co się dzieje u danego górnika.

Ponadto większość kopaczy złota produkuje nie tylko złoto. Jest to funkcja związana ze sposobem znajdowania złota w przyrodzie, a także z decyzjami o dywersyfikacji podejmowanymi przez kierownictwo przedsiębiorstwa górniczego. Jeśli szukasz zdywersyfikowanej inwestycji w metale szlachetne i półszlachetne, to górnik, który produkuje więcej niż tylko złoto, może być postrzegany jako dodatni wynik netto. Jeśli jednak to, czego naprawdę chcesz, to ekspozycja na czyste złoto, każda uncja innego metalu, którą górnik wyciąga z ziemi, po prostu osłabia ekspozycję na złoto.

Potencjalni inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę na koszty wydobycia spółki, istniejący portfel kopalni oraz możliwości ekspansji zarówno istniejących, jak i nowych aktywów przy podejmowaniu decyzji, które akcje złota kupić.

Fundusze ETF ukierunkowane na wydobycieJeśli szukasz pojedynczej inwestycji, która zapewnia szeroko zdywersyfikowaną ekspozycję na górników złota, dobrym rozwiązaniem są niedrogie fundusze ETF oparte na indeksach takie jak VanEck Vector Gold Miners ETF i VanEckectors Junior Gold Miners ETF . Obaj mają również ekspozycję na inne metale, ale ta ostatnia koncentruje się na mniejszych górnikach; ich wskaźniki kosztów wynoszą odpowiednio 0,53% i 0,54%.

Badając złote fundusze ETF, przyjrzyj się uważnie śledzonemu indeksowi, zwracając szczególną uwagę na sposób jego budowy, podejście do ważenia oraz kiedy i jak zostanie zrównoważony. Wszystkie są ważnymi informacjami, które łatwo przeoczyć, zakładając, że prosta nazwa ETF przełoży się na proste podejście inwestycyjne.

Fundusze inwestycyjneInwestorzy, którzy wolą pomysł posiadania akcji górniczych niż bezpośredniej ekspozycji na złoto, mogą skutecznie posiadać portfel górników, inwestując w fundusz wzajemny. Oszczędza to pracę związaną z badaniem różnych opcji wydobycia i jest prostym sposobem na stworzenie zdywersyfikowanego portfela akcji kopalni za pomocą jednej inwestycji. Istnieje wiele opcji, a większość głównych domów funduszy inwestycyjnych oferuje fundusze otwarte, które inwestują w kopacze złota, takie jak Fidelity Select Gold Portfolio i Vanguard Precious Metals Fund .

Jednak, jak sugeruje nazwa funduszu Vanguard, prawdopodobnie portfel funduszu zawiera ekspozycję na górników zajmujących się metalami szlachetnymi, półszlachetnymi i nieszlachetnymi innymi niż złoto. Nie różni się to zasadniczo od bezpośredniego posiadania akcji wydobywczych, ale należy pamiętać o tym, ponieważ nie wszystkie nazwy funduszy to jasno określają. (Na przykład portfel złota Fidelity Select inwestuje również w firmy, które wydobywają srebro i inne metale szlachetne).

Tymczasem opłaty za aktywnie zarządzane fundusze mogą być znacznie wyższe niż opłaty za produkty oparte na indeksach. Będziesz chciał przeczytać prospekt funduszu, aby lepiej zrozumieć jego podejście do inwestowania, niezależnie od tego, czy jest on aktywnie zarządzany, czy pasywny fundusz indeksowy, oraz jego strukturę kosztów. Należy pamiętać, że wskaźniki wydatków mogą się znacznie różnić między funduszami.

Ponadto kupując akcje aktywnie zarządzanego funduszu wspólnego inwestowania, ufasz, że zarządzający funduszem będą w stanie inwestować z zyskiem w Twoim imieniu. To nie zawsze działa zgodnie z planem.

Firmy oferujące transmisje strumieniowe i licencjeDla większości inwestorów kupowanie akcji w firmie zajmującej się przesyłaniem strumieniowym i tantiem to prawdopodobnie najlepsza wszechstronna opcja inwestowania w złoto. Firmy te zapewniają górnikom z góry gotówkę za prawo do zakupu złota i innych metali z określonych kopalni po obniżonych stawkach w przyszłości. Są jak specjalistyczne firmy zajmujące się finansowaniem, które otrzymują zapłatę w złocie, co pozwala im uniknąć wielu bólów głowy i ryzyka związanego z prowadzeniem kopalni.

Korzyści płynące z takich firm obejmują bardzo zróżnicowane portfele, zawarte w umowie niskie ceny, które prowadzą do szerokich marż w dobrych i złych latach oraz narażenie na zmiany cen złota (ponieważ firmy streamingowe zarabiają na sprzedaży złota, które kupują od górników). To powiedziawszy, żadna z głównych firm streamingowych nie ma portfela z czystego złota, a srebro jest najczęściej dodawaną ekspozycją. (Franco-Nevada, największa firma zajmująca się transmisją strumieniową i licencją, również ma ekspozycję na wiercenia ropy i gazu). Musisz więc odrobić pracę domową, aby w pełni zrozumieć, jakie ekspozycje na towary uzyskasz dzięki swojej inwestycji. I chociaż firmy zajmujące się transmisją strumieniową unikają wielu zagrożeń związanych z prowadzeniem kopalni, nie omijają ich całkowicie: jeśli kopalnia nie produkuje złota, firma zajmująca się transmisją strumieniową nie ma nic do kupienia.

Wbudowane szerokie marginesy, które wynikają z podejścia strumieniowego, stanowią ważny bufor dla tych firm. Dzięki temu rentowność streamerów utrzymuje się lepiej niż górników, gdy ceny złota spadają. Jest to kluczowy czynnik, który daje firmom streamingowym przewagę jako inwestycję. Zapewniają ekspozycję na złoto, oferują potencjał wzrostu poprzez inwestycje w nowe kopalnie, a ich szerokie marże w całym cyklu zapewniają pewną ochronę przed spadkiem, gdy ceny złota spadną. Ta kombinacja jest trudna do pokonania.

Jaki jest najlepszy sposób inwestowania w złoto dla początkujących?

Nie ma idealnego sposobu na posiadanie złota: każda opcja wiąże się z kompromisami. To powiedziawszy, prawdopodobnie najlepszą strategią dla większości ludzi jest kupowanie akcji w firmach zajmujących się transmisją strumieniową i tantiem. Jednak to, w co warto zainwestować, to tylko jeden element układanki: istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Ile powinieneś zainwestować w złoto?Złoto może być inwestycją niestabilną, więc nie powinieneś inwestować w nią dużej ilości swoich aktywów – najlepiej jest utrzymywać je poniżej 10% całkowitego portfela akcji. Prawdziwa korzyść, zarówno dla nowych, jak i doświadczonych inwestorów, wynika z dywersyfikacji, jaką może zaoferować złoto. Po zbudowaniu pozycji w złocie pamiętaj o okresowym równoważeniu swojego portfela, aby względna ekspozycja na niego pozostała taka sama.

Kiedy kupować złoto?Z czasem najlepiej kupować małe ilości. Kiedy ceny złota są wysokie, rośnie również cena akcji związanych ze złotem. Może to oznaczać słabe zwroty w najbliższym czasie, ale nie zmniejsza długoterminowych korzyści z posiadania złota w celu dywersyfikacji portfela. Kupując trochę na raz, możesz średnio kosztować dolara na tej pozycji.

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób należy inwestować w złoto. Ale uzbrojony w wiedzę o tym, jak działa przemysł złotniczy, z czym wiąże się każdy rodzaj inwestycji i co należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu opcji, możesz podjąć decyzję odpowiednią dla siebie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy