19 zaskakujących sprawy, które decydują o naszym, czy dostaniesz pracę

🕓 11.07.2019
👁 107
🗨
Co decyduje o sukcesie podczas rozmowy o pracę?

Wiele rzeczy decyduje o tym, czy twoja gadanina kwalifikacyjna zakończy się sukcesem. Na niektóre z wymienionych masz wpływ, inne kompletnie od ciebie nie zależą. Pewne rzeczy są więcej oczywiste, jak to, czy posiadasz wiedzę na temat firmy, w której chcesz pracować, na temat innych nie każdy pamięta, np. żeby przywitać się z recepcjonistą.

Na to, czy ostatecznie dostaniemy pracę, do której aplikujemy, ma wpływ wiele kwestii i tylko na cząstka z nich mamy wpływ. Jeśli bardzo zależy naszej firmie na posadzie, warto zadbać o to, by przynajmniej te sprawy, z którymi możemy coś zrobić, załatwić najlepiej, jak się da.

1. Pora gadki kwalifikacyjnej

Z badań, które zaprezentowała firma Glassdoor (oferująca pomocną dłoń w poszukiwaniu pracy jak i również odnajdowaniu pracowników) wynika, iż najlepszym terminem na rozmowę o pracę jest wtorek, godzina 10. 30. We wtorki ludzie są w najwyższym stopniu produktywni. Godzina 10. trzydziestu jest na tyle późna, że twój rozmówca nie zaakceptować jest zaspany, zdążył zweryfikować skrzynkę mailową, wypić kawę i się rozkręcić, jednak też nie jawi się być to pora, kiedy zirytuje go to, że musi oderwać się od pilnego zadania.

2. Pogoda w dniach rozmowy o pracę

Foto: Shutterstock

Nie jest wielkim odkryciem fakt, iż w bardziej słoneczne dni potencjalni pracodawcy będą lepiej nastawieni do aspirantów niż w dni, gdy pada deszcz. Wszakże obserwatorzy życia społecznego z Uniwersytetu w Toronto postanowili to sprawdzić na próbie 3 tys. ludzi aplikujących do pracy. Wyniki nie były zaskakujące.

3. Kiedy przybyłeś na miejsce

Może ci się zdawać, że jeśli przyjdziesz na temat wiele wcześniej, wypadniesz lepiej. Niekoniecznie. Jeśli zjawisz się na miejscu dużo poprzednio czasem, możesz zaprzepaścić swe szanse.

- Oczywiście przybycie kilka minut wcześniej jest mile widziane jak i również w dużej mierze lepsze, niż przyjście zbyt późno. Jednak stawienie się na miejscu na temat pół godziny za wcześnie to już przesada. Zdołasz zostać odebrany jako postać zbyt nerwowa lub zrobić, że potencjalny pracodawca odczuje presję - mówi Lynn Taylor, ekspertka sektora zatrudnienia jak i również autorka książki "Tame your terrible office tyrant: how to manage childish boss behavior and thrive in your job".

4. Czy jesteś jedynym petentem tego dnia

Jeśli masz taką szansę, postaraj się wyjść na randkę na rozmowę innego poranka, niż twoi konkurenci. Jakim sposobem pokazuje badanie opublikowane po "Psychological Science", ludzie mogą mieć awersję do zbyt dobrego lub zbyt złego miary wielu ludzi tego samego dnia. To sprawia, hdy ocena najlepszych kandydatów jest zaniżana do średniej. Warto wiedzieć, że ta skłonność dotyczy tylko jednego miesiąca - jeśli np. zjawisz się na rozmowie dzień później, będziesz już oceniony niezależnie od konkurentów.

5. Co robisz, gdy czekasz na swoją kolej

Foto: tsyhun / Shutterstock

Rozmawianie za pośrednictwem telefon, jedzenie czy przeglądanie Facebooka to nie są najlepsze pomysły na zabicie czasu przed wejściem w rozmowę kwalifikacyjną. Lepiej spożytkować go na przypomnienie sobie najważniejszych informacji, uspokojenie oddechu, przećwiczenie przygotowanych wypowiedzi.

6. Jak traktujesz recepcjonistę/sekretarkę

Wielu pracodawców chce wiedzieć, przy jaki sposób radzisz sobie w kontaktach z pozostałymi ludźmi. Sposobem na to wydaje się obserwowanie, jak traktujesz np. ich asystentkę czy osobę pracującą na recepcji. Mają możliwość ją dokładnie wypytać, lub się przywitałeś, byłeś ujmujący itd.

7. Uścisk dłoni

Foto: areebarbar / Shutterstock

Uścisk dłoni to ważna rzecz w świecie biznesu. Podawanie ręki tak, że dopiero co czuć uścisk nie wydaje się być porządnie widziane, ale nie można też miażdżyć palców rozmówcy. Warto podczas wymiany uścisków ręki patrzeć w oczy jak i również uśmiechać się.

8. Czy przyjąłeś zaoferowaną kawę

Jeżeli podczas rozmowy o robotę ktoś - szczególnie ewentualny szef - proponuje tobie kawę - nie przyjmuj jej.

- Twój potencjalny pracodawca nie pragnie marnować czasu na sporządzanie ci kawy - tłumaczą John B. Molidor jak i również Barbara Parus, autorzy lektury "Crazy good interviewing: how acting a little crazy can get you the job".

9. Odcień twojego ubrania

Ubiór ma wielkie znaczenie podczas każdej sytuacji biznesowej, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Obowiązują tutaj ścisłe zasady dress code'u, także w kwestii kolorów.

W ankiecie CareerBuilder przeprowadzonej wśród ponad 2 tys. managerów wskazano, że niebieski oraz czarny są najmilej widzianymi kolorami u kandydatów do pracy.

10. Czy spoglądasz na zagarek lub telefon

Ludzie widzą, kiedy spoglądasz na telefon bądź zegarek, nawet jeśli w swoim przekonaniu robisz to wyjątkowo subtelnie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to zmniejsza twoje możliwości na sukces - sprawiasz wrażenie osoby niezaangażowanej przy rozmowę.

11. Czy usiadłeś, nim cię na temat to poproszono

Sposobem na okazanie szacunku swojemu rozmówcy wydaje się być poczekanie, aż zaproponuje pan, byś usiadł lub aż on usiądzie pierwszy.

12. Czy podtrzymujesz kontakt wzrokowy

Foto: Shutterstock

Uciekanie wzrokiem zanim osobą prowadzącą rozmowę lub patrzenie w podłogę nie stawia cię w rzetelnej pozycji. Ważne, by podtrzymywać kontakt wzrokowy, ale także nie wpatrywać się w rozmówcę przesadnie. Jeśli podczas spotkania jest kilka jednostek, należy nawiązywać kontakt wzrokowy z każdą z tych propozycji co jakiś czas.

13. Twoja postawa

Pamiętaj, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej siedzieć prosto, ze złączonymi kolanami, nie garbić się i nie zaakceptować wiercić. Postaraj się okazać się lekko wychylonym do przodu, w stronę rozmówcy a mianowicie to postawa, która pokazuje na zainteresowanie tym, jak ma do powiedzenia druga osoba.

14. Co robisz ze swoimi dłońmi

Przesadna gestykulują i nerwowe pocieranie rąk to rzeczy, ponad którymi należy zapanować przed rozmową o pracę.

15. Pytania, które zadajesz

Foto: antoniodiaz / Shutterstock

Istotne w trakcie rozmowy o pracę wydaje się być nie tylko to, jak odpowiesz na stawiane testowania, lecz także, które to pytania sam zadasz.

16. Jak kompetentny się wydajesz

O dziwo, wcale nie zaakceptować jest dobrze sprawiać wrażenie osoby bardzo kompetentnej. Pracodawca może poczuć się zagrożony, jeśli okażemy, że istniejemy bardziej biegli od jego. Należy pokazać, że świetnie znamy się na naszym, co robimy, ale nie podważać statusu osoby oferującej rozmowę.

17. Wówczas, czy się uśmiechasz

Foto: Shutterstock

Powszechnie wiadomo, iż uśmiech powoduje, że wydajesz się jednostką sympatyczniejszą i robisz bardziej wartościowe pierwsze wrażenie. Ważne, żeby uśmiech nie był sztuczny i nie sprawiał wrażenia wymuszonego.

18. Czy masz tatuaże lub piercing

Niestety, w wielu zawodach tatuaże i inne ozdoby organizmu nie są dobrze widziane. Jeśli masz taką możliwość, na czas rozmowy zakryj swoje tatuaże i zdejmij kolczyki z miejsc, które nie są uszami.

19. Język twojego ciała

Twój słownik jest bardzo ważny, lecz istotny jest również zbiór znaków twojego ciała. Eksperci wskazują, że twoje ruchy mają obowiązek stawić poniekąd odbicie posunięć twojego rozmówcy. To nie zaakceptować znaczy, że powinieneś parodiować to, co on wykonuje, lecz reagować na jego działania.

Autor: 35media
Związane z
Rozwoj osobisty
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Chojna-Duch, wiceminister finansów krytykuje rząd PO
Minister Sławomir Nowak forsował projekt ustawy o VAT zbyt "kosztowny" dla budżetu państwa - mówi po wywiadzie dla PAP była wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch. Jej zdaniem stwarzał pan olbrzymie pole…...
Chińczycy skontrolują polskie sady
Przed pierwszym sezonem eksportowym, na jesieni tegoż roku, chińscy inspektorzy skontrolują sady i pakowalnie jabłek pod kątem spełniania chińskich wymagań fitosanitarnych. Chęć eksportu tych owoców do Chin zgłosiło ponad 900…...
Chiny a gospodarka światowa. Jak na przykład duży wpływ ma chińskie spowolnienie?  Ze świata
Coraz niższy wzrost ekonomiczny, wojna handlowa z AMERYCE, pikujące indeksy giełdowe – coraz więcej niepokojących symptomów płynie z Chin. Czkawka ekonomiczna Kraju Środka ma możliwość mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki światowej.…...
CEPiK 2. 0. - osadzenia, kiedy wejdzie w życie
CEPiK 2. 0., innymi słowy nowa odsłona Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierujących, wejdzie w życie po połowie 2018 roku, a nie, jak zakładano, z początku przyszłego roku. System ma połączyć centralną…...
Ceny ropy spadają. Przez porozumienie z Iranem  Surowce
"Ruch jest pewien i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...
Ceny produktów mogą pójść przy górę  Pieniądze
W lipcu dziewiąty miesiąc z rzędu wzrósł - tym razem o 0, 4 pkt - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według instytutu mamy do czynienia…...
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Centrum zarządzania kryzysem migracyjnym
Państwa Stajnie Wyszehradzkiej powołają centrum kierowania kryzysem migracyjnym, które zostanie koordynowało działania w obszarze pomocy uchodźcom poza UE, w państwach takich jak Liban czy Jordania a mianowicie zapowiedzieli w poniedziałek…...
Nie znaleziono