Europa inwestuje w zieloną energię, natomiast my? "Na szarym końcu, 20 lat zapóźnienia"

🕓 27.07.2019
📂 Surowce
👁 203
🗨
Europa inwestuje w zieloną energię, a my? «Na szarym końcu»  Surowce

Gdyby przyjąć, że rozwój OZE jest - obok śmiertelności noworodków czy dostępu do odwiedzenia internetu - jednym ze wskaźników postępu cywilizacyjnego, to Polska jest na szarym końcu, z około 20-letnim opóźnieniem wobec wielu krajów Unii Europejskiej - powiada prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski.

W latach 2008-2013 kapitalizacja rynkowa pięciu największych producentów ciepła elektrycznej w UE - takich potentatów jak E. ON, RWE, Engie, EDF, Enel spadła o 37 proc., tj. o w porządku. 100 mld euro - wynika z opublikowanego parę dni temu raportu Carbon Tracker Initiative (CTI), internacjonalnego think tanku finansowego.

Duże zmiany

To rezultat głębokich zmian na branży energii elektrycznej zainicjowanych poprzez Unię Europejską. Po pierwsze, w latach 2008 a mianowicie 2013 popyt na energię elektryczną w UE spadł o 3, 3 proc. (przy jednoczesnym wzroście PKB sięgającym 4, 1 proc. ), udział węgla przy miksie energetycznym paliw gwoli elektroenergetyki spadł o czterech, 2 proc., po drugie, udział energetyki z OZE wzrósł w 2014 r. do 16 proc. - zauważyli autorzy raportu.

Polacy chcą tylko produkować energię. "Stawiają dzięki oszczędność"

Wnioski wyciągają wielcy inwestorzy finansowi. Niedawno norweski parlament zadecydował, że od momentu 2016 największy na świecie fundusz emerytalny rozpocznie wycofywanie się z inwestycji w firmy, którym minimum 30 proc. dochodów przynosi węgiel. Podobnie postąpił francuski gigant ubezpieczeniowy AXA, który podjął decyzję o wycofaniu swoich kapitałów z inwestycji przy wydobycie i eksploatację węgla.

Grupa Santander poinformowała, że wraz z kanadyjskimi funduszami emerytalnymi utworzy kasa, który będzie inwestować po OZE. Na początek swoim aktywa mają wynieść dwóch mld dol. W niedawnych dniach IKEA przekazała, hdy zainwestuje 1 mld euro w odnawialne źródła ciepła oraz w pomoc biednym krajom w walce wraz z zmianami klimatu. Google zapowiedział, że w ciągu najbliższych 5 lat chce w całości przełączyć się na napięcie ze słońca.

Całkowicie bez węgla?

Prezes Instytutu Energii Odnawialnej zwraca też uwagę na stwierdzenia ubiegłotygodniowego szczytu G7, spośród których wynika, że do końca tego stulecia potrzebna jest całkowita dekarbonizacja. Niemieckie media przewidują jednak, hdy proces ten to prędzej nie perspektywa ośmiu dekad, lecz kilkunastu lat. a mianowicie To się układa w pewną sekwencję. Świat nie zaakceptować zwariował na punkcie ekologii i klimatu, OZE wówczas już nie jest fanaberia, tylko twardy interes. OZE są absolutnie przyszłością energetyki i wielki biznes obecnie to wie - powiada Wiśniewski.

Pytany na temat pozycję Polski w oryginalnej rzeczywistości Wiśniewski nie ma wątpliwości. - W sytuacji wielkich źródeł nowoczesnych OZE (farmy wiatrowe zarówno lądowe i morskie, fotowoltaiczne, biogazownie) przy stosunku do UE posiadamy opóźnienia ok. 20-letnie. Przy przypadku mikrogeneracji dzieli naszą firmę dekada, ale w naszym przypadku świat szybciej ucieka i nie będzie oczekiwał na maruderów - mówi.

Autonomiczne samochodu coraz bliżej. Odmienią światową gospodarkę

Jako przykład zapóźnień przekazuje udział energii z fotowoltaniki w przeliczeniu na główkę mieszkańca. W Niemczech to już niemalże 1000 Wat, w Polsce - 1, najmniej w UE. Innymi słowy - jak zauważa - poziom niższy niż przy niektórych krajach afrykańskich. a mianowicie Podobieństwo z Afryką wynika tu także z twierdzenia, że niemalże połowa dyspozycji fotowoltaicznych w Polsce także nie jest przyłączona do odwiedzenia sieci – zjawisko niespotykane w UE - dodaje.

- Przespaliśmy polski czas. Od 2008 r. realizowaliśmy politykę przeciągania, opóźniania i wreszcie nierealizowania ustaleń z 2007 r i karmienia państwowych monopoli rentą zaniechania. Używa się argumentów finansowych, że OZE wydaje się bardzo drogie (... ). Początkowo - coś znacznie więcej aniżeli tylko w Polsce - pokutowało wygodne, ale złudne myślenie, hdy to UE jest niemądra i naiwna, bo nakłada na siebie ograniczenia, następnie, że w tej Unii europejskiej szczególnie dziwni są Republika federalna niemiec, potem, że Brytyjczycy. Jednak gdy do władzy doszedł Barack Obama i OZE ruszyły w Stanach, natomiast następnie w Chinach jak i również Indiach, tego typu myślenia w kategoriach racjonalnych nie zaakceptować dało się utrzymać. Świat zwycięża rentą innowacyjności, a my zostaliśmy po niewłaściwej stronie www osi historii - dodaje.

Duże inwestycje

Prezes IEO zwraca uwagę, iż na starym kontynencie rocznie inwestuje się w ok. 30 GW nowych mocy. W 2004 r. źródła niekonwencjonalne po raz pierwszy zyskały na tym polu przewagę. Aktualnie - jak podkreśla - w źródła konwencjonalne nie ma już żadnych oryginalnych inwestycji. Potwierdziły to po br. największe europejskie przedsiębiorstwa energetyczne zapowiadając, że całkowicie wycofują się z takich inwestycji.

Nie odnosi się do do polskich koncernów energetycznych. Obecnie, za ok. trzydzieści mld zł powstają świeże bloki konwencjonalne: w Kozienicach (buduje go Enea), we Włocławku (PKN Orlen), przy Opolu i Turowie (PGE), Jaworznie i Stalowej Woli (Tauron). To konieczne, bo niebawem swój żywot zakończą stare czterdziesto- i trzydziestoletnie bloki, co oznacza, hdy w polskim systemie braknie energii. Nadal też obecny jest plan budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej o mocy 3 GW, co - jak zauważa prezes IEO - jest też ewenementem w UE.

Niemcy uciekają od momentu węgla. Priorytetem zielona inwencja

Jak dodaje, Instytut opracował porównanie kosztów 3 GW elektrowni atomowej i równoważnej ilości energii wyprodukowanej za pośrednictwem morską farmę wiatrową. - Porównywaliśmy najdroższą energię odnawialną z energią jądrową. Wychodziło 110 euro za MWh z atomu i jedynie 100 euro z równoważnej pod względom produkcji energii farmy morskiej (5, czterech GW), gdyby były tworzone w tym samym okresie. W to były wliczone koszty bilansowania - powiada.

Jego zdaniem wątpliwy jest argument o potrzeby budowy nowych konwencjonalnych bloków mieszkalnych, bo za chwilę padną stare. - Spora ilość ludzi bloków jest niepotrzebna. Dawniej planowało się nowe bloki, by pokryć szczytowe zamówienie zimą (... ) Lecz powoli efekty przyniosła termodernizacja, efektywność energetyczna, nowe wzorce budowlane i szczyt zimowy spada (... ). W szczycie nasze zapotrzebowanie wydaje się być rzędu 26 GW jak i również nic nie wskazuje iż istotnie wrośnie, przesunie się tylko na okres niezaangażowany. Teraz mamy zamontowane 38 GW i czyli, iż jeśli zbudujemy nowe bloki ze względu na popyt w szczycie zimowym, to my tych bloków nie zaakceptować wykorzystamy. Za to poniesiemy koszty tych przedsięwzięć. Ów inwestycje nigdy się odrzucić skapitalizują - mówi.

Kilka możliwości

Jego zdaniem, jeśli mamy czymś zastępować stare bloki, to powinno to być coś kompletnie nowego, a nie nowocześniejsze bloki węglowe. - Dysponujemy wszystkie potrzebne zasoby. Nasze państwo leży w strefie klimatu umiarkowanego, mamy biomasę, którą możemy znacznie lepiej użyć niż obecnie, mamy wystarczającą ilość wiatru, słońca, geotermii, ale te zasoby stosujemy tylko w ułamku procenta - zaznaczył.

Jak dodaje, na europejskim rynku hurtowym energia z OZE zaczęła wypychać droższą siłę konwencjonalną. - Cena siły hurtowej z Niemiec przy kontraktach na lata 2016 - 2018 jest w znacznym stopniu opłacalna o 50 - sześcdziesięciu zł na megawatogodzinę w stosunku do polskiej - mówi. Nic nie pokazuje na to, aby ten kierunek można było odwrócić - dodaje. Tymczasem UE domaga się rozbudowy połączeń międzysystemowych, jakich minimalny poziom do 2020 roku określono na 10 proc. zainstalowanej zdolności produkcji energii elektrycznej w państwach członkowskich, a w 2030 roku – na kolejny proc.

Jego według, przy naszym stanie sieci energetycznych i przy potencjale krajowego przemysłu zielonych inżynierii, jeśli w jakimś obszarze energetyki możemy próbować nadgonić dystans do krajów UE, to jest rozproszenie produkowaniu energii przez małych wytwórców o mocach do jednej MW i mikrowytwórców a mianowicie prosumentów.

Autor: Джастин
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Energetyka nuklearna i przemysł nieziemski. Chiny i Indie odbezpieczą nowy rodział współpracy  Informacje
Chińska przedsięwzięcie budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...
Emilewicz: rząd chce, by typowy Polak nie odczuł wzrostu ceny prądu  Surowce
Ustawa o cenach prądu do odwiedzenia poprawy. Zielone światło od momentu Senatu Ceny prądu pod spodem napięciem. Bruksela chce pomocniczych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa…...
Embargo na jabłka i świeże sankcje UE. Oglądaj TVN24 BiŚ  Informacje
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom Moskwa chce…...
Elon Musk rezygnuje z wykorzystywania platyny przy produkcji samochodów  Tech
Elon Musk, twórca Tesli, zapowiada koniec używania szkodliwej platyny. Pojazdy bateriowe mają pomóc w redukcji spalin, jak również przekierować rynek na nowe tory. Nie tylko Musk chce produkować coraz doskonalsze samochody elektryczne.…...
Ekspert: Dodatkowe zasoby emerytalne powinni gromadzić już 30-latkowie
Dodatkowe pieniądze na emeryturę powinni zacząć przechowywać już obecni 30-latkowie – uważa dr Marek Szczepański. Jego zdaniem, dotychczasowe zachęty do uczestnictwa w dodatkowych systemach emerytalnych są zbyt słabe. Wskazał, że "demografia jest…...
Eksperci: niestabilność polityczna największa od czasu zimnej wojny  Wraz z świata
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Ekonomiści: dobry odczyt PMI po grudniu zapowiada poprawę koniunktury
Dobre odczyty PMI zbytnio grudzień dowodzą lepszej koniunktury w przemyśle i pokazują na większą wiarę naszych przedsiębiorców w inwestycyjne odbicie - komentują ekonomiści, pytani o ogłoszony w poniedziałek wskaźnik…...
EBI zarzuca VW wprowadzanie po błąd ws. manipulacji spalinami  Moto
400 mln euro kredytu udzielonego Volkswagenowi przez EBI mogło zostać wykorzystane do zaprojektowania urządzenia manipulującego pomiarem toksyczności spalin w wozach - mówi szef instytucji finansowej Werner Hoyer. Jak dodaje…...
Nie znaleziono