Akcje Facebooka zanurkowały na publikacji wyników dziennikarskiego śledztwa

🕓 17.06.2019
📂 Tech
👁 122
🗨
Akcje Facebooka straciły mocno w wartości  Tech

Akcje Facebooka straciły silnie na wartości po naszym, jak media ujawniły efekty dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności firmy Cambridge Analytica. Firma miała pozyskiwać dane odbiorców portalu społecznościowego i używać je do kampanii politycznych.

W weekend brytyjski "The Observer" opisał proceder pozyskania danych użytkowników Facebooka przez firmę analityczną Cambridge Analytica. Problem może odnosić się nawet 50 mln użytkowników wortalu. Cambridge Analytica pozyskiwała dane przy użyciu jednej z produktów i wykorzystywała je następnie w swoich kampaniach. Dane zbierane w celach prawdziwych miały być wykorzystywane, podług gazety, w celach politycznych, co mogło być naruszeniem prawa.

firma prawdopodobnie naruszyła prawo, pozyskując i wykorzystując w celach handlowych (http://www.tvn24.pl) (http://www.tvn24.pl) firma przypuszczalnie naruszyła prawo, pozyskując jak i również wykorzystując w celach handlowych (http://www.tvn24.pl) (http://www.tvn24.pl)

Analitycy spółki pracowali m. in. na rzecz zwolenników brexitu i Donalda Trumpa w trakcie kampanii prezydenckiej w 2016 r..

Sąd uderza w Facebooka. Kwestionuje użycie danych osobowych

Efekty śledztwa dziennikarskiego są prezentowane równolegle przez "The Observer", brytyjską telewizję "Channel 4" a także amerykański dziennik "New York Times". Redakcje zapowiedziały pierwotnego kontynuację w kolejnych dobach.

Stanowisko Facebooka

Już przy 2015 roku prawnicy Facebooka poprosili o usunięcie informacji, ale - jak wynika z informacji "Observera" - pomimo tego wciąż jest wiele kopii bazy danych, które pozostają używaniu.

Tuż przed tym, kiedy pierwsze doniesienia zostały umieszczone w internecie, Facebook poinformował, że w związku spośród zarzutami zdecydowano o zawieszeniu dostępu Cambridge Analytica w celu platformy.

"Jeśli wiadomości wciąż istnieją, będzie to złamaniem polityki Facebooka oraz naruszeniem zaufania i deklaracji poczynionych przez tę spółkę, które nie są do zaakceptowania" - głosi poniedziałkowe stanowisko Facebooka.

Cambridge Analytica zaprzecza doniesieniom medialnym o nadużywaniu danych jak i również twierdzi, że usunęła każde informacje uzyskane dzięki programów z Facebooka. - Nie jesteśmy jedyną firmą korzystającą z danych z serwisów społecznościowych w celu wydobywania informacji o użytkownikach a mianowicie mówili we wtorek reprezentanci firmy, cytowani przez Reutersa.

Akcje w dół

Po ujawnieniu informacji warsztaty akcji Facebooka na Wall Street poszedł ostro po dół, ciągnąc za sobą inne spółki z sektora multimedialnego. Akcje Facebooka straciły blisko 7 proc.

Reuters zauważa, że to najmocniejszy spadek papierów giganta od czasu ponad 4 lat. Filia wyliczyła, że wartość Facebooka zmalała w poniedziałek o prawie 35 mld dolarów. Na koniec poniedziałkowej sesji akcje były wyceniane na pułapie około 172 dolarów (185 dolarów w piątek 16 marca).

Podłoże: stooq. pl Gigantyczne upadki wartości akcji Facebooka

W poniedziałek mocno traciły także akcje pozostałych spółek z grupy FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet's Google). Część spadków kojarzy się z planami Komisji Europejskiej przedstawionymi w sobotę o nałożeniu 3-proc. podatku od przychodów brutto przy zależności od kraju pochodzenia użytkowników.

Autor: daveman
Tech
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Apartament Tommy’ego Hilfigera w Świeżym Jorku - zdjęcia
Projektant i biznesmen Tommy Hilfiger od 2013 r. próbuje sprzedać swój mieszkanie w Nowym Jorku, znajdujący się w legendarnym, luksusowym hotelu Plaza. Najpierw wystawiono "mieszkanie" za 80 mln dolarów…...
Agencja TVN rozpoczyna współpracę spośród ENEX-em  Informacje
Agencja TVN startuje współpracę z ENEX-em (European News Exchange). Dzięki temu będzie ona w Naszym narodzie wyłącznym dystrybutorem materiałów wideo produkowanych przez największe stacje telewizyjne. To pierwsza tegoż typu umowa w…...
Agencja DBRS utrzymała rating Naszego kraju  Ze świata
Kanadyjska agencja ratingowa DBRS utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej oraz lokalnej na pułapie „A”. Perspektywa ratingu wydaje się być „negatywna”. DBRS zaczęła wydawanie ratingu Polski w grudniu 2015 r. Wtenczas…...
Afera Kaspersky Lab - powiązania z rosyjkim rządem
Oto wywiad kolejnego kraju podaje w wątpliwość bezstronność programu antywirusowego Kaspersky Lab. Tylko co z tegoż wynika dla nas, typowych internetowych klikaczy? O sprawie donosi "Financial Times", powołując się na zalążek…...
Nie znaleziono