Użytkownicy znów są źli w Facebooka. Tym razem spośród powodu aplikacji mającej poprawiać prywatność

🕓 28.07.2019
👁 173
🗨
Facebook promuje Onavo - aplikację, która cię szpieguje

Facebook zachęca internautów do ściągnięcia aplikacji, która to usprawniać ma bezpieczeństwo pierwotnego kont. Zapomina przy naszym jasno przekazać, że program należy właśnie do Facebooka, a ja jej pomocą firma Marka Zuckerberga zbierać może dane odnośnie tematu użytkowania z innych aplikacji w naszym telefonie.

W aplikacji Facebooka na iOS pojawiła się element "Protect". Po kliknięciu w nią trafiamy na stronę aplikacji Onavo Protect w App Store. Facebook kupował izraelskie Onavo w 2013 roku. Od tamtej pory firma jest na danych zbieranych przez aplikację na rzecz korzystania z innych programów na telefonach.

"The Wall Street Journal" informował, że firma korzystała wraz z danych Onavo, by zbadać, że zmalał użytek Snapchata po wprowadzeniu formatu Stories w Instagramie. Dane spośród Onavo miały też zainspirować Facebooka do stworzenia funkcji grupowego wideoczatu w programów Messengera – ta natomiast przypominała funkcję z innej aplikacji o nazwie Houseparty.

Foto: zrzut ekranu Funkcja Protect w Facebooku przenosi do strony programów Onavo w App Store

Krytycy zwracają uwagę, hdy Facebook nie zaznacza wyraźnie swoich powiązań z Onavo. Użytkownicy mogą nie wiedzieć, że firma wykorzysta wiadomości dotyczące korzystania przez nich z telefonu.

Facebook nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Ezrez Naveh, product manager w Onavo, powiedział serwisowi TechCrunch, iż aplikacja zbiera dane dotyczące transmisji danych, ponieważ "pomagają w rozpoznawaniu taktyk użytych przez czarne charaktery". Naveh zaznaczył też, że produktów informuje użytkowników o zbieraniu danych jeszcze przed pobraniem programu.

Czym wydaje się Onavo

Onavo to przede wszelkim VPN (ang. Virtual Private Network). Na rynku jest wiele VPN-ów i wszelkie robią to samo – przekierowują ruch internetowy w zewnętrzne serwery.

Pozwala to użytkownikom na zamaskowanie swojej aktywności przed producentami internetu. Może też zrobić, że przeglądarka internetowa zostanie działała, jakby komputer znajdował się w innym państwie. VPN-y zwykle szyfrują również ruch internetowy, co zawadza prześledzenie aktywności danej jednostki.

Wiele VPN-ów wówczas płatne usługi. AnchorFree Hotspot Shield kosztuje 13 dolarów miesięcznie lub 120 dolarów rocznie. Inne, jak Onavo Protect, są darmowe.

Po ściągnięciu Onavo użytkownicy dają Facebookowi pozwolenie na zbieranie danych o wdrożeniu przez nich danych internetowych. Facebook ma Onavo, więc ma dostęp do ludzi danych. Dostawcy internetu potrafią nie wiedzieć, co robisz, ale Facebook będzie patrzył. Jeśli masz zainstalowane Onavo i spędzasz codziennie dwie godziny na Twitterze – firma Zuckerberga będzie o tym wiedzieć.

Dlaczego ludzie się tym przejmują?

Facebook nie informuje wprost o powiązaniach z Onavo. Jeśli nie klikniesz przy "Czytaj dalej" w App Store, możesz nawet nie dowiedzieć się, że program należy do Facebooka.

– W ramach owego procesu Onavo zbiera wiadomości o wykorzystaniu przez cię danych internetowych. Analiza odwiedzania stron, korzystania z aplikacji jak i również danych pomaga nam usprawnić funkcjonowanie Onavo. Ponieważ należymy do Facebooka, dane te posługują też usprawnieniu produktów i usług Facebooka. Pozwolą odkryć, jakie produkty i usługi lubią użytkownicy – czytamy w opisie.

John Gruber, popularny bloger piszący o sprzętach Apple’a, nazwał Onavo aplikacją szpiegowską. Dell Cameron z Gizmodo napisał, że program wydaje się wampiryczny i zalecił czytelnikom, by nie ściągali programów.

Autor: ariebingbomb
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Facebook i Google - odpowiedzialność za treści, reklama
Para Facebook-Google zgarnia około 60 proc. globalnych przychodów z reklamy online i dyktuje warunki zarówno twórcom treści, na których zarabia, jak i reklamodawcom, za pomocą którym zarabia, co oczywiście ani…...
Eurostat: Ceny prądu w UE najwyższe w Belgii, najniższe w Bułgarii  Pieniądze
ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór naokoło Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...
Europa inwestuje w zieloną energię, a my? «Na szarym końcu»  Surowce
Gdyby przyjąć, że rozwój OZE jest - obok śmiertelności noworodków czy dostępu do odwiedzenia internetu - jednym ze wskaźników postępu cywilizacyjnego, to Polska jest na szarym końcu, z około 20-letnim opóźnieniem wobec…...
Energetyka nuklearna i przemysł nieziemski. Chiny i Indie odbezpieczą nowy rodział współpracy  Informacje
Chińska przedsięwzięcie budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...
Emilewicz: rząd chce, by typowy Polak nie odczuł wzrostu ceny prądu  Surowce
Ustawa o cenach prądu do odwiedzenia poprawy. Zielone światło od momentu Senatu Ceny prądu pod spodem napięciem. Bruksela chce pomocniczych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa…...
Embargo na jabłka i świeże sankcje UE. Oglądaj TVN24 BiŚ  Informacje
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy wygrywają nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom Moskwa chce…...
Elon Musk rezygnuje z wykorzystywania platyny przy produkcji samochodów  Tech
Elon Musk, twórca Tesli, zapowiada koniec używania szkodliwej platyny. Pojazdy bateriowe mają pomóc w redukcji spalin, jak również przekierować rynek na nowe tory. Nie tylko Musk chce produkować coraz doskonalsze samochody elektryczne.…...
Ekspert: Dodatkowe zasoby emerytalne powinni gromadzić już 30-latkowie
Dodatkowe pieniądze na emeryturę powinni zacząć przechowywać już obecni 30-latkowie – uważa dr Marek Szczepański. Jego zdaniem, dotychczasowe zachęty do uczestnictwa w dodatkowych systemach emerytalnych są zbyt słabe. Wskazał, że "demografia jest…...
Nie znaleziono