Indie budują bazę danych biometrycznych na temat obywatelach. Sprawa budzi ogromne kontrowersje

🕓 15.07.2019
👁 12
🗨
Dane biometryczne - Indie konstruują ogromną bazę

Indie zbierają odciski palców, skany oka i zdjęcia ponad 1, trzy mld osób. Po to, by zbudować bazę informacji biometrycznych o obywatelach w zakresie projektu o nazwie Aadhar, czyli "Dowód". Pomagają do tego amerykańskie firmy technologiczne Apple i Google.

Pomysłodawcą stworzenia takiej bazy danych jest indyjski miliarder Nandan Nilekani, jeden z założycieli firmy konsultingowej Infosys.

Z doniesień lokalnym mediów wynika, że szefowie amerykańskich firm technologicznych - metrów. in. Apple'a i Google'a konsultują się z przedstawicielami administracji rządowej. Jak komunikuje serwis Huffington Post, projekcie bardzo pochlebnie wyraża się też prezes Microsoftu.

Kontrowersje wokół projektu Aadhar

Jednak przedsięwzięcie budzi kontrowersje. Rzeczą zajął się nawet indyjski sąd najwyższy, który wciąż w sierpniu ma orzec, czy prace nad tego rodzaju bazą danych są zupełnie legalne.

Rozpoczęto je 9 lat temu. Oryginalnie miał być to tylko system pomagający rozdzielać zasiłki i wsparcie pomocowe dla najbiedniejszych mieszkańców Indii.

W minionych latach jednak system stał się czymś znacznie bardziej rozbudowanym. Obecnie obejmuje niemal wszystkie rodzaje usług urzędów państwowych a mianowicie począwszy od kartek pożywnych, przez proces uzyskiwania paszportu, aż po rejestrację numeru telefonu komórkowego - melduje Huffington Post.

Zobacz też: Indie kierunkiem dla Polski. Rządowa agencja otworzy tam swoją placówkę

Błędy w jego działaniu nieraz doprowadzały do odcięcia mln mieszkańców Indii od świadczeń pomocy społecznej. Natomiast rozrost projektu Aadhar wzbudza testowania wśród ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, a także eksploratorów społecznych, którzy wskazują, iż Indie zmierzają w kierunku budowy państwa opartego dzięki nadzorze cyfrowym obywateli, wzorowanym na modelu chińskim.

USA też miały dysponować podobną bazę danych

Istnieją podobieństwa pomiędzy bazą danych Aadhar a proponowanymi systemami, które miały zbierać dane o obywatelach USA. Jak przypomina Huffington Post, w 2011 roku po wrześniowych atakach terrorystycznych budowę oprogramowania owego rodzaju zaproponował administracji rządzącej szef firmy Oracle Larry Ellison. System miał zapewniać zbieranie danych identyfikacyjnych wszelkich mieszkańców kraju, które miały być gromadzone w scentralizowanej bazie danych.

Projekt Ellisona nigdy nie wszedł w fazę realizacji ze względu na obawy o naruszenie prywatności obywateli i sprzeciw struktury działających na rzecz wolności obywatelskich.

W Indiach natomiast podobnych obaw jak i również działań aktywistów zabrakło, zatem projekt mógł być wyjąwszy przeszkód realizowany - wykrywa Huffington Post.

Czym ma być Aadhar

Miliarder Nilekani koncept bazy danych Aadhar przedstawiał początkowo jako strategia na walkę z dręczącą Indie korupcją, którą przeżarty był system redystrybucji socjalnej.

Według Huffington Post lobbował w indyjskim rządzie za szerokim wykorzystaniem stworzonego przez siebie systemu, a największe wpływy uzyskał zbyt kadencji premiera Narendry Modiego. To za jego rządów Aadhar stał się konieczny przy wykonywaniu niemal wszystkich czynności administracyjnych.

Obecnie dwunastocyfrowy numer identyfikacyjny Aadhar jest przypisany do więcej niż miliarda osób zamieszkujących Indie, czyli około 89 proc. populacji tego kraju.

Jak donosi Huffington Post, firmy technologiczne mogą wykorzystywać integrację z systemem Aadhar do tworzenia zaawansowanych kont obywateli Indii, co budzi obawy o wykorzystanie tych możliwości w przyszłości do celów komercyjnych.

Numerów identyfikacyjnych Aadhar używa obecnie m. in. w swych usługach Microsoft, który po komunikatorze Skype umożliwia weryfikację tożsamości użytkownika po wpisaniu tego numeru w szyba aplikacji.

Sąd znakomity w Indiach jeszcze w pod koniec lata ma ocenić, czy 27 petycji, które wpłynęły przeciw działaniu systemu Aadhar, dzierży podstawę prawną i bądź projekt budowy wielkiej listy danych biometrycznych o obywatelach powinien być realizowany nadal, bądź ma być przerwany.

Autorzy petycji - wśród nich prawnicy, prowadzący zajęcia, oraz emerytowany, 92-letni sędzia - argumentują, że Aadhar wspomaga istnienie nierówności społecznych i utrudnia dostęp do pomocy państwa, która obywatelom należy się bezwarunkowo. Twierdzą również, że stosowanie systemu do śledzenia i profilowania obywateli jest niezgodne z obowiązującą w Indiach konstytucją.

Autor: AndreyBogatyrev
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Czy warto wysyłać tradycyjne CV?
Pierwszą rzeczą, jaką czynią ludzie szukający pracy wydaje się uaktualnienie i wysłanie CV. To najłatwiejszy sposób, aby zaprezentować przyszłemu pracodawcy praktyki i umiejętności. Jednak w czasach popularności takich portali jak Goldenline czy LinkedIn…...
Czy można wziąć urlop dzięki żądanie majówkę? Prawnik wyjaśnia
Czy szef może nie użyczyć nam urlopu na żądanie? Czy może nas z urlopu odwołać? I lub musimy odbierać od szefowi telefon podczas wypoczynku? Na te pytania w TVN24 BiS odpowiadała Zuzanna…...
Czego Polacy szukali w Yahoo w 2017 roku  Media
Losowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, przepisy na grzyby, fidget spinner czy San Escobar - między innymi te hasła najbardziej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2017 roku kalendarzowego. W światowym…...
Cyberbezpieczeństwo. W 2015 roku wzrosła liczba ataków hakerów  Tech
Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości internetu. Nasze państwo zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy prawa…...
Coraz więcej niezapłaconych podatków. Fiskus czeka na 38 mld złotych
"Absolutny rekord" przy PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, lecz z warunkami Coraz skromniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...
Coca-Cola oskarżana o «szpiegostwo»  Informacje
Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium Rozmowy USA-Chiny. Trump podał…...
Co trzeba mieć, by być wśród 10 proc. najbogatszych? Wystarczy mieszkanie w Stolicy  Nieruchomości
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Co przeszkadza w pracy?
Powinniśmy pracować 8 czy sześć godzin dziennie? A może w już w 4 wyrobimy się z ze wszystkimi zadaniami? Okazuje się, że efektywność naszej roboty zależy także od powodów zewnętrznych.…...
Nie znaleziono