Kolejne służby podejrzewają, że Kaspersky jest uchem Rosji. Jak z tego wynika?

🕓 16.06.2019
👁 10
🗨
Afera Kaspersky Lab - powiązania z rosyjkim rządem

Oto wywiad kolejnego kraju podaje w wątpliwość bezstronność programu antywirusowego Kaspersky Lab. Tylko co z tegoż wynika dla nas, typowych internetowych klikaczy?

O sprawie donosi "Financial Times", powołując się na zalążek w brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ.

Chodzi szczególnie o klientów banku Barclays, który od momentu 2008 r. w zestawie z usługami dodaje subskrypcję na program Kaspersky'ego. Brytyjski wywiad podejrzewa, że zbytnio pośrednictwem programu gromadzono informacje o klientach. Ma możliwość to dotyczyć nawet dwa mln osób, w tymże VIP-ów - jak przedstawicieli brytyjskiego rządu.

Wywiad - zdaniem dziennika FT - nie kontaktował się z bankiem i nie zaakceptować ma na to twardych dowodów. Sam Barclays zakończył umowę z Kaspersky'm, powołując się na aspekty komercyjne, bez związku wraz z GCHQ.

To następna scena rosyjskiego dramatu. Choć pogłoski o tej sprawie krążą od lat, to właściwym otwarciem spektaklu był dokument podpisany we wrześniu przez Elaine Duke, sekretarz bezpieczeństwa narodowego USA. Dała agencjom rządowym 90 dzionki na pozbycie się produktów Kaspersky'ego i przesiadkę na inne rozwiązania. Dla świata to był jasny sygnał.

Amerykanie bali się o delikatne informacje. Jak uzasadniała Elaine Duke:

Departament wydaje się zaniepokojony powiązaniami pewnych jednostek z Kaspersky Lab wraz z rosyjskim wywiadem i pozostałymi agencjami rządowymi, a także wymogami lokalnego prawa, które pozwala agencjom skłonić do odwiedzenia współpracy organizacje jak Kaspersky np. do przechwytywania informacji przesyłanych do rosyjskiej sieci.

Scenariusz do drugiego aktu, tym razem tragikomicznego, przybył z Izraela. Pokazało się, że izraelski rozmowa włamał się do internecie Kaspersky'ego i w momencie rzeczywistym obserwował, jak Rosjanie inwigilują Amerykanów. Szpiegowanie szpiegujących - trudno nie ocenić ironii. Izraelczycy, jak na przykład twierdzą, mają na to dowody.

Zobacz również: Program firmy antywirusowej został zhakowany. Dotyczy milionów użytkowników

Kaspersky Lab znów podejrzewany o kolaborację

Można by pytać, dlaczego - skoro mówi się o tym od lat - ktoś w końcu nie odkryje kart i odrzucić rozwiąże tej sprawy przy jednym spotkaniu, a porządnie?

Po pierwsze, dowody bardzo ciężko znaleźć. Po drugie, rozmowy amerykański czy brytyjski tego rodzaju dowody zapewne mają, ale nie kwapią się do odwiedzenia ich ujawniania. Z zwyczajnego powodu - wraz z dowodami mogłyby "spalić" swoje kontakty, narzędzia wywiadowcze, przejęte maszyny w konkurencyjnych sieciach, nie wspominając już w ten sposób, jak duży wpływ terminowo ujawnienia potencjalnych dowodów dzierży polityka.

Co na to sam Kaspersky? Na pozór wszystko pasuje. Przecież Eugene Kaspersky studiował na uczelni współfundowanej przez KGB, tym samym jest agentem lub wraz z agentami pracuje. Z innej strony, wielka mi wówczas dedukcja - to niby twierdzić, że jest się ekspertem matematyki, bo umie się dodać dwa do odwiedzenia dwóch. A w tego rodzaju owianych tajemnicą państwową sytuacjach nic nie wydaje się być czarno-białe. Jak na przykład w życiu.

Co ma do powiedzenia sam Kaspersky?

Gdy go na temat to zapytałem (link do odwiedzenia wywiadu tutaj), zirytował się. Powiedział, że wciąż i wciąż musi odpowiadać dzięki te zarzuty. Że jak najbardziej, studiował na uczelni, jakiej jednym z fundatorów była KGB, ale nigdy nie pracował dla tej służby, a jedyne, co jemu z tych czasów pozostało, to stara kurtka wojskowa w szafie.

W ciągu tych kilku godzinek, jakie z nim spędziłem (także w kuluarach), nie zaakceptować widziałem oznak fałszu, choć do tematu podchodziłem dzięki różne sposoby. Czy czegoś to dowodzi? Niczego. Może nie ma z tym niczego łącznego. Może jest wytrawnym biznesmenem i dobrze się tuszuje lub nie wie, iż rosyjski wywiad zrobił osobiście z jego programu bramkę wywiadowczą, bo i tego wykluczyć nie możemy.

Co z tegoż wszystkiego dla nas powstaje?

Kaspersky Lab ma ponad 400 mln klientów na świecie. Powiedzmy sobie szczerze, nie zaakceptować pojawili się znikąd. Kaspersky (pomijając rzekomą warstwę szpiegowską) to jeden z najkorzystniejszych programów antywirusowych, którego najbardziej liczną bodaj zaletą, nie licząc dużej bazy wirusów, był fakt, że nie zajmuje zanadto pamięci komputera.

Tylko nieliczni na świecie mają wiedzę i sprzęt, by sprawdzić, czy faktycznie coś jest na rzeczy i Kaspersky (lub rosyjski wywiad za pomocą Kaspersky'ego) gromadzi informacje.

Za to dosłownie każdy potrzebuje programu antywirusowego. Czy mnie, zwykłym użytkownikom, się wówczas podoba czy nie, całkowitej prawdy nie poznamy.

Niewiele możemy zrobić. Całokształt sprowadza się do niepodpartego niczym konkretnym zaufania. Bądź Kaspersky działa na zlecenie rosyjskiego wywiadu? Nie jesteśmy wstanie tego wykluczyć, zwłaszcza, po obliczu ostatnich doniesień.

Jednocześnie nie zdziwiłbym się, gdyby zarzut kolaboracji wraz z wywiadem adresowano do a mianowicie przykładowo - amerykańskiego Symanteca (Norton), niemieckiej KG (Avira), czy jakiekolwiek innego antywirusa.

Stąd klient, który zwyczajnie nie ma szans zrozumieć pewnych przebiegów, musi założyć, że w każdej sytuacji ktoś może podsłuchiwać bądź przynajmniej ma narzędzia, aby taki podsłuch prowadzić. Jak i również z takim założeniem podjąć decyzję, czy woli, żeby podsłuchiwali Amerykanie, Rosjanie bądź jeszcze inny naród.

Ja nazywam to "mniejszym złem". Mój kolega żurnalista w jednej z internetowych dyskusji użył określenia "koncepcja słusznego podsłuchu". Najgorsze, iż jedno drugiego nie wyklucza.

Ale zbyt głęboko nurkujemy w tej paranoi. Pamiętajmy, że większości wraz z nas, zwykłych użytkowników, nie leży w sferze zaintrygowania wywiadów. Za to niesłychanie interesujemy internetowych przestępców, dlatego nie powinno się nawet dzięki chwilę opuszczać gardy w trakcie korzystania z sieci.

Autor: BeakerTD
Technologie
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Apartament Tommy’ego Hilfigera w Świeżym Jorku - zdjęcia
Projektant i biznesmen Tommy Hilfiger od 2013 r. próbuje sprzedać swój mieszkanie w Nowym Jorku, znajdujący się w legendarnym, luksusowym hotelu Plaza. Najpierw wystawiono "mieszkanie" za 80 mln dolarów…...
Agencja TVN rozpoczyna współpracę spośród ENEX-em  Informacje
Agencja TVN startuje współpracę z ENEX-em (European News Exchange). Dzięki temu będzie ona w Naszym narodzie wyłącznym dystrybutorem materiałów wideo produkowanych przez największe stacje telewizyjne. To pierwsza tegoż typu umowa w…...
Adam Rapacki przed komisją do odwiedzenia spraw VAT
Aktywność policji w zwalczaniu przestępstw dotyczących między innymi VAT nie była przy latach 2008-2009 mniejsza aniżeli dziś - ocenił we wtorek przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT Adam Rapacki, były wiceszef…...
9 finalistów konkursu na lokalny samochód elektryczny  Moto
Spółka ElectroMobility Poland ogłosiła dziewięciu finalistów konkursu na karoserię polskiego auta elektrycznego. Rozstrzygnięcie konkursu jak i również wybór laureatów planowane wydaje się na połowę września, Przez dwa ostatnie dni każdy uczestnik…...
Nie znaleziono