Temat: Gaz

🕓 02.07.2019
👁 68
🗨
Bruksela zrealizuje pomysł Tuska? Nowy komisarz chce wspólnych promocji gazu  Informacje

  • Otwarta droga do odwiedzenia 20-letniej umowy na jankeski gaz
  • Spór o ogromną inwestycję po dnie Bałtyku. Premier: niepotrzebne ogniska napięcia
  • "FT": Brytyjskie domy będą ogrzewane rosyjskim gazem
  • Szef MSZ Węgier: amerykański gaz na razie nie gwoli nas
  • Eksperci: Turkish Stream będzie miał konsekwencje na rzecz Europy

UE importuje co niemiara gazu i musi być traktowana jako 1 klient - przekonywał komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, wskazując, że wspólne zakupy surowca przez państwa unijne powinny być wdrażane stopniowo, a z początku być dobrowolne.

To pierwsza publiczna wypowiedź wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, który to będzie odpowiadał za unię energetyczną, od objęcia za pośrednictwem niego stanowiska. W poniedziałek w Brukseli brał mężczyzna udział w konferencji pt. "Jak kształtować politykę energetyczną UE, aby wzmocnić konkurencyjność Europy? ".

Pomysł budzi wątpliwości

"Financial Times" krytycznie o polskiej rewolucji łupkowej. "Zawiedzione nadzieje"

- Jesteśmy najwyższym klientem na rynku energetycznym na świecie, płacimy w czas, płacimy naszym dostawcom 400 mld euro rocznie. Sadzę, że to niesłychanie mocne argumenty, których winniśmy używać w naszych kontaktach i ustalaniu naszej sytuacji w rozmowach z producentami gazu - powiedział Szefczovicz.

Wspólne zakupy gazu w UE to jeden z filarów polskiej propozycji unii energetycznej, która miałaby pomóc w ograniczeniu uzależnienia krajów Unii od zewnętrznych źródeł dostaw, ale jak i również obniżyć koszty energii. Ten pomysł budzi jednak wiele wątpliwości. Poprzedni komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger mówił, że nie zgodzi się na politycznie wyznaczaną jednolitą cenę.

Szefczovicz również zachowuje ostrożne nastawienie, ale nie odrzuca myśli zarysowanej przez byłego premiera Polski Donalda Tuska. - Powinniśmy zrobić, co w naszej mocy, aby zbadać możliwość wspólnych zakupów gazu. Wiem, że to nie jest prosta sprawa, iż ma wiele konsekwencji jak i również może zadziałać tylko, jeżeli będziemy przestrzegać zasad konkurencyjności oraz reguł Światowej Struktury Handlu - podkreślał.

"Stopniowe podejście"

Światowi dyrektora chcą pobudzić gospodarkę. Inwestycje za ponad 2 biliony dolarów

Przypominał, hdy ważną rolę w naszym procesie odgrywają wielkie firmy energetyczne. To właśnie ów lampy, a nie rządy państw, podpisują bowiem kontrakty, przy których zawarte są ceny gazu.

Szefczovicz oświadczył, że KE jest gotowa na "stopniowe podejście", przy którym zainteresowane wspólnymi promocjami strony mogłyby sprawdzić działanie takiego systemu dobrowolnie. "Uważam, że powinniśmy spróbować; (... ) importujemy co niemiara gazu i wierzę, że winniśmy być traktowani jak jeden klient" - podkreślił wiceprzewodniczący KE.

Eksperci z kolei zwracają uwagę, że wspólne zakupy gazu po UE będą bardzo trudne do zrealizowania, bo odrzucić odpowiadają interesom tych królestw, które za rosyjski gaz płacą mniej, czyli krajom zachodniej Europy.

Zbliżeniu stanowisk poszczególnych państw unijnych może służyć wymiana poglądów na ten temat w wysokim szczeblu. Szefczovicz poinformował, że kwestie energetyczne mają być włączone do agendy spotkań unijnych ministrów kwestii zagranicznych.

Ważne negocjacje

Chodzi o to a mianowicie przekonywał - by UE miała bardziej "asertywną dyplomację energetyczną", mówiła jednym głosem i wykorzystywała swój możliwości na rynku. Zapowiedział, że będzie o tym spotkał się z wysoką przedstawiciel UE ds. zagranicznych Federicą Mogherini.

Wiceszef KE podkreślił, że "wyższy stopień interakcji" pomoże lepiej koordynować operowania, opierać się presji ze strony krajów trzecich, a także unikać zniekształceń branży. Przypomniał, że państwa członkowskie UE powinny informować Komisję o międzyrządowych porozumieniach odnośnie energii. KE z kolei ma udzielać wsparcia obok negocjacjach.

Nieprzyjemna wymiana zdań w czasie G20? Rosjanie bagatelizują

- Oznacza to, że powinniśmy sobie trochę bardziej ufać, musimy być bardziej transparentni oraz gotowi, by wspierać się nawzajem w tych trudnych, ale niezwykle ważnych gospodarczo negocjacjach - powiedział Szefczovicz.

Podkreślał, hdy konieczna jest też naprawa infrastruktury energetycznej, lepsze zastosowanie funduszy unijnych na tenże cel oraz zakończenie wybudowania rynku wewnętrznego.

To nie jest rzecz w jeden dzień

- Tworzenie unii energetycznej nie wydaje się być czymś, co zrobimy po ciągu jednego dnia. (... ) Największą różnicą w porównaniu do 2-3 czasów wstecz jest to, hdy mamy polityczne wsparcie od najwyższych szczebli poprzez rynek biznesowy, organizacje pozarządowe aż po najniższy poziom własnych obywateli - stwierdził Szefczovicz.

Wiceszef KE mówił, że wierzy we wsparcie ważnego sojusznika, nowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. To właśnie on zgłosił pomysł wspólnych zakupów gazu przez UE po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Wskazywał to rozwiązanie jako remedium na niepewność dostaw gazu do poszczególnych krajów Unii europejskiej. Argumentował, że działając wraz, kraje UE mogłyby wynegocjować lepsze warunki dostaw.

Autor: Джахангир
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
«Brudne diesle» trafiają do Polski
W 2016 roku kalendarzowego do naszego kraju trafiło ponad 350 tysięcy tzw. brudnych diesli, czyli z oprogramowaniem manipulującym wynikami emisji spalin. 30 tysięcy takich aut zostało sprzedanych do odwiedzenia Bułgarii – wynika…...
Brexit nie odbędzie się wyjąwszy umowy? Głosowanie Izby Gmin
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w środę wieczorem, 13 marca 2019 roku, za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów…...
Brexit: Brytyjczycy podzieleni na pół
Z sondażu IBRiS (opublikowanego w środę, 22 czerwca) przeprowadzonego specjalnie dla Onetu, wynika, że za pozostaniem w UE opowiada się 46, 6 proc. respondentów. Unię chce opuścić 46, 1 proc. Brytyjczyków.…...
Brand Finance. Polska 23. w rankingu najbardziej wartościowych producentów  Ze świata
Polska znalazła się na 23. miejscu najbardziej wartościowych marek narodowych na kuli ziemskiej według brytyjskiej firmy doradczej Brand Finance. Jak zaznaczono, to efekt silnej ekonomii. W zestawieniu z z ubiegłym…...
Boom na chińskie porody przy USA. Kwitnie biznes urodzeniowy  Ze świata
Chińska propozycja budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer otrzymał słony rachunek Chiński gigant…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Black Friday. Podsumowanie czarnego dnia w Polsce
Czarny piątek, powoli przebija się dzięki polski rynek. Z roku na rok obserwujemy wyższą sprzedaż w tym okresie, nawet o około 5 procent - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu jak i również Dystrybucji…...
Nie znaleziono