Temat: Praca

🕓 21.08.2019
👁 229
🗨
GUS: Bezrobocie w górę. Wzrosła też sprzedaż  Informacje

  • Nawet milion pracowników może wybrać się z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla produkcji. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy preferują pracę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy preferują pieniądze
  • "Brakuje nam dłoni do pracy i pracodawcy narzekają". Nowe dane w sprawie bezrobocia

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 14 proc. wobec 13, 4 proc. w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Urząd podał też lepsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej.

Bezrobocie na wsi? Pomogą pszczoły robotnice i tysiące pasiek

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach roboty w końcu stycznia wyniosła 2 mln 260, siedmiu tys. i była wyższa niż przed miesiącem o 102, 8 tys. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem stało to mniej o trzydziestu pięciu, 1 tys.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się ciągle w województwach: warmińsko-mazurskim (22, 4 proc. ), kujawsko-pomorskim (18, 8 proc. ) i zachodniopomorskim (18, szóstej proc. ), a najniższe: w wielkopolskim (10 proc. ), mazowieckim (11, czterech proc. ) oraz śląskim (11, 7 proc. ).

Jak poinformował GUS, względem grudnia ub. r. bezrobocie zwiększyło się we wszystkich województwach, najbardziej a mianowicie w lubuskim (o 0, 8 pkt proc. ) oraz zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, opolskim i kujawsko-pomorskim (po 0, 7 pkt proc. ); najmniej w województwach: mazowieckim, łódzkim oraz wielkopolskim (po 0, 4 pkt proc. ).

W zestawieniu ze styczniem ub. r. stopa bezrobocia spadła przy większości województw, najbardziej w lubuskim i zachodniopomorskim (po 0, 6 pkt proc. ), a najmniej w małopolskim (o 0, 1 pkt proc. )

Według GUS na koniec stycznia 232 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 24, 5 tys. podwładnych, w tym z sektora publicznego 3, 2 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 361 warsztatów, 29, 6 tys. zatrudnionych, w tym 7, 5 tys. z sektora ogólnego.

GUS poinformował ponadto, że na koniec stycznia pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 76, 2 tys. ofert pracy wobec 46, 3 tys. przed miesiącem i 64, 0 tys. przed rokiem. W krańcu stycznia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 46, 7 tys. osób.

W czwartym kwartale 2013 r. na 1000 osób pracujących przypadało 975 biernych zawodowo i bezrobotnych w stosunku do 972 w trzecim trymestrze i 986 w czwartym kwartale 2012 roku.

Z danych GUS wypływa, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Oszczędnościowej Ludności (BAEL) wyniosła w czwartym kwartale 2013 r. 9, 8 proc. wobec 9, 8 proc. w trzecim kwartale 2013 r.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w czwartym trymestrze 56, 1 proc. wobec 56, 2 proc. trymestr wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50, 6 proc. wobec 50, 7 proc.

Lepsze czasy gwoli firm? GUS: Optymizm wzrasta

Sprzedaż w górę

GUS podał dziś również, że sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o cztery, 8 proc. w zestawieniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 21, 3 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 5, 0 proc. rdr.

To dane lepsze od oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w styczniu rdr wzrosła o 4, 3 proc., a mdm spadła o 21, 9 proc.

Obroty w handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w styczniu 2014 roku wzrosły o 2, 5 proc. rdr wobec wzrostu o pięć, 6 proc. w grudniu - podał GUS. Na wyrównaniu sezonowym wzrosły o 4, 7 proc. rdr po wzroście o trzy, 6 proc. miesiąc przedtem.

Korekta danych wraz z grudnia

GUS skorygował również dane o produkcji przemysłowej w grudniu ub. r. do 6, 7 proc. rok do roku z 6, 6 proc. przedtem - wynika z biuletynu statystycznego.

W ujęciu miesiąc do miesiąca GUS skorygował spadek na dziewięć, 6 proc. z dziewięć, 7 proc.

Autor: Елионорий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grupowe zwolnienia w InPost. Ponad 1250 osób bez pracy
W grupie InPost szykują się zwolnienia grupowe. Jak poinformowała spółka pracę straci 1257 ludzi. Powodem jest "ograniczenie nierentownej działalności w obszarze branży przesyłek listowych". "Rozwiązanie umów o pracę ma możliwość potencjalnie dotyczyć…...
Greenpeace: w ciągu 9 miesięcy br. na świecie spadło zużycie węgla  Surowce
Chińska inicjatywa budzi niejasności. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem…...
Grecja nie chciała przedłużenia wsparcia do marca 2016  Ze świata
Drony pomagają walczyć z kuglarzami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od momentu świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24…...
«Gra o tron» - czego się spodziewać w 8 sezonie?
7. sezon "Gry o tron" pozostawił wielu widzów z niedosytem. Mnożą się kolejne teorie na rzecz tego, co wydarzy się w kolejnej serii i jak rozwiąże się pełna intryga tej wciągającej…...
Gowin o płatnych studiach medycznych
- Na razie nie ma żadnych szczegółów, dlatego że Ministerstwo Zdrowia uważa, że moja propozycja jest bezzasadna - tak w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin komentował swoją propozycję dotyczącą…...
Google kończy z marką Nexus
Google przestanie używać marki "Nexus" w swoich smartfonach, które powstają we współpracy z horyzontalnymi firmami - wynika spośród informacji Android Central. Już tej jesieni mają pojawić się kolejne więcej…...
GM wycofuje się z Rosji, a Łada zdobywa sektor  Ze świata
Sprzedaż samochodów marki Łada w Rosji wzrosła w czerwcu o ponad kolejny proc. w porównaniu do maja - poinformował koncern AvtoVaz. To wynik niemałej przeceny tych aut, jaka sprawiła, że Łada wydaje…...
Gigant na kolanach po ataku hakerów. «To Sonypokalipsa»  Ze świata
Atak hakerów na Sony Pictures wówczas cios, który powalił kalifornijskie studio na kolana - pisze CNN Money. Zainfekowane zostały nie tylko komputery koncernu. Do sieci wyciekły także filmy, które odrzucić miały jeszcze…...
Nie znaleziono