"Można powiedzieć, że to przestępcy wyznaczali kierunek działań prokuratorów"

🕓 21.07.2019
📂 Z kraju
👁 28
🗨
Dyrektor ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztof Parchimowicz zeznawał przed komisją ds. VAT

We wtorek przed sejmową komisją śledczą do rzeczy VAT zeznawał były wódz Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Krzysztof Parchimowicz.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchiwała byłego dyrektora Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przez ponad szóstka godzin.

Parchimowicz mówił w swojej swobodnej wypowiedzi, że 27 lutego 2009 roku wysłał pismo do prokuratorów, w którym - jak mówił - starał się zainteresować, by odrzucić traktowali spraw dotyczących opłat podatkowych schematycznie. Mówił, iż z jego obserwacji ma swoje źródła, że gdy przejął stanowisko Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej, zauważył, że prokuratorzy nadużywali orzeczenia Sądu Najwyższego, traktując każdego podejrzanego czy oskarżonego o zaniżanie należności podatkowych jako przestępcę.

Podkreślił, że w piśmie naszym starał się wyjaśnić jak i również wskazać, że takie automatyczne stosowanie orzeczenia SN być może (... ) "stanowić pewien kłopot, jeśli chodzi o realizację norm osób podejrzanych i oskarżonych". Mówił również, że potwierdzenia niejednolitej praktyki prokuratorów przy zakresie kwalifikacji przestępstw podatkowych dostarcza "analiza aktów oskarżenia i wyroków z roku 2010".

"Były rekiny, ale i dużo płotek". Były szef ABW zanim komisją

Bez ingerencji z zewnątrz

Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) pytał świadka o okoliczności sporządzenia pisma do prokuratorów. Parchimowicz w odpowiedzi mówił, że pismo zostało sporządzone po jego biurze w wyniku obserwacji praktyki prokuratorskiej. a mianowicie Nie było żadnej ingerencji z zew.. Nie było pomysłu, który by pochodził spośród zewnątrz - mówił.

Jak dodał, podpisał wówczas pismo i w związku z tym ponosi konsekwencje tego, że zostało to siano rozesłane do prokuratorów pochłaniających się przestępstwami wyłudzeń podatkowych.

Horała pytał metrów. in. o raport MF i MSW z czerwca 2015 roku, który wskazywał, że jednym z ważniejszych czynników, który wpływa w skalę wyłudzeń VAT, są niskie kary za owego typu przestępstwa. W poniższym aspekcie zapytał Parchimowicza, czy także dostrzegał takie zagrożenie. a mianowicie Takie refleksje, przyznam, dawny mi obce, ponieważ prokurator nie ma wpływu w stanowienie prawa, raczej je stosuje - odparł.

Jak dodał, największy problem z jego punktu widzenia stanowiło "ujawnianie rzeczywistych sprawców; osób, które kierowały" procederem wyłudzania VAT. Według niego, w tych sprawach poprzednio sądem "w większości wypadków stawały > > filary < <".

Horała zacytował też fragment pisma Parchimowicza, które skierował do Prokuratury Regionalnej w Stolicy polski. "Nikt nie dociekał mojego doświadczenia w prowadzeniu śledztw w sprawie nadużyć finansowych i skarbowych. Nie jest ono duże i dotyczy spraw typowych w latach 80. " - pisał w nim Parchimowicz.

Przewodniczący pytał świadka, czy "brak wiedzy mu nie przeszkadzał". - Nie przeszkadzał mi, ponieważ wykonywałem zadania organizacyjne, a w zakresie merytorycznym zajmowałem się kwestią właściwego stosowania prawa - odparł.

Powiedział też, że nie otrzymywał raportów ABW, CBA o sytuacji ekonomicznej kraju, "a być być może nie otrzymywałem też raportów Generalnego Inspektora Informacji Finansowej". Nie odpowiedział też wiceszefowi komisji Kazimierzowi Smolińskiemu (PiS) na pytanie, czy otrzymał raport CBŚ z 04 2008 roku o przestępczości zorganizowanej w Polsce. a mianowicie Nie potrafię odpowiedzieć w to pytanie bez zaznajomienia się z treścią tego raportu - mówił.

"Cuda" i "armaty". Morawiecki o zwiększaniu dochodów spośród VAT

Raporty zewnętrzne

Wiceprzewodniczący komisji Błażej Parda (Kukiz'15) pytał świadka na temat współpracę ze służbami. a mianowicie Współpraca ze służbami dotyczyła raczej konkretnych spraw jak i również konkretnych problemów, które zostały do rozwiązania, a powiedzmy przekraczały możliwości naczelnika wydziału zamiejscowego czy prokuratorów z tego wydziału - odparł.

Pytany o raporty zewnętrzne świadek przyznał, hdy "ilości dokumentów, które wpływają na biurko prokuratora funkcyjnego są bardzo duże". Dopytywany, czy w związku z tym nie miał czasu, żeby zapoznawać się wraz z dodatkowymi materiałami, powiedział: - Pracowałem jako dyrektor biura podróży od 7 do 19. 00 mniej więcej codziennie i to dość intensywnie. Pewnie znalazłbym czas, żeby przejrzeć taki dokument, by ocenić jego wagę lub poświęcić mu większą uwagę, czy przyjąć do wiadomości, że jest to opracowanie o charakterze rutynowym. Odrzucić pamiętam tego typu raportów.

Z kolei pytany, po jaki sposób wyznaczał wyzwania działania skoro nie miał wiedzy na temat operowania przestępczości zorganizowanej bezpośrednio od tych ludzi, którzy w pewno mieli tę mądrość i w jaki środek kierował działem prokuratury, odpowiedział: - Można powiedzieć, hdy to przestępcy wyznaczali kierunek działań biura i prokuratorów, bowiem to były wydziały śledcze, prokuratorzy prowadzili śledztwa, zadania departamentu nie zostały czysto analityczne, również prokuratorzy opracowywali postanowienia, które podejmował prokurator przełożony w tych śledztwach.

- Jeżeli ktoś sobie wyobraża, iż praca prokuratora w centrali polega na tym, hdy czyta analizy i po oparciu o analizy definiuje kierunki działań, to jest w błędzie. Kierunki działań wynikają ze śledztw, które zostały z wydziałów zamiejscowych przyjęte - mówił.

- W oparciu na temat obserwację różnych zdarzeń to policja może wypracowywać samemu kierunki zainteresowania, by spostrzegać pewne zjawiska czy tereny, gdzie te zagrożenia mają możliwość wystąpić. Prokurator nie ma możliwość sobie wybrać kierunków, bo prokurator jest zobligowany do kierunków wynikających z zakresu śledztwa - są akta, jest postanowienie o wszczęciu śledztwa, są dowody, które wskazują na możliwość popełnienia tego rodzaju czy innego przestępstwa i zadaniem prokuratora to, aby wyjaśnić i skończyć wówczas postępowanie - podkreślał.

- Jestem bezradny, jeśli chodzi o przypomnienie sobie poszczególnych dokumentów, pomijając fakt jak na przykład groźne mają nazwy - odpowiedział świadek pytany na temat kolejne raporty m. in. dotyczące bezpieczeństwa.

Parchimowicz mówił także, że funkcjonowania grup przestępczych opierały się na fikcyjnych dokumentach. Jak na przykład dodał, dokumenty te posiadały wskazywać na dokonanie ruchu czy eksportu - zdarzeń, które pozwalały nie płacić należnego podatku lub żądać jego zwrotu.

Pytany, dlaczego dopiero w 2014 r. powstała w prokuraturze specjalna grupa do zwalczania przestępczości gospodarczej Parchimowicz powiedział, że pomysły grup zadaniowych ciągle były forsowane, głównie przez policję i ministerstwo spraw wewnętrznych, ale nie zna śledztwa, prowadzonego spośród zaangażowaniem takiej grupy, które odniosłoby wielki sukces.

Z kolei pytany, bądź otrzymywał od przedstawicieli dziedzin pisma ws. nieprawidłowości dot. VAT, mówił, że "nie przypomina sobie takich odezw, które wskazywałyby na tek krok, iż jakieś konkretne zjawisko, pewien konkretny przedmiot czy rodzaj towaru jest wykorzystywany po wyłudzaniu podatku VAT".

- Wtedy, kiedy pracowałem w biurze bardzo silnie była eksponowana kwestia ruchu złomem. To było nie ulega kwestii, że jest to plaga, z którą trzeba żeby się mierzyć i przez śledztwa, i - jakim sposobem się okazało - poprzez rozwiązania ustawowe - stwierdził.

Autor: zombie
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Duda: prezes JSW nie pragnie odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Korporacji Węglowej Jarosław Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować ze posady, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący NSZZ…...
Droga ku resortowi energetyki utorowana
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Dostęp do Euro 2016 po kanałach Polsatu z stu zł
Ponad połowę meczów Euro 2016 Telewizja Polsat wskaże tylko w płatnych kanałach, dostępnych w kablówkach jak i również na platformach cyfrowych. 1 z sieci ujawniła, że dostęp do nich zaoferuje klientom…...
Dopłaty do najmu - zmiany w ustawie
Nie 9, lecz 15 lat będzie można pobierać dopłaty do najmu po rządowym programie "Mieszkanie w start". Co więcej, dzięki pieniądze liczyć mogą nie tylko pierwsi najemcy baru. Zmiany w ustawie zostały…...
Donald Trump: «Myślałem, że prezydentura będzie łatwiejsza»
Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie gwoli Reutersa z okazji stu dni swej prezydentury przyznał, że myślał, iż stanie się ona łatwiejsza. Mówił również, czego najbardziej mu brak po diametralnej zmianie…...
Dobry rok TVN. Jest postęp przychodów  Giełda
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową PIT w 2019 roku?
30 kwietnia wówczas ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok kalendarzowy. Podatnicy, którzy tego odrzucić zrobią w terminie, potrafią spać spokojnie - dzięki usłudze Twój e-PIT skarb…...
Dla co piątego Polaka Gwiazdka to kłopoty finansowe - BIG  Pieniądze
Dla jakie możliwości piątego Polaka święta Bożego Narodzenia to kłopoty finansowe - wynika z testowania przeprowadzonego przez ARC Sektor i Opinia dla BIG InfoMonitor i BIK. Motywem jest koszt prezentów. Jak…...
Nie znaleziono