Ostatnie dni na rozliczenie podatku

🕓 17.07.2019
📂 Z kraju
👁 116
🗨
Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową PIT w 2019 roku?

30 kwietnia wówczas ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok kalendarzowy. Podatnicy, którzy tego odrzucić zrobią w terminie, potrafią spać spokojnie - dzięki usłudze Twój e-PIT skarb państwa rozliczy ich automatycznie.

Rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek przypomniał, iż rozliczenie za pomocą pomoce Twój e-PIT jest skierowane do osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. Przy praktyce chodzi o podatników, którzy uzyskują dochody wraz z tytułu umów o fuchę, o dzieło, zlecenie, spośród praw autorskich, emerytur, rent, bądź też uzyskują dochody z giełdy.

- W tym roku dla podatników takich po jednego razu pierwszy przygotowaliśmy propozycję zeznania, które za pośrednictwem systemu Twój e-PIT można zaakceptować bez wprowadzania zmian lub skorygować - powiedział rzecznik MF.

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma zamiar na dodatkowe miliardy

Warto sprawdzić rozliczenie

Podatnicy mogą też nic odrzucić zrobić, co będzie znaczyło, że 30 kwietnia, wspólnie z końcem terminu przyjmowania deklaracji, administracja skarbowa uzna, że właściwym zeznaniem podatkowym jest wygenerowane przez program Twój e-PIT.

Jeśli okazałoby się, że podatnik zdecydował się złożyć deklarację np. w formie pisanej, czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, to wówczas takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane w charakterze właściwe.

- W tym roku po raz pierwszy wielu podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozrachunek. Jest tylko jeden wyjątek, dotyczy sytuacji, kiedy podatnik w systemie Twój e-PIT odrzuci zeznanie. W takowym przypadku ma obowiązek złożenia deklaracji w inny sposób - podkreślił przedstawiciel MF.

Może też mieć miejsce sytuacja, kiedy podatnik nie zapoznał się wraz z swoim rozliczeniem w systemie Twój e-PIT, natomiast wypływa z niego zaległość podatkowa.

- System przyjmie deklarację wygenerowaną przez administrację skarbową, po czym do odwiedzenia 31 maja podatnik otrzyma pocztą powiadomienie, że w ciągu siedmiu dni powinien wpłacić należny podatek - tłumaczył Jurek.

Rzecznik zachęcił też do zalogowania się do usługi Twój e-PIT i sprawdzenia swojego rozliczenia. Powinni to sprawić przede wszystkim podatnicy, którzy potrzebują się rozliczyć wspólnie wraz z małżonkiem bądź dzieckiem. Posiadają wówczas szansę na wprowadzenie zmian w deklaracji, rozliczenia podatkowe w systemie Twój e-PIT są bowiem przygotowane w formie indywidualnej.

- To ważne także wtedy, gdy podatnicy potrzebują skorzystać z ulg podatkowych, o jakich kwestiach fiskus nie zdaje sobie sprawę. Chodzi przykładowo o koncesję rehabilitacyjną - administracja skarbowa nie ma pojęcia, jaką kwotę dana osoba przeznaczyła na cele związane z rehabilitacją. Podobna sytuacja dzierży miejsce w przypadku darowizn - dodał Jurek.

Po zalogowaniu się do systemu podatnik może kompletować deklarację o wybraną poprzez siebie ulgę, co obniży należny podatek.

"Biznes dla Ludzi": Twój e-PIT tylko do końca kwietnia

Priorytet dla zeznań elektronicznych

Jurek namawiał również do wyboru za pośrednictwem Twojego e-PIT-an organizacji pożytku publicznego, która będzie mogła zdobyć 1 proc. podatku. W wygenerowanej przez fiskusa deklaracji będzie uwzględniona organizacja wybrana w rozliczeniu sprzed r., ale jeśli w zeszłym roku podatnik organizacji nie wybrał, to w naszym roku rubryka ta także pozostanie pusta.

W tym roku skrócono okres na zwrot podatku za pośrednictwem fiskusa. Dotychczas przepisy mówiły o trzymiesięcznym terminie. Jeżeli jednak rozliczymy się wraz z fiskusem drogą elektroniczną, ruch podatku otrzymamy w ciągu 45 dni.

Na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się najczęściej zadawane pytania jak i również odpowiedzi związane z ofertą grupową Twój e-PIT.

Autor: 35media
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dla co piątego Polaka Gwiazdka to kłopoty finansowe - BIG  Pieniądze
Dla jakie możliwości piątego Polaka święta Bożego Narodzenia to kłopoty finansowe - wynika z testowania przeprowadzonego przez ARC Sektor i Opinia dla BIG InfoMonitor i BIK. Motywem jest koszt prezentów. Jak…...
Deutsche Bank ma zapłacić po USA 14 mld dol.
Amerykański Departament Sprawiedliwości wzywa Deutsche Bank do należności 14 mld dol. w ramach ugody dotyczącej handlowania za pośrednictwem niemiecką instytucję przed kryzysem w 2008 r. "toksycznymi" obligacjami zabezpieczonymi hipoteką.…...
Deficyt strukturalny Polski. Obniżka stuleciu emerytalnego zła - Moody’s
W czwartek nastąpiła ofensywa informacyjna dot. polskiej gospodarki od czasu agencji ratingowej Moody's. Przy większości były to pozytywne oceny, potwierdzające, że Nasze państwo ma solidne podstawy jak i również nie muszą nam…...
Debiut giełdowy, IPO Saudi Aramco odwołane?
Debiut giełdowy Saudi Aramco a mianowicie narodowego koncernu naftowego Arabii Saudyjskiej - stoi pod znakiem zapytania. Najpierw Reuters donosił, że IPO kompletnie odwołano, powołując się do tego na cztery niezależne pochodzenia ze…...
Dane biometryczne - Indie konstruują ogromną bazę
Indie zbierają odciski palców, skany oka i zdjęcia ponad 1, trzy mld osób. Po to, by zbudować bazę informacji biometrycznych o obywatelach w zakresie projektu o nazwie Aadhar, czyli "Dowód". Pomagają do tego…...
Czy warto wysyłać tradycyjne CV?
Pierwszą rzeczą, jaką czynią ludzie szukający pracy wydaje się uaktualnienie i wysłanie CV. To najłatwiejszy sposób, aby zaprezentować przyszłemu pracodawcy praktyki i umiejętności. Jednak w czasach popularności takich portali jak Goldenline czy LinkedIn…...
Czy można wziąć urlop dzięki żądanie majówkę? Prawnik wyjaśnia
Czy szef może nie użyczyć nam urlopu na żądanie? Czy może nas z urlopu odwołać? I lub musimy odbierać od szefowi telefon podczas wypoczynku? Na te pytania w TVN24 BiS odpowiadała Zuzanna…...
Czego Polacy szukali w Yahoo w 2017 roku  Media
Losowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, przepisy na grzyby, fidget spinner czy San Escobar - między innymi te hasła najbardziej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2017 roku kalendarzowego. W światowym…...
Nie znaleziono