"Przychodzi do nas ożywienie, które od lata jest widziane na świecie"

🕓 22.07.2019
📂 Z kraju
👁 11
🗨
Ekonomiści: dobry odczyt PMI po grudniu zapowiada poprawę koniunktury

Dobre odczyty PMI zbytnio grudzień dowodzą lepszej koniunktury w przemyśle i pokazują na większą wiarę naszych przedsiębiorców w inwestycyjne odbicie - komentują ekonomiści, pytani o ogłoszony w poniedziałek wskaźnik PMI za grudzień.

Wskaźnik PMI na rzecz Polski w grudniu wzrósł do 54, 3 pkt z 51, 9 pkt w listopadzie i wobec prognozy 51, 9 pkt - poinformowała w poniedziałek opracowująca wskaźnik firma Markit.

- Według najpóźniejszych badań PMI przeprowadzonych za pośrednictwem Markit w ostatnim miesiącu 2016 warunki gospodarcze po polskim sektorze przemysłowym wciąż się poprawiały. Poprawę odzwierciedlał szybszy wzrost wielkości produkowaniu, liczby nowych zamówień jak i również poziomu zatrudnienia, oraz ponowna ekspansja eksportu. Tymczasem grudniowe osłabienie złotego oraz podwyżki cen metali i ropy pociągnęły za sobą gwałtowny wzrost presji inflacyjnej a mianowicie napisano w komentarzu.

Świetne dane z naszego przemysłu. Widoczne ożywienie

"Duże zaskoczenie"

W doświadczeń Rafała Sadocha z DM mBanku grudniowy odczyt PMI można uznać za "duże zaskoczenie".

- Wskaźnik nieoczekiwanie wzrósł do 54, 3 pkt. z 51, 9 pkt. w listopadzie i mediany prognoz w poziomie 52, 2 pkt. Najwyższy od 17 miesięcy odczyt związany był z szybszym wzrostem produkcji, oryginalnych zamówień oraz zatrudnienia. Wraz z kolei słabość złotego oraz wzrost cen surowców przełożył się w grudniu dzięki silny wzrost inflacji, dzięki co wskazywały już opublikowane w piątek wstępne informacje dotyczące zmian cen. Nowoczesne dane PMI są spójne z lepszymi od prognoz listopadowymi wskaźnikami produkcji przemysłowej oraz sprzedaży i pokazują za stopniową poprawę koniunktury gospodarczej w końcówce 2016 roku, co jest trochę pozytywne dla złotego. Najwyższym jednak czynnikiem niepewności i jednocześnie zagrożeniem dla polskiej waluty pozostają dwie rewizje ratingu Polski już zbytnio niecałe dwa tygodnie, bowiem od nich zależy wówczas, co się stanie wraz z złotym na początku roku kalendarzowego - komentuje Sadoch.

Inflacja zaostrzy retorykę RPP

Także Adam Antoniak wraz z Pekao SA wskazuje dzięki zaskakująco silną poprawę PMI w grudniu.

- Grudniowy raport PMI określa na szybkie narastanie przemocy inflacyjnej w sektorze firm przemysłowych, co w najbliższych miesiącach znajdzie odzwierciedlenie przy wyraźnym przyspieszeniu wzrostów indeksu PPI. Koszty produkcji rosły w najszybszym tempie od momentu stycznia 2012, a zakres przyspieszenia w ostatnich 2 miesiącach była bezprecedensowa. Co prawda skala wzrostów cen jest obecnie niewielka, jednak już początek 2017 r. może przynieść wzrost inflacji do przedziału akceptowanych odchyleń od momentu celu NBP. Oczekujemy, iż niskie tempo wzrostu ekonomicznego będzie powstrzymywało RPP zanim podwyżkami stóp procentowych przy najbliższych kwartałach, jednak rozwój inflacji przełoży się na zaostrzenie retoryki Rady - ocenia.

Lekkie wzrosty na giełdach w NA JUKATAN. Dolar najmocniejszy od trzynaście lat

Przychodzi do odwiedzenia nas ożywienie

Ignacy Morawski, ekonomista serwisu StopData podkreśla, że grudniowe wyniki PMI to kolejny sygnał o ożywieniu w przemyśle.

- Na świecie PMI też rośnie, więc możemy powiedzieć, że przychodzi do nas ożywienie, które od czasu lata jest widziane dzięki świecie - mówi.

Zdaniem głównego ekonomisty X-Trade Brokers Przemysława Kwietnia "najnowsze wyniki wskaźnika PMI gwoli Polski nie zaskakują, bowiem od kilku miesięcy mamy do czynienia z poprawą koniunktury gospodarczej na starym kontynencie Zachodniej, od której w dużym stopniu zależna jest kondycja polskiej gospodarki".

- Można powiedzieć, że bardziej zaskakujący był niski poziom tego wskaźnika jesienią. Obecne odrabianie klęsk wiąże się także wraz z większą wiarą polskich kontrahentów w inwestycyjne odbicie a mianowicie mówi.

Europa się waha, USA bije rekordy. Oczekiwanie na "rajd świętego Trumpa"

Umiarkowany rozwój gospodarczy

Według ekonomisty po następnych miesiącach "prawdopodobnie odrzucić będziemy mieli do czynienia z kolejnymi dużymi skokami wskaźnika".

- W wyższym stopniu realne jest utrzymywanie się go na poziomie kilkunastu punktów powyżej 50 pkt., co sygnalizuje umiarkowany wzrost gospodarczy - dodaje.

Także Kamil Stolarski, analityk z Haitong Banku mniema, że korzystny odczyt PMI pokazuje, że kondycja firm się poprawia.

- Po słabych danych makro z końca 2016 roku pierwsza informacja z 2017 roku jest pozytywna - zaznacza. W opinii Stolarskiego za wcześnie jednak, aby na podstawie pozytywnego PMI mogły zmienić się generalne oczekiwania ekonomistów odnośnie do rozpoczynającego się roku, bo w tym miejscu kluczowe są dane makro, a te są słabowite.

Autor: mandarin
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
EBI zarzuca VW wprowadzanie po błąd ws. manipulacji spalinami  Moto
400 mln euro kredytu udzielonego Volkswagenowi przez EBI mogło zostać wykorzystane do zaprojektowania urządzenia manipulującego pomiarem toksyczności spalin w wozach - mówi szef instytucji finansowej Werner Hoyer. Jak dodaje…...
E-akta - nowe przepisy wejdą w życie od jednej stycznia 2019 roku  Dla firm
Skrócenie obowiązku magazynowania akt pracowniczych z pięćdziesięciu do 10 lat, szansę prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy standardowe przekazywanie pensji na konto pracownika. To zmiany, które przewiduje ustawa e-akta zaprojektowana przez Ministerstwo…...
Dyrektor ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztof Parchimowicz zeznawał przed komisją ds. VAT
We wtorek przed sejmową komisją śledczą do rzeczy VAT zeznawał były wódz Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Krzysztof Parchimowicz. Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchiwała byłego dyrektora Biura do Spraw Przestępczości…...
Duda: prezes JSW nie pragnie odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Korporacji Węglowej Jarosław Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować ze posady, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący NSZZ…...
Droga ku resortowi energetyki utorowana
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Dostęp do Euro 2016 po kanałach Polsatu z stu zł
Ponad połowę meczów Euro 2016 Telewizja Polsat wskaże tylko w płatnych kanałach, dostępnych w kablówkach jak i również na platformach cyfrowych. 1 z sieci ujawniła, że dostęp do nich zaoferuje klientom…...
Dopłaty do najmu - zmiany w ustawie
Nie 9, lecz 15 lat będzie można pobierać dopłaty do najmu po rządowym programie "Mieszkanie w start". Co więcej, dzięki pieniądze liczyć mogą nie tylko pierwsi najemcy baru. Zmiany w ustawie zostały…...
Donald Trump: «Myślałem, że prezydentura będzie łatwiejsza»
Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie gwoli Reutersa z okazji stu dni swej prezydentury przyznał, że myślał, iż stanie się ona łatwiejsza. Mówił również, czego najbardziej mu brak po diametralnej zmianie…...
Nie znaleziono