Polak ubogi na starość. Specjalista: za parę lat realna jest zmiana wieku emerytalnego

🕓 24.07.2019
📂 Z kraju
👁 182
🗨
Ekspert: Dodatkowe zasoby emerytalne powinni gromadzić już 30-latkowie

Dodatkowe pieniądze na emeryturę powinni zacząć przechowywać już obecni 30-latkowie – uważa dr Marek Szczepański. Jego zdaniem, dotychczasowe zachęty do uczestnictwa w dodatkowych systemach emerytalnych są zbyt słabe. Wskazał, że "demografia jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla systemów emerytalnych" i "od tego nie da się uciec". - Rozmyślam, że za parę czasów możliwa jest zmiana stuleciu emerytalnego, ale kiedy to nastąpi – tego nie wiemy - powiedział.

Dr Marek Szczepański profesor nadzwyczajny, kierownik Katedry Nauk Ekonomicznych Wydziału Inżynierii Kierowania Politechniki Poznańskiej podkreślił, że jednym z największych wyzwań emerytalnych w naszym kraju są bariery progresu dodatkowych systemów, które pozwoliłyby na zwiększenie kwoty otrzymywanej emerytury.

Wysokość emerytury

Kosztowna zmiana przepisów o składkach ZUS. "Mina podłożona pod system emerytalny"

Jak tłumaczył, już obecnie nie ulega kwestii, że w przyszłości stopa zastąpienia (relacja emerytury do ostatnich zarobków) ulegnie zmniejszeniu wskutek nieuniknionego, demograficznego starzenia się społeczeństwa. System emerytalny finansowany jest głównie z bieżących składek pokolenia pracującego, więc będzie on miał szansę zapewnić, według prognoz, tylko podstawową ochronę przed ubóstwem.

- Generalnie stopa zastąpienia, relacja emerytury do minionego wynagrodzenia z pracy kosztuje obecnie około 50 procent a i tak te emerytury odrzucić są przecież zbyt wysokie: średnio dla mężczyzn wydaje się być to ok. 2, pięć tysiąca złotych, a na rzecz kobiet – tylko 1, 7 tysiąca złotych. Umiarkowana emerytura w naszym kraju to 2, 1 tysiąca złotych, ale połowa emerytów dostaje – jak wynika z danych empirycznych ZUS-u – nie więcej niż 1, 8 tysiąca złotych (brutto). Natomiast z czasem, powiedzmy za jakieś 30 lat przewiduje się, że stopa zastąpienia będzie wynosić jedynie około 30 procemt, więc będzie to bardzo, bardzo mało. Znaczna cząstka emerytów otrzyma najniższe zapewniane przez państwo świadczenie, tyczy się to zwłaszcza kobiet. Gromadzenie dodatkowego kapitału jest zatem koniecznością - i tu nie ma nawet o czymże dyskutować. Pytanie jest tylko, jak to zrobić, by ten poziom uczestnictwa podwyższyć adekwatnie do potrzeb? – dodał.

Kiedy rozpocząć oszczędzać?

Gorąco dookoła zniesienia limitu składek. Morawiecki chce dać więcej czasu

Jak mówił, dużym wyzwaniem jest uświadomienie ludziom, iż najlepszym sposobem zapewnienia osobiście godnej kwoty emerytury wydaje się być gromadzenie środków dzięki dodatkowym systemom emerytalnym. Jak wskazał, w tej kwestii konieczne jest odpowiednie edukowanie społeczeństwa oraz zmiany instytucjonalne jak i również ekonomiczno-fiskalne.

- Niesłychanie ważny jest również okres gromadzenia tych oszczędności. Wielu ludzi myśli o tych sprawach poważnie dopiero posiadając 40, czy 50 lat, ale wtedy jest w tej chwili po prostu trudno zgromadzić ten dodatkowy kapitał. Natomiast, jeśli się rozpocznie obecnie w wieku 30 latek, po choćby 100 czy 200 zł miesięcznie – to już przez okres te gromadzone środki, plus dodatkowy procent, dają sposobność zbudowania całkiem przyzwoitego kapitału dodatkowego. Ciągłe odkładanie na później decyzji o odkładaniu na emeryturę to 1 z największych barier progresu dodatkowych systemów emerytalnych – ocenił ekspert.

Dodał, że wie z tegoż, że w ludzie ok. 30-stki mają zupełnie inne potrzeby konsumpcyjne i rzadko kto, rozpoczynając dopiero promocję zawodową, myśli już na temat emeryturze.

- Ludzie w tym wieku rozumują na przykład o miejscu zamieszkania, czy o jakichś potrzebach bieżących. I naprawdę ogromnym wyzwaniem jest podejmowanie właściwych działań, które zachęciłyby młodocianych ludzi do gromadzenia środków w ramach dodatkowych systemów – wskazał Szczepański.

Jego zdaniem, dotychczasowe zachęty do uczestnictwa w dodatkowych systemach emerytalnych są zbyt słabe.

To może ochronić seniorów przed ubóstwem. Ale nie naprawi systemu emerytalnego

Jak tłumaczył, "pracownicze aplikacje emerytalne to tylko 2, 5 proc. ogółu zatrudnionych, czyli niecałe 400 tys. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) to z kolei niecałe 900 tys., z czegoż tylko 25 proc. systematycznie wpłaca. Natomiast Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które istnieją od 2012 roku to ok. 600 tys. osób.

Jak się obrazuje w przypadku IKZE jedynie cześć zapisanych osób robi wpłat, mimo że będą one w sumie najbardziej korzystne, ponieważ pozwalają jak roku na odpis od momentu podstawy opodatkowania, w tymże roku np. ponad pięć tys. zł. - Wolno uzyskać zatem całkiem dużą ulgę podatkową, ale dzięki temu też nie nastąpił w tej sytuacji żaden przełom - ocenił Szczepański.

Zdaniem eksperta, czynnikiem, który mógłby ośmielić społeczeństwo do korzystania z dodatkowych systemów emerytalnych, bytowałby m. in. uproszczenie ludzi systemów; także opłaty zbyt zarządzanie nimi nie mają obowiązek być wysokie.

- Systemy muszą być również przejrzyste dla uczestników. Moim zdaniem nie powinno być też zbyt dużo możności do wyboru, bo wtedy ludzie się po prostu gubią – podkreślił jak i również stwierdził, że dużą szansą w tej kwestii istnieją np. zakładowe systemy emerytalne.

Pracownicze Plany Kapitałowe

- Są przecież także plany wprowadzenia tak nazywanych Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mają być quasi obowiązkowe, czyli z automatycznym zapisem i możliwością ewentualnego odstąpienia przez pracownika, ale wydaje się realnie duża szansa, że większość pracowników w tych propozycji pozostanie - ocenił, uwypuklając, że doświadczenia takich państwa jak USA, Nowa Zelandia czy Wielka Brytania istnieją bardzo obiecujące. - Proponował takie rozwiązania m. in. tegoroczny laureat nagrody Nobla na rynku nauk ekonomicznych, profesor Richard Thaler z uniwersytetu w Chicago. To teoria, która sprawdza się po praktyce – mówił.

Więcej chętnych dzięki emerytury niż zakładał rząd? Minister komentuje

Jego według te systemy są też bardziej efektywne – "jest efekt skali, można zredukować opłaty za zarządzanie tymi funduszami, zarządzania aktywami".

- Natomiast są także pewne bariery z tymże związane, ponieważ jeżeli te fundusze będą inwestować w rynku kapitałowym i np. będzie bessa i cena aktywów spadnie, to czołem osób może zrezygnować – wskazał.

Szczepański rzekł też, że kolejną znaczną barierą jest brak zaufania społeczeństwa do takich systemów, m. in. przez doświadczeń z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi.

Wiek emerytalny

Pytany, czy w przyszłości potrzebne będzie ponowne wydłużenie wieku emerytalnego, stwierdził, że "w przyszłości, tak czy inaczej, ten wiek będzie zobligowany zostać wydłużony i uregulowany do wzrostu długości egzystencji, ponieważ inaczej obciążenie na rzecz finansów publicznych będzie raz za razem większe i coraz więcej trzeba będzie dopłacać. Prawdopodobnie, że będzie się natężać składki, ale ich też nie można zwiększać stale, bo to znowu spowoduje znaczne zwiększenie kosztu pracy" – mówił.

- Demografia to jedno wraz z najpoważniejszych wyzwań dla programów emerytalnych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, i od tego odrzucić da się niestety zniknąć. Myślę, że za kilka lat możliwa jest zmiana wieku emerytalnego, ale gdy to nastąpi – tegoż nie wiemy, ponieważ wówczas w największej mierze pozostaje w zależności od polityki i od czasu stanu budżetu. Dopóki wolno będzie to utrzymać, wówczas myślę, że będzie utrzymany. Ale w pewnym czasie po prostu trzeba jego będzie wydłużyć – podsumował.

W piątek po Poznaniu eksperci, w tymże przedstawiciele świata nauki, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i praktycy związani z rynkiem emerytalnym dyskutowali na temat zagrożeń i perspektyw systemu emerytalnego w Polsce, w zakresie uczciwej debaty emerytalnej pn. "System Emerytalny w Polsce - szanse, zagrożenia, perspektywy".

Autor: I_could_be_purple
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Eksperci: niestabilność polityczna największa od czasu zimnej wojny  Wraz z świata
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Ekonomiści: dobry odczyt PMI po grudniu zapowiada poprawę koniunktury
Dobre odczyty PMI zbytnio grudzień dowodzą lepszej koniunktury w przemyśle i pokazują na większą wiarę naszych przedsiębiorców w inwestycyjne odbicie - komentują ekonomiści, pytani o ogłoszony w poniedziałek wskaźnik…...
EBI zarzuca VW wprowadzanie po błąd ws. manipulacji spalinami  Moto
400 mln euro kredytu udzielonego Volkswagenowi przez EBI mogło zostać wykorzystane do zaprojektowania urządzenia manipulującego pomiarem toksyczności spalin w wozach - mówi szef instytucji finansowej Werner Hoyer. Jak dodaje…...
E-akta - nowe przepisy wejdą w życie od jednej stycznia 2019 roku  Dla firm
Skrócenie obowiązku magazynowania akt pracowniczych z pięćdziesięciu do 10 lat, szansę prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy standardowe przekazywanie pensji na konto pracownika. To zmiany, które przewiduje ustawa e-akta zaprojektowana przez Ministerstwo…...
Dyrektor ds. przestępczości zorganizowanej Krzysztof Parchimowicz zeznawał przed komisją ds. VAT
We wtorek przed sejmową komisją śledczą do rzeczy VAT zeznawał były wódz Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Krzysztof Parchimowicz. Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchiwała byłego dyrektora Biura do Spraw Przestępczości…...
Duda: prezes JSW nie pragnie odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Korporacji Węglowej Jarosław Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować ze posady, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący NSZZ…...
Droga ku resortowi energetyki utorowana
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Dostęp do Euro 2016 po kanałach Polsatu z stu zł
Ponad połowę meczów Euro 2016 Telewizja Polsat wskaże tylko w płatnych kanałach, dostępnych w kablówkach jak i również na platformach cyfrowych. 1 z sieci ujawniła, że dostęp do nich zaoferuje klientom…...
Nie znaleziono