Duda: prezes JSW nie chce zrezygnować, bowiem nie dostałby milionowej odprawy

🕓 21.07.2019
📂 Z kraju
👁 171
🗨
Duda: prezes JSW nie pragnie odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy

Prezes Jastrzębskiej Korporacji Węglowej Jarosław Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować ze posady, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. - Gdy jego odwołają, to ją dostanie - dodał.

- Porozumienie jest prawie gotowe w obszarach związanych ze sprawami społecznymi w spółce (JSW) i innymi. Została jedna przeszkoda - prezes Zagórowski. To jest skandal, że z jednej witryny jest 26 tys. osób, a z drugiej 1-an osoba, która nie potrzebuje ustąpić. (... ) Ów osoba nie może usunąć się tylko z jednego motywu, bo jak sama zrezygnuje, to jej przepadnie dużo milionów złotych. Niech prezes Zagórowski pokaże kontrakt, jaki ma podpisany - apelował Duda.

Prezes JSW nie dostanie milionowej odprawy

"Nieudacznikom już dziękujemy”. Górnicy protestują, prezes rozmawia

Jego zdaniem Zagórowski nie pragnie zrezygnować, bo nie dostałyby wielomilionowej odprawy. - Jednak jak go odwołają, to ją otrzyma. (... ) Niech pan Zagórowski wskaże swój owiany tajemnicą kontrakt. To jest skandal jak i również nieporozumienie - podkreślił.

Następna tura rozmów strajkujących związków z zarządem Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęła się w czwartek po południu w siedzibie spółki przy Jastrzębiu-Zdroju. Przed budynkiem odbywała się w tym okresie kolejna niewielka demonstracja.

Demonstrujący, wśród nich m. in. żony górników, przynieśli transparenty z napisami: „Dość nieudolnych prezesów w korporacji, nieudacznikom już dziękujemy”, „Żeby spółka w siłę wzrastała trzeba wodza, a nie osła”. Związkowcy rozstawili małą scenę z nagłośnieniem, z której od czasu do czasu przemawiali. Wokół domu spółki ok. godz. piętnasty. było spokojnie.

Poprzednia tura rozmów zarządu JSW z działającymi w spółce związkami zawodowymi z udziałem mediatora zakończyła się ok. godz. 2. w nocy ze środy na czwartek. Strony oceniły, że przyszedł w nich pewien rozwój. Mediator, b. wicepremier i b. minister pracy Longin Komołowski mówił, że wydaje się już „prawie gotowy film dokumentalny kończący”, który ma „bardzo realny kształt” - prócz kwotami, których precyzyjny zapis jeszcze „trzeba będzie doprecyzować".

Ostatnia tura posunęła kwestie naprzód

W czwartek według południu Komołowski akcentowa, że jego zdaniem nie jest możliwe „całkowite porozumienie”, bez punktu pierwszego, personalnego (dotyczącego odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego - red. ). „Natomiast, jeśli chodzi o część nazwijmy to merytoryczną, czy też ekonomiczną, dotyczącą zakładu, z mojego punkciku widzenia jesteśmy bardzo, niesłychanie blisko” - uznał.

Dziewiąta doba strajku w JSW. "Negocjacje zmierzają w dobrym kierunku"

- Teraz będziemy spisywali wówczas szczegółowo. Mam nadzieję, że spiszemy to w dosyć szybkim czasie, bo posiadamy omówiony plan, co trzeba zrobić i jest po większości punktów zgoda a mianowicie ocenił mediator. Przypomniał tuż przy tym, że na zakończenie każdego dnia rozmów związkowcy przypominają, iż są gotowi parafować uzgodnienia, natomiast nie podpiszą porozumienia, dopóki nie pozostanie spełniony postulat dotyczący prezesa JSW.

Przedstawiciele związków w nocy ze środy na czwartek zgadzali się, że ostatnia tura rozmów „posunęła sprawy naprzód”. Rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda sygnalizował, że udało się wspólnie określić możliwość zaoszczędzone pieniądze dla spółki rzędu dwieście mln zł rocznie. "Wiemy, że jeszcze długa kosztowna przed nami" – zastrzegł wiceprzewodniczący Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Podczas ostatnich rozmów nie dyskutowano o głównym postulacie protestujących – odwołaniu prezesa Jarosława Zagórowskiego. "Nie rozmawiamy o tym, skupiając się ponad innymi kwestiami. Ja tegoż pilnuję, żebyśmy rozmawiali jedynie o tych sprawach, jak do których możemy się porozumieć" – zaznaczył Komołowski. Związkowcy również wtedy akcentowali, że „mogą się nawet dogadać”, ale „wykonawcą owego porozumienia nie może być ten człowiek" (Zagórowski - red).

Strajk od momentu środy zeszłego tygodnia

Negocjacje ze związkowcami wznowione. Już w siedzibie JSW

Strajk w kopalniach JSW trwa od środy 28 stycznia. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest pan konieczny, aby trwale ulepszyć kondycję firmy. W środę, w ósmej dobie strajku, górnicy JSW rozpoczęli podziemne protesty w kopalniach.

Związkowcy domagają się metrów. in. wycofania decyzji zarządu o wypowiedzeniu trzech bieżących w spółce porozumień masowych. Jako kluczowy wskazują aczkolwiek postulat odwołania prezesa Zagórowskiego. Skonfliktowane od lat wraz z Zagórowskim związki uznają jego za głównego winowajcę kwestii finansowej spółki oraz zaostrzającego się strajku.

Rozmowy związków i zarządu JSW (bez Zagórowskiego) z udziałem m. in. mediatora Longina Komołowskiego trwają od poniedziałku. Odbywają się w siedzibie JSW w Jastrzębiu Zdroju. Jedynie w środę - wobec dwóch wcześniejszych mnogich demonstracji przed budynkiem korporacji (we wtorek wieczorem agresywni protestujący kilkakrotnie ścierali się z policją) - pertraktacje na pewien czas przeniesiono do pobliskich Świerklan.

Dotąd zatrzymano 15 uczestników wtorkowej demonstracji w stuleciu od 18 do 43 lat. Przy jednej z tych osób znaleziono rewolwer hukowo-kinetyczny. Do czwartku jedenaście z zatrzymanych usłyszało zarzuty związane z udziałem przy zbiegowisku oraz czynną napaścią i znieważeniem policjantów, zbytnio co grozi do dziesięć lat więzienia. Policja wnioskowała o aresztowanie pięciu z nich. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka jastrzębskiej policji Magdalena Szust, policjanci pełny czas analizują zarejestrowany we wtorek materiał.

Autor: Jorgemen
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Droga ku resortowi energetyki utorowana
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Dostęp do Euro 2016 po kanałach Polsatu z stu zł
Ponad połowę meczów Euro 2016 Telewizja Polsat wskaże tylko w płatnych kanałach, dostępnych w kablówkach jak i również na platformach cyfrowych. 1 z sieci ujawniła, że dostęp do nich zaoferuje klientom…...
Dopłaty do najmu - zmiany w ustawie
Nie 9, lecz 15 lat będzie można pobierać dopłaty do najmu po rządowym programie "Mieszkanie w start". Co więcej, dzięki pieniądze liczyć mogą nie tylko pierwsi najemcy baru. Zmiany w ustawie zostały…...
Donald Trump: «Myślałem, że prezydentura będzie łatwiejsza»
Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie gwoli Reutersa z okazji stu dni swej prezydentury przyznał, że myślał, iż stanie się ona łatwiejsza. Mówił również, czego najbardziej mu brak po diametralnej zmianie…...
Dobry rok TVN. Jest postęp przychodów  Giełda
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową PIT w 2019 roku?
30 kwietnia wówczas ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok kalendarzowy. Podatnicy, którzy tego odrzucić zrobią w terminie, potrafią spać spokojnie - dzięki usłudze Twój e-PIT skarb…...
Dla co piątego Polaka Gwiazdka to kłopoty finansowe - BIG  Pieniądze
Dla jakie możliwości piątego Polaka święta Bożego Narodzenia to kłopoty finansowe - wynika z testowania przeprowadzonego przez ARC Sektor i Opinia dla BIG InfoMonitor i BIK. Motywem jest koszt prezentów. Jak…...
Deutsche Bank ma zapłacić po USA 14 mld dol.
Amerykański Departament Sprawiedliwości wzywa Deutsche Bank do należności 14 mld dol. w ramach ugody dotyczącej handlowania za pośrednictwem niemiecką instytucję przed kryzysem w 2008 r. "toksycznymi" obligacjami zabezpieczonymi hipoteką.…...
Nie znaleziono