Wysoki rating Polski, jednak perspektywa negatywna. "Solidne fundamenty"

🕓 16.06.2019
📂 Ze swiata
👁 35
🗨
Agencja DBRS utrzymała rating Naszego kraju  Ze świata

Kanadyjska agencja ratingowa DBRS utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej oraz lokalnej na pułapie „A”. Perspektywa ratingu wydaje się być „negatywna”.

DBRS zaczęła wydawanie ratingu Polski w grudniu 2015 r. Wtenczas Polska otrzymała długoterminowy rating w obcej walucie i krajowej na poziomie „A” wraz z perspektywą „stabilną”. W lipcu 2016 r. perspektywa jest obniżona do „negatywnej”. Przy piątek 9 grudnia filia podtrzymała rating.

"Solidne fundamenty"

Polska będzie miała swoją agencję ratingową. "Porozumienie jest już wynegocjowane"

W ocenie agencji, rating na poziomie „A” odzwierciedla solidne fundamenty makroekonomiczne, natomiast wzrost gospodarczy Polski jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Do mocnych stron marki zdolności kredytowej zdaniem agencji należą ramy fiskalne i monetarne Polski, płynny warsztaty walutowy oraz integracja w zakresie UE.

Ratingowi ciąży z kolei niepewność polityczna i do niej implikacje dla otoczenia inwestycyjnego oraz dla utrzymania planów deficytu, potencjalna presja dzięki rentowność banków oraz starzejące się społeczeństwo.

Perspektywa „negatywna”, w ocenie DBRS, odzwierciedla niepewność w sprawy wpływu konwersji kredytów FX na rentowność banków, trwogi o perspektywy fiskalne i napięte relacje z UE w sytuacji, gdy Komitet Europejska wciela w los procedurę ochrony państwa upoważnienia.

Rating może zostać obniżony jeśli: sytuacja fiskalna Polski znacznie się pogorszy lub niepewność polityczna podważy perspektywy dla gospodarki; konwersja kredytów hipotecznych ujemnie wpłynie na stabilność finansową; rząd nie zaakceptować rozwiąże obaw związanych spośród procedurą ochrony państwa prawa, które osłabiają klimat inwestycyjny.

Perspektywa ratingu być może zostać podwyższona do „stabilnej” jeśli: będą przestrzegane zamiary fiskalne; rząd sprawi, iż wpływ konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w FX odrzucić podważy stabilności instytucji skarbowych; Polska rozwiąże kryzys naokoło Trybunału Konstytucyjnego oraz rozwieje kwestie podniesione przez Komisję Europejską.

"Obiecująca" wsparcie dla frankowiczów

W kontekście kondycji sektora bankowego filia oceniła, że propozycja prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca przewalutowania kredytów hipotecznych denominowanych przy walucie obcej, mająca dzięki celu „stopniową i dobrowolną”, a nie „jednorazową i przymusową” konwersję, jest „obiecująca”.

„Mimo to, rentowność sektora bankowego pozostaje pod presją z uwagi dzięki: niepewność względem warunków konwersji, w tym dodatkowych wymogów kapitałowych wynikających z dysponowania w bilansie denominowanych po CHF kredytów hipotecznych; wpływ 0, 44-proc. podatku bankowego na skorygowane aktywa sekcji finansowych” – napisano po komunikacie do decyzji DBRS.

Moody's zmniejsza prognozę dla Polski. "Błędne koło"

Szacunki DBRS wskazują, iż PKB Polski przy 2016 r. wyniesie trzy, 1 proc. rdr, natomiast w 2017 r. rozwój gospodarczy w Polsce przyspieszy. do 3, 4 proc.

„Kluczowymi czynnikami (dla wzrostu gosp. – red. ) od strony konsumpcji będą sprzyjające trendy po realnym wzroście płac i sytuacji zatrudnienia; z transportu inwestycje znajdą wsparcie po korzystnych warunkach finansowania jak i również transferach z UE przy ramach perspektywy finansowej 2014-2020” - napisano w uzasadnieniu ratingu.

DBRS prognozuje, iż deficyt sektora zasobów publicznych w relacji do odwiedzenia PKB w 2016 r. wyniesie 2, 4 proc., a w 2017 r. 3, 0 proc.

Niepewna perspektywa

W komunikacie do decyzji napisano równolegle, iż mimo wprowadzenia programu 500 plus, jednorazowe źródła przychodów dla budżetu zapewnią osiągnięcie zgodnie z rządowymi prognozami 2, 6-proc. deficytu sektora finansów publicznych przy relacji do PKB po 2016 r.,

„Mimo to, perspektywa na ewentualne lata w tym terenie jest niepewna z baczności na brak rozwiązań zwiększających przychody budżetowe, które zrównoważyłyby skutki programu 500 plus oraz obniżkę wieku emerytalnego” – napisano w uzasadnieniu.

„Krótkoterminowe ryzyka fiskalne są zrównoważone przez sąsiedztwo relatywnie niskich stóp procentowych oraz korzystną strukturę zadłużenia. Jednakże, obniżka wieku emerytalnego w połączeniu z niesprzyjającą sytuacją demograficzną mogą wywrzeć wpływ na długoterminową stabilność zasobów publicznych” – dodano.

Agencja wskazała, iż perspektywy fiskalne na 2017 r. i 2018 r. dla Polski są niepewne jak i również istnieje możliwość przekroczenia poprzez deficyt celów nakreślonych przez rząd.

DBRS ocenia, iż sentyment wśród kontrahentów pozostaje na obniżonym szczeblu z uwagi na niepewność co do implementowanych wyjść przez rządzących i deficyt ustosunkowania się przez lokalny rząd do rekomendacji Komisji Europejskiej w ramach funkcje ochrony państwa prawa. Zdaniem agencji, impas wokół Trybunału Konstytucyjnego trwa gdyż Polska nie zastosowała się do rekomendacji KE w tym obszarze.

Balcerowicz: obietnice prezydenta są spełniane w najgorszych punktach

„Rozwiązanie powyższych kwestii jest istotne z punktu widzenia oceny kredytowej Lokalny, gdyż pozostawienie ich z brakiem rozstrzygnięcia może negatywnie wywrzeć wpływ na realne inwestycje krajowe oraz inne klasy mień. Na przykład, kiedy struktura polskiego długu publicznego częściowo równoważy ryzyka dla refinansowania i poziomu kursu walutowego, to relatywnie wysoki uczestnictwo zagranicznych podmiotów w krajowym rynku obligacji (obecnie trzydziestu pięciu proc. ) sprawia, że Polska jest podatna na wahania w postrzeganiu zaryzykowania przez inwestorów” – napisano w komunikacie do decyzji.

Metodologia ratingu

Skala długoterminowej oceny ratingowej wg DBRS to (od najwyższej): AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, D.

Rating na poziomie „A” przy metodologii DBRS odzwierciedla „dobrą jakość zobowiązań” danego ciebie. Kraj, który otrzymał rating na tym poziomie być może być podatny na skutki przyszłych wydarzeń, lecz, w ocenie DBRS, jest przy stanie sobie z nimi poradzić.

Autor: adwade
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw bez zmian  Surowce
W tym tygodniu ceny paliw na części stacji po raz kolejny wzrosły o kilka groszy na litrze, co przełożyło się na podwyżkę przeciętnych poziomów cen w kraju, ale najbliższe dni nie zaakceptować powinny…...
Blokowanie Facebooka w pracy odrzucić ma sensu
W wybranych firmach i korporacjach blokuje się pracownikom dostęp do odwiedzenia Facebooka, by nie rozpraszali się w trakcie roboty i nie tracili w taki sposób czasu. Jak jednak mówi nam…...
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w normach.…...
Belgowie wycofują jedno i dwucentówki  Informacje
Sklep odrzucił jego zgłoszenie w kwestii pracy, a teraz słono za to zapłaci Uziemiono każde samoloty w Belgii. Potężna awaria systemów informatycznych Zakaz sprzedaży alkoholu przy autostradzie. Władze testują nowe rozwiązanie…...
Apartament Tommy’ego Hilfigera w Świeżym Jorku - zdjęcia
Projektant i biznesmen Tommy Hilfiger od 2013 r. próbuje sprzedać swój mieszkanie w Nowym Jorku, znajdujący się w legendarnym, luksusowym hotelu Plaza. Najpierw wystawiono "mieszkanie" za 80 mln dolarów…...
Agencja TVN rozpoczyna współpracę spośród ENEX-em  Informacje
Agencja TVN startuje współpracę z ENEX-em (European News Exchange). Dzięki temu będzie ona w Naszym narodzie wyłącznym dystrybutorem materiałów wideo produkowanych przez największe stacje telewizyjne. To pierwsza tegoż typu umowa w…...
Afera Kaspersky Lab - powiązania z rosyjkim rządem
Oto wywiad kolejnego kraju podaje w wątpliwość bezstronność programu antywirusowego Kaspersky Lab. Tylko co z tegoż wynika dla nas, typowych internetowych klikaczy? O sprawie donosi "Financial Times", powołując się na zalążek…...
Adam Rapacki przed komisją do odwiedzenia spraw VAT
Aktywność policji w zwalczaniu przestępstw dotyczących między innymi VAT nie była przy latach 2008-2009 mniejsza aniżeli dziś - ocenił we wtorek przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT Adam Rapacki, były wiceszef…...
Nie znaleziono