Temat: Grecja

🕓 08.08.2019
📂 Ze swiata
👁 137
🗨
Grecja nie chciała przedłużenia wsparcia do marca 2016  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z kuglarzami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od momentu świętowania
  • Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Wierzyciele Grecji zaproponowali Atenom rozszerzenie programu pomocowego do finiszu marca 2016 roku po zamian za cięcia emerytur oraz podwyżki podatków. Język homera premier Aleksis Cipras odrzucił tę propozycję - podaje „The Wall Street Journal”.

„WSJ” pisze, że międzynarodowi wierzyciele Grecji, to znaczy Europejski Bank Centralny, Transgraniczny Fundusz Walutowy oraz Komisja Europejska zaproponowali Atenom przedłużenie programu ratunkowego, który ukończy się na koniec czerwca tego roku, do marca 2016 roku.

Obama zabiera głos ws. Grecji: wydaje się być poczucie "pilności"

Nie do przyjęcia?

W zamian za udzielenie dalekiej pomocy finansowej, która uchroniłaby Grecję przed bankructwem, oczekiwali cięć w systemie emerytalnym oraz podwyższenia podatków. Kierownik greckiego rządu premier Aleksis Cipras odrzucił propozycję Trojki uznając, że jest „nie do przyjęcia”.

- Ta propozycja oznaczała, że Grecja miałaby zapewnione finansowanie do marca przyszłego r. - mówi źródło „WSJ”.

Coraz trudniej

Gazeta podaje, że odrzucenie tejże oferty może utrudnić osiągnięcia porozumienia i osłabić następne propozycje, które mogą pojawić się na spotkaniu przy środę.

Grecja w końcu gotowa do kompromisu. "Propozycja jest punktem wyjścia"

- Każdy dodatkowy dzień odpływu kapitału z greckich banków oznacza mniej kasy, które mogą być zaczerpnięte z funduszu dokapitalizowania banków i wykorzystane na spłatę zadłużenie, lecz muszą stanowić użyte to stabilizacji układu bankowego - powiedziało zalążek „WSJ”.

Kolejne podłoże „Wall Street Journal” przekonuje też, że Grecja odrzucić chce trzeciego programu pomocowego, który zdaniem wierzycieli wydaje się być niezbędny, bo nie chce przestrzegać kolejnych trudnych do odwiedzenia spełnienia warunków.

Pomocne spotkanie?

Tymczasem Agencja Reuters podaje, że język grecki minister finansów Janis Warufakis po wizycie w Berlinie i po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Wolfgangiem Schäuble ocenił, że dzisiejsze negocjacje były "pomocne" w poszukiwaniu ostatecznego porozumienia.

Mówił też, że wierzyciele Grecji w dalszym ciągu oczekują bolesnych oszczędności jak i również ustabilizowania finansów publicznych w zamian za dalszą wsparcie.

- Nasz rząd jest w stanie namówić ludzi, że musimy głęboko zreformować kraj, ale nie wtedy, gdy jesteśmy proszeni o ciągłe dokładnie świeżych reform oszczędnościowych. To wciskanie naszego narodu w nędzę - ocenił Warufakis.

Chce nadziei

Warto przypomnieć, że Warufakis w niedzielę zaapelował - we wpisie na swoim blogu a mianowicie do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, aby ta przekazała jego ojczyźnie "mowę nadziei", odwołując się do kwestii w jakiej był jej kraj tuż po drugiej wojnie światowej. Wezwał Merkel do odwiedzenia tego, aby zasygnalizowała, że Europa jest gotowa na zakończenie żądań oszczędnościowych.

Juncker traci cierpliwość dla Ciprasa. I oczekuje na alternatywną ofertę

Grecki minister finansów porównał obecną sytuację w Cypru do tej jaka była w powojennych Niemczech. Przypomniał, że w 1946 roku kalendarzowego amerykański sekretarz stanu James F. Byrnes wygłosił w Stuttgarcie historyczne przemówienie, przy którym ogłaszał odejście od czasu represyjnej polityki ze strony www krajów, które pokonały Rfn, a także dał społeczeństwu nadzieję na rozwój i gospodarcze ożywienie. Przemówienie motywowane było obawą o sowietyzację i rozszerzanie się komunizmu w Europie.

- Hellada również potrzebuje takiej możliwości - napisał w niedzielę na blogu Warufakis.

Zaapelował również o to, aby Merkel odwiedziła Ateny, Saloniki lub „inne greckie miasto”, aby zobaczyć jakie zaszły w nich zmiany, jak i również jak zerwano tam wraz z polityką ostatnich pięciu lat, czyli udzielania nowych kredytów".

Autor: AndreyBogatyrev
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
«Gra o tron» - czego się spodziewać w 8 sezonie?
7. sezon "Gry o tron" pozostawił wielu widzów z niedosytem. Mnożą się kolejne teorie na rzecz tego, co wydarzy się w kolejnej serii i jak rozwiąże się pełna intryga tej wciągającej…...
Gowin o płatnych studiach medycznych
- Na razie nie ma żadnych szczegółów, dlatego że Ministerstwo Zdrowia uważa, że moja propozycja jest bezzasadna - tak w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin komentował swoją propozycję dotyczącą…...
Google kończy z marką Nexus
Google przestanie używać marki "Nexus" w swoich smartfonach, które powstają we współpracy z horyzontalnymi firmami - wynika spośród informacji Android Central. Już tej jesieni mają pojawić się kolejne więcej…...
GM wycofuje się z Rosji, a Łada zdobywa sektor  Ze świata
Sprzedaż samochodów marki Łada w Rosji wzrosła w czerwcu o ponad kolejny proc. w porównaniu do maja - poinformował koncern AvtoVaz. To wynik niemałej przeceny tych aut, jaka sprawiła, że Łada wydaje…...
Gigant na kolanach po ataku hakerów. «To Sonypokalipsa»  Ze świata
Atak hakerów na Sony Pictures wówczas cios, który powalił kalifornijskie studio na kolana - pisze CNN Money. Zainfekowane zostały nie tylko komputery koncernu. Do sieci wyciekły także filmy, które odrzucić miały jeszcze…...
Getin Noble Bank bezprawnie pobierał pieniądze
Getin Noble Bank zobowiązał się do zwrotu klientom niezasadnie pobranych opłat za prowadzenie rachunku bankowym wraz z odsetkami. To skutek decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie przeciwko Getin Noble Pula zostało…...
Genewa Motor Show 2016. 5 nowości, które musisz znać  Tech
Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary zbyt cofanie…...
Gazprom zmniejszył o 20 proc. dostawy gazu do Polski
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej poinformował, że między godziną 22. 00 po czwartek 30 czerwca, a godziną 14. 00 jednej lipca nastąpiło nieoczekiwanie obniżenie dostaw gazu z kierunku…...
Nie znaleziono