Temat: Unia Europejska

🕓 25.06.2019
📂 Ze swiata
👁 37
🗨
Bezrobocie w UE najniższe od 2008 roku, ale młodzi zagrożeni - KE  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów gwoli Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w normach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje istnieją niezbędne"

Zatrudnienie po Unii Europejskiej jeszcze przenigdy nie było tak duże. Ale sytuacja wśród młodocianych jest daleka od adekwatnej - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Mają oni zwykle więcej trudności wraz ze znalezieniem pracy, częściej objęci są niepewnymi formami zatrudnienia i przez to odkładają wybory o założeniu rodziny bądź zakupie mieszkania.

- Mamy pozytywne wiadomości, o ile chodzi o rynek pracy; osiągnęliśmy w UE najwyższy poziom zatrudnienia w historii, który wynosi 71, 1 procent. Dziś mamy przeszło 234 miliony kobiet jak i również mężczyzn, którzy pracują a mianowicie powiedziała na poniedziałkowej rady prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. zatrudnienia jak i również spraw społecznych Marianne Thyssen.

Pracodawcy łowią w sieci. Sprawdź, kogo szukają

Jak podkreśliła, niweluje się stopniowo bezrobocie, które jest na najniższym poziomie od grudnia 2008 roku, czyli szczytu ostatniego kryzysu gospodarczego. Od 2013 roku w UE powstało dziesięć mln nowych miejsc robocie: 80 proc. z tych propozycji to stanowiska o całkowitym wymiarze godzin, a 20 proc. - na frakcja etatu. 70 proc. spośród nowych miejsc pracy to umowy na czas niezdefiniowany; 30 proc. - dzięki określony.

Problemy młodych

Z raportu "Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie" Komisji Europejskiej wynika, iż mimo tego pozytywnego obrazu problemy nadal dotykają młodzieży ludzi. Mają oni najczęściej więcej trudności ze znalezieniem pracy, częściej objęci będą niepewnymi formami zatrudnienia, w tym umowami we właściwym czasie określony. KE zwraca uwagę, że ich emerytury będą też niższe w stosunku do tego, co otrzymają ich rodzice. Co więcej, wkład dochodów z pracy młodszych grup wiekowych ulega zmniejszeniu.

-  Obecne jak i również przyszłe młode pokolenia mogą być w gorszej sprawy niż ich rodzice - zaznaczyła Thyssen.

Raport podkreśla, że kryzys uderzył w młodszych pracowników mocniej niż w tych starszawych i bezrobocie wśród młodzieży wciąż jest większe. Dzięki to nakłada się nadal rewolucja technologiczna, która przerabia obraz rynku pracy. Wraz z jednej strony otwierają się nowe możliwości, ale wraz z drugiej strony ścieżki kariery są mniej stabilne.

Thyssen zwracała uwagę, że przekłada się to dzięki decyzje młodych ludzi, takie jak usamodzielnienie się, swoje dzieci czy kupno apartamentu mieszkalnego lub domu.

- Musimy się tym zająć bardzo poważnie, bo będzie to miało negatywny oddziaływanie na życie jednostek, ale też całych społeczeństw - ostrzegała.

Starzejące się społeczeństwo

Innym problemem wydaje się być zmniejszanie się liczby ludności w wieku produkcyjnym. KE przewiduje, że będzie pani spadać w tempie 0, 3 proc. rocznie aż do 2060 roku.

- Oznacza to, że mniejsza siła robocza będzie musiała utrzymać bieżące tempo progresu. Jednocześnie mniejsza liczba płatników będzie wnosiła składki do systemów emerytalnych i to często składki obniżone lub nieregularne, ponieważ nie są one odpowiadać standardowemu zatrudnieniu w pełnym wymiarze periodu pracy. A przy naszym zależnych od nich stanie się coraz więcej emerytów a mianowicie wskazuje KE.

Polacy zarabiają za niewiele. Kiedy awansujemy do mrowiska bogatych?

Dziś na poszczególnego emeryta pracują cztery ludzie - przy obecnym trendzie w 2060 roku proporcja będzie wynosiła 1: 2. Dzisiejsi młodzi pracownicy jak i również przyszłe pokolenia staną dlatego w obliczu podwójnego obciążania wynikającego ze zmian demograficznych oraz konieczności zapewnienia stabilności systemów emerytalnych.

- Konsekwencje są jasne a mianowicie mniej ludzi będzie wynagradzać na nasze systemy emerytalne i będą musieli wynagradzać wyższe składki w stosunku do tego, co płacili ich rodzice. Dodatkowo pułap ich emerytur będzie mniejszy w porównaniu do pensji - tłumaczyła komisarz.

Jak zaznaczyła, w państwach UE potrzeba reform emerytalnych, jak i również inwestycji, by zapewniać podjęcie pracy niezatrudnionym. Spośród analiz KE wynika, że 30 proc. Europejczyków po wieku produkcyjnym jest nieaktywnych. To 19 mln ludzi w całej UE.

"Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie" to doroczny przegląd prezentujący najnowsze nurty w branży pracy i zmiany społeczne oraz zawierający analizę przyszłych wyzwań i możliwych działań politycznych. Jest wówczas główne sprawozdanie Komisji Europejskiej, które stanowi przegląd obecnych tendencji i nadchodzących wyzwań na rynku pracy.

Autor: Мустафа
Związane z
Ze swiata
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Apartament Tommy’ego Hilfigera w Świeżym Jorku - zdjęcia
Projektant i biznesmen Tommy Hilfiger od 2013 r. próbuje sprzedać swój mieszkanie w Nowym Jorku, znajdujący się w legendarnym, luksusowym hotelu Plaza. Najpierw wystawiono "mieszkanie" za 80 mln dolarów…...
Nie znaleziono