Zelle Money Transfer: co to jest i jak z niego korzystać

17 lutego 2021
Category: Kredytowej Może

W coraz bardziej bezgotówkowym świecie usługi przekazów pieniężnych stały się bardziej dostępne, umożliwiając wysyłanie pieniędzy – czy to kilku dolarów, czy tysięcy – do ludzi w Twoim życiu za naciśnięciem jednego przycisku.

Chociaż dostępnych jest wiele usług transferu peer-to-peer, Zelle jest najczęściej zintegrowanym z bankami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej usłudze przekazów pieniężnych i o tym, co powinieneś rozważyć, jeśli myślisz o jej użyciu.

»Szukasz innych sposobów przesyłania pieniędzy? Sprawdź najlepsze aplikacje do płatności peer-to-peer NerdWallet

Co to jest Zelle?

Zelle to usługa przekazów pieniężnych typu peer-to-peer lub P2P, która umożliwia osobom fizycznym wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy od siebie nawzajem za pośrednictwem połączonych kont bankowych. Większość głównych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych należy do sieci Zelle, a po rejestracji wystarczy podać adres e-mail lub numer telefonu, aby wysyłać i otrzymywać pieniądze drogą elektroniczną.

Przewodnik NerdWallet po COVID-19Uzyskaj odpowiedzi na temat czeków stymulacyjnych, umorzenia długów, zmiany zasad podróży i zarządzania finansami.

Czy Zelle coś kosztuje?

Zelle nie pobiera żadnych opłat za wysyłanie i odbieranie pieniędzy. Firma zaleca jednak na swojej stronie, aby klienci dokładnie sprawdzili, czy ich bank nie pobiera opłaty.

Jak zapisać się do Zelle?

Aby korzystać z Zelle, zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą zarejestrować się w Zelle za pośrednictwem swojego konta bankowego lub aplikacji Zelle. Ten proces jest dość prosty: Zelle poprosi Cię o podstawowe informacje, takie jak numer telefonu i / lub konto e-mail, i przeprowadzi Cię przez proces rejestracji. Jeśli korzystasz z Zelle za pośrednictwem swojego banku, Twoje konta zostaną połączone. Jeśli korzystasz z aplikacji Zelle, musisz podłączyć kartę debetową.

Jak wysyłać, żądać i otrzymywać pieniądze w Zelle?

Wysyłanie i proszenie o pieniądze. Możesz wysłać pieniądze lub poprosić o nie innego użytkownika Zelle, wpisując jego adres e-mail lub numer telefonu.

Sprawdź w swoim banku, ile możesz wysłać na raz. Niektóre banki mogą nałożyć niższe limity na wysyłanie do odbiorców po raz pierwszy, a następnie zwiększyć te limity, gdy staną się ustalonym odbiorcą.

Otrzymywanie pieniędzy. Kiedy otrzymujesz pieniądze za pomocą Zelle, środki powinny pojawić się na Twoim koncie w ciągu kilku minut.

Korzyści z używania Zelle

Bez kosztów. Zelle nie pobiera żadnych opłat za wysyłanie lub odbieranie pieniędzy i jest mało prawdopodobne, aby Twój bank naliczył opłatę za korzystanie z usługi. Firma zaleca jednak sprawdzenie w banku lub spółdzielczej kasy pożyczkowej, aby upewnić się, że nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Szybkie przelewy pieniężne. Przelewy Zelle zwykle docierają w ciągu kilku minut, więc pieniądze mogą szybko zmienić właściciela.

Wygoda bezgotówkowej. Codzienne czynności, takie jak dzielenie mediów, pieniędzy na gaz i rachunków za restaurację, stają się znacznie łatwiejsze i szybsze, gdy nie musisz za każdym razem biegać do bankomatu.

Kompatybilny z różnymi bankami i spółdzielczymi kredytami. Jeśli masz konto w Wells Fargo i musisz wysłać połowę czynszu do współlokatora, który korzysta z Ally Bank, nie martw się. Zelle ma ogromną listę banków partnerskich i spółdzielczych kas pożyczkowych, które mogą bezproblemowo przesyłać między sobą pieniądze. Jeśli Twój bank lub unia kredytowa nie korzysta z Zelle, masz również możliwość skorzystania z aplikacji Zelle i podłączenia karty debetowej.

Kwestie do rozważenia podczas korzystania z Zelle

Klienci nie mogą używać Zelle z międzynarodowymi kontami bankowymi. Zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć konta bankowe w Stanach Zjednoczonych, aby korzystać z Zelle.

Nie ma programu ochrony przed oszustwami. Korzystając z Zelle, obowiązek ochrony pieniędzy spada na Ciebie, użytkownika. Zelle zaleca, aby traktować usługę Zelle jak gotówkę: wysyłaj pieniądze tylko do osób, którym ufasz, upewnij się, że dane kontaktowe odbiorcy są poprawne przed wysłaniem pieniędzy i uważaj na oszustwa. Jeśli chcesz wysłać pieniądze komuś, kogo nie znasz, i obawiasz się, że możesz nie dostać tego, za co płacisz, możesz zamiast tego zapłacić kartą kredytową, ponieważ karty kredytowe zwykle mają wbudowane w ochronie kupujących.

Korzystanie z Zelle zazwyczaj wymaga smartfona. Jeśli Twój bank lub unia kredytowa oferuje Zelle, powinieneś mieć możliwość korzystania z przeglądarki internetowej na komputerze, aby uzyskać dostęp do swojego konta bankowego i korzystać z usługi. Jeśli Twój bank lub unia kredytowa nie oferuje Zelle, musisz skorzystać z aplikacji Zelle, która wymaga smartfona.

Nie możesz podłączyć karty kredytowej. Venmo – konkurencyjna usługa transferu P2P – umożliwia użytkownikom łączenie kart kredytowych i używanie ich do płacenia ludziom za 3% opłaty. Możliwość korzystania z karty kredytowej może być kosztowna, ale może być również wygodna, jeśli nie masz wystarczającej ilości płynnej gotówki na koncie bankowym.

O autorze

Chanelle Bessette

Chanelle Bessette zajmuje się finansami osobistymi w NerdWallet i zajmuje się bankowością. Specjalizuje się w rachunkach czekowych i zarządzaniu gotówką. Czytaj więcej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy